Negotia donerer 30 000 kroner til Røde Kors humanitære hjelp i Ukraina

Russlands militære angrep på Ukraina har tvunget flere hundre tusen mennesker på flukt. Ifølge Røde Kors er frivillige i Ukraina i full gang med å hjelpe befolkingen der sikkerhetssituasjonen tillater det. De deler ut klær, mat og vann og tilbyr overnatting. Ukrainas Røde Kors jobber også med å skaffe blodgivere, og gir akutt helsehjelp og førstehjelp.
- Det er viktig at fagbevegelsen her i Norge og internasjonalt viser sin støtte til Ukraina, både gjennom ord og handling. Pengene fra Negotia vil brukes til viktig nødhjelp som helsehjelp, mat, vann og varme klær, sier Olav Aasland, tillitsvalgt for Negotia i Røde Kors.
Flere av nabolandene til Ukraina forbereder seg nå på å ta imot ukrainere som flykter over grensen.
- Vi står sammen med den internasjonale fagbevegelsen om å fordømme Putins krigføring, sier Monica A. Paulsen.
Negotia har sammen med YS og de andre forbundene i dag vedtatt en støtteerklæring til ukrainernes frihetskamp. Hovedstyret har bevilget 300 000 kroner til ITUC sitt internasjonale solidaritetsfond for Ukraina.
- YS krever at Norge bidrar med humanitær hjelp til Ukraina, og er med på å etablere trygge flyktningeruter til resten av Europa og Norge, sier Negotias forbundsleder.
Kontakter
Monica A. PaulsenForbundsleder
Tel:909 90 971monica.paulsen@negotia.noHeidi BangPolitisk rådgiver
Tel:90759027heidi.bang@negotia.noBilder

Om Negotia
Negotia er en partipolitisk uavhengig arbeidstakerorganisasjon for ansatte i privat næringsliv og frivillig sektor. Vi organiserer 21 500 medlemmer fordelt på over 1 600 arbeidsplasser. Negotia er tilsluttet Yrkesorganisasjonenes Sentralforbund (YS).
Følg pressemeldinger fra Negotia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Negotia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Negotia
Enighet i meklingen mellom YS og NHO1.4.2025 16:02:36 CEST | Pressemelding
Streiken er avverget etter at YS og NHO kom til enighet mandag ettermiddag, etter få timers mekling. – Resultatet vil sikre våre medlemmer økt kjøpekraft, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.
Brudd i forhandlingene mellom LO og YS: - YS krever en mer rettferdig del av verdiskapningen18.3.2025 14:26:02 CET | Pressemelding
YS og NHO klarte ikke å komme til enighet til tross for krevende forhandlinger om årets lønnsoppgjør. Nå går lønnsoppgjøret til Riksmekleren og det betyr at det er fare for streik for mange YS-medlemmer fra 2. april.
Overgangsalder - et samfunnsproblem, ikke kvinneproblem13.3.2025 10:34:15 CET | Debattinnlegg
Fra film og TV kjenner vi til overgangsalderen som voldsomme hetetokter og plutselige humørsvingninger for komisk effekt. I realiteten er det en krevende livsfase som alle kvinner må gjennom.
Fortsatt økende behov for IKT-spesialister i Norge5.3.2025 10:02:16 CET | Pressemelding
En ny rapport fra Samfunnsøkonomisk analyse (SØA) anslår at behovet for IKT-spesialister i Norge vil øke til 128 000 i 2030. Arbeidslivet melder om fortsatt stort behov for digital kompetanse. Kunstig intelligens og annen teknologi kan effektivisere noen av IKT-spesialistenes oppgaver, men i begrenset grad innenfor et femårsperspektiv.
Negotia signerer klimapartnerskap for prosessindustrien10.1.2025 15:13:40 CET | Pressemelding
Torsdag 9. januar signerte Negotia en historisk avtale for utslippskutt i prosessindustrien. Sammen med representanter for arbeidslivets parter i prosessindustrien og myndighetene ble klimapartnerskapsavtalen signert på Dynea i Lillestrøm.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom