Ardoq

Ardoq gjennomfører kapitalrunde på 125 millioner dollar ledet av EQT Growth

Del
Kapitalinnhentingen til det Oslo-baserte SaaS-selskapet Ardoq er blant de fem største private kapitalrundene gjennomført av en norsk teknologibedrift. Ardoq vil bruke midlene til å investere i fortsatt global ekspansjon, med fokus på selskapets kommersielle plattform og produkttilbud. Selskapet vil også øke antall ansatte. Samtidig skal Ardoq fortsette å støtte kundene på deres digitale transformasjonsreise. Ardoq har rundt 250 kunder over hele verden og selskapet viste en vekst i årlige gjentakende inntekter (ARR) på ca. 80 prosent. EQT Growth er Ardoqs første internasjonale investor, og vil støtte selskapet gjennom sitt veletablerte verdiskapingsprogram for programvaresektoren, sitt globale nettverk bestående av mer enn 600 bransjerådgivere og EQTs interne team av digitaliserings- og bærekraftseksperter. Det London-baserte vekstfondet One Peak Partners, som har SaaS som hovedfokus, har også investert i runden
Fra venstre: Administrerende direktør i Ardoq, Erik Bakstad og styreleder  i Ardoq, Haakon Jensen
Fra venstre: Administrerende direktør i Ardoq, Erik Bakstad og styreleder i Ardoq, Haakon Jensen

Oslo, 9. mars 2022 – SaaS-selskapet Ardoq, med en unik teknologi for virksomhetsarkitektur, offentliggjør i dag en kapitalrunde på 125 millioner dollar. Hovedinvestor i kapitalrunden er EQT Growth, som er growth-fondet til det globale investeringsselskapet EQT. EQT Growth er aktive investorer i Europas mest innovative teknologiselskaper, og går inn når selskapene er i ferd med å skalere. Kapitalrunden, som er selskapets serie D-runde, vil finansiere Ardoqs videre globale vekst. I tillegg vil den støtte ytterligere investeringer i selskapets kommersielle plattform, produkttilbud og fortsatt vekst i rekruttering.

Ardoq ble grunnlagt i 2013 av Magnulf Pilskog og Erik Bakstad, og har hovedkontor i Oslo. Selskapet har i dag 170 ansatte lokalisert i Oslo, København, London og New York. Ardoq er en av verdens ledende leverandører av skybasert programvare for virksomhetsarkitektur. Selskapet har en global kundebase som inkluderer navn som Carlsberg, Condé Nast og USAs nasjonale kommunikasjonstilsyn (FCC). I tillegg har selskapet en rekke norske kunder innenfor privat og offentlig sektor som Tine, Elkjøp og Schibsted. Ardoqs plattform fungerer som en digital tvilling av kundenes organisasjon og IT landskap, noe som forbedrer kundenes digitale transformasjon i en verden med økende IT-kompleksitet, overgang til skyen og stadig flatere organisasjonsstrukturer hvor kompetansen og eierskap til teknologien sitter ute i organisasjonen.

Ardoq vil samarbeide med EQT Growth når selskapet tar fatt på neste steg i sin vekstreise. EQT Growth vil bidra med sin brede erfaring fra teknologisektoren, og har langsiktige planer for Ardoq. Victor Englesson, partner i EQT Growth, går inn som styremedlem i selskapet. Det London-baserte investeringsfondet One Peak har også investert i denne kapitalrunden.

- Takket være innsatsen til alle våre ansatte og vår dynamiske, datadrevne plattform for virksomhetsarkitektur, fortsatte vi i 2021 vår sterke utvikling med 80 prosent økning i årlig ARR.

Nå er vi i en ideell posisjon til å forsterke vår globale vekst fremover. Vi vil utvide teamet, fortsette å investere i teknologiplattformen og styrke vår kommersielle kompetanse. Samtidig fortsetter vi å være en viktig bidragsyter til digitalisering for organisasjoner og virksomheter over hele verden, sier Erik Bakstad, medgründer og administrerende direktør i Ardoq

 -EQT Growth ønsker å samarbeide med lidenskapelige gründere og lederteam i innovative teknologiselskaper. Selskapene må være eksponert mot de store megatrendene i samfunnet og ha potensial for global suksess. Ardoq krysser av i alle disse boksene: Erik og teamet hans har bygget Ardoq som et av verdens ledende system for virksomhetsarkitektur. Ardoq har en unik posisjon i et raskt voksende marked som allerede har en størrelse på over 3 milliarder globalt. Vi er stolt av å være den første internasjonale institusjonelle investoren i Ardoq og ser frem til å ta ut selskapets fulle potensial sammen med Erik og teamet hans, sier Victor Englesson, partner i EQT Growth.

 - Vi har jobbet tett med Ardoq og selskapets gründere siden 2015, og vi har ledet flere investeringsrunder i selskapet siden den gang. Gjennomgående har vi vært ekstremt imponert over Ardoq-teamet. De har store ambisjoner, jobber systematisk og data-drevet. Dessuten er de alltid imøtekommende og fulle av humor. Det er spesielt godt å se hvordan Erik har vokst inn i rollen som administrerende direktør og akselerert Ardoqs vekst. Vi er imponert over at han nå får med seg en verdensledende investor på laget, sier Geir Førre, seriegründer og Managing Partner i det norske teknologiinvesteringsselskapet Firda.

 - Sammen med noen av Norges ledende engleinvestorer, ventureinvestorer og family offices, har Erik og teamet levert bedre enn det våre ambisiøse vekstplaner tilsa. Vi er stolte av å kunne ønske EQT Growth og One Peak velkommen som partner i Ardoqs neste etappe, sier Haakon H. Jensen, styreleder i Ardoq.

Jensen har ledet transaksjonsprosessen på vegne av Ardoq, og fortsetter som styreleder i selskapet.

Transaksjonen er underlagt vanlige betingelser og godkjenninger. Investeringsrunden forventes å bli gjennomført i mars 2022.

Kontakt
Ardoq: Styreleder Haakon H. Jensen, +47 93281058, haakon.jensen@bos.no

EQT Growth: Finn McLaughlan, finn.mclaughlan@eqtpartners.com, +44 771 534 1608

Om Ardoq

Ardoq er et norsk SaaS-selskap med en unik teknologi som hjelper dagens digitale virksomheter med å drive kontinuerlig, lønnsom transformasjon ved hjelp av virksomhetsarkitektur. Ardoqs strategiverktøy gir IT- og bedriftsledere innsikt til å ta bedre beslutninger gjennom forbedring av kundenes digitale transformasjon i en verden med økende IT-kompleksitet, overgang til skyen og stadig flatere organisasjonsstrukturer hvor kompetansen og eierskap til teknologien sitter ute i organisasjonen.

 

Om EQT Growth

 

EQT Growth er det globale investeringsselskapet EQTs vekstorienterte forretningsområde, med mål å skape vekst i Europas fremste teknologiselskaper. Investeringsteamet har særlig fokus på selskaper som er i ferd med å gå over i en skaleringsfase, og investerer i et bredt spekter av teknologiselskaper.

 

Om One Peak

One Peak er et ledende investeringsselskap som investerer i teknologiselskaper i skaleringsfasen. One Peak tilfører gründere vekstkapital, driftskompetanse og tilgang til selskapets omfattende nettverk. Målet er å bidra til å transformere innovative og raskt voksende virksomheter til varig kategoriledende selskaper. I tillegg til Ardoq har One Peak blant annet investert i selskaper som Neo4j, DocPlanner, Spryker Systems, PandaDoc, Keepit, Cymulate, Paysend, HighQ, Quentic, DataGuard, EMnify, Infermedica. Les mer om selskapet her www.onepeakpartners.com.

 

Om Firda

Firda er et investeringsselskap startet av seriegrunder Geir Førre, etter hans 3 suksessfulle reiser med Chipcon, Energy Micro og Prix Dynamcs. Siden 2015 har Firda vært en aktiv teknologiinvestor med en fokusert portefølje av Norske selskaper med skalerbar teknologi og positiv innvirkning på verden. Firdas portefølje inkluderer Airthings, Ardoq, Disruptive Technologies, Hystar og Zivid.

Bilder

Fra venstre: Administrerende direktør i Ardoq, Erik Bakstad og styreleder  i Ardoq, Haakon Jensen
Fra venstre: Administrerende direktør i Ardoq, Erik Bakstad og styreleder i Ardoq, Haakon Jensen
Last ned bilde

Om Ardoq

Ardoq
Ardoq
Postboks 1062 Sentrum
0104 Oslo

https://www.ardoq.com/

We help organizations and businesses implement and execute change across their projects, strategies, processes, applications, infrastructure, and capabilities.

Følg pressemeldinger fra Ardoq

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Ardoq på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye