Nærings- og fiskeridepartementet

Fiskeri- og havministeren til Lofoten og VM i skreifiske

Del
Bedrifts- og skulebesøk og VM i skreifiske står på agendaen når fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran besøker Vestvågøy og Vågan på fredag 25. og laurdag 26. mars.
Til helga besøker fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran Lofoten og VM i Skreifiske. Bildet er tatt utanfor Tromsø. Foto: NFD
Til helga besøker fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran Lofoten og VM i Skreifiske. Bildet er tatt utanfor Tromsø. Foto: NFD

– Torsken har vore Noregs viktigaste fisk i hundrevis av år. Få stader har den betydd så mykje som i Lofoten. Eg ser fram til å møte dei hardtarbeidande folka som sørger for aktivitet, verdiskaping og lønnsame arbeidsplassar langs kysten og på havet. I tillegg blir det kjekt å helse på framtidas matrosar og maskinistar på Vest-Lofoten vidaregåande skule, seier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran.

Prøver fiskelykka

Laurdag opnar statsråden VM i Skreifiske. Den årlege festivalen er ein av dei største fiskekonkurranse i Noreg, og trekker om lag 6000 personar til Vågan denne helga.

– For meg er VM i skreifiske framfor alt ein hyllest til det fantastiske kvalitetsmerket skrei og den storslegne scena som utspeler seg på havet kvar vinter. Eg ser fram til å delta og prøve fiskelykka saman med fiskeridirektøren, seier fiskeri- og havministeren.

Laurdag venter nemleg ein tur på Lofothavet om bord på patruljebåten til Fiskeridirektoratet.

Fredag 25. mars

08.20 Statsråden besøker Ballstad Slip AS
Øyaveien 69, 8373 Ballstad

11.00 Statsråden besøker Insula/Lofotprodukt AS
Havet 45, 8370 Leknes

12.45 Statsråden besøker Vest-Lofoten vgs
Idrettsgata 64, 8370 Leknes

14.00 Statsråden besøker Nic. Haug
Ballstadlandet 100, 8373 Ballstad

17.00 Premieutdeling Lofotcupen
Thon Hotel Lofoten, Torget, 8300 Svolvær

18.00 Statsråden møter Råfisklaget og Lofotrådet
Fiskergata 22, 8300 Svolvær

Laurdag 26. mars

08.50-12.30 VM i skreifiske
Statsråden holder åpningstale før utror. Deretter tur på Lofothavet om bord på patruljebåten til Fiskeridirektoratet.

Presse som er interessert i å dekke delar eller heile reisa kan kontakte kommunikasjonsrådgivar Emil Bremnes på Emil.Bremnes@nfd.dep.no eller på 478 81 719

Kontakter

Bilder

Til helga besøker fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran Lofoten og VM i Skreifiske. Bildet er tatt utanfor Tromsø. Foto: NFD
Til helga besøker fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran Lofoten og VM i Skreifiske. Bildet er tatt utanfor Tromsø. Foto: NFD
Last ned bilde

Om Nærings- og fiskeridepartementet

Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementet
Kongens Gate 8
0032 Oslo

Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd

Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.

Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no

Du kan følgje NFD på Twitter | Facebook  | Flickr

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye