Kunnskapsgrunnlaget om utbygging av ladeinfrastruktur er klart
1.3.2022 10:45:59 CET | Samferdselsdepartementet | Pressemelding
1. mars ble kunnskapsgrunnlaget for arbeidet med en nasjonal ladestrategi overlevert fra Statens vegvesen og Miljødirektoratet til Samferdselsdepartementet og Klima- og miljødepartementet.
– Vi skal nå klimamålene våre, og elektrifisering av både personbiler og tyngre kjøretøy er helt avgjørende for å klare dette. Regjeringen er opptatt av at folk over hele landet kan bruke elbil. Vi skal utarbeide en ladestrategi i år, og denne rapporten gir oss et viktig og nødvendig kunnskapsgrunnlag for å videreutvikle ladeinfrastrukturen slik at folk over hele landet kan lade når de trenger det, sier klima- og miljøminister Espen Barth Eide.
2 millioner lette elkjøretøy i 2030 vil kreve flere tusen nye ladestasjoner
I kunnskapsgrunnlaget fra de to fagetatene beskrives blant annet hvor mange elektriske kjøretøy man antar vi kjøre på norske veier i 2030, og mulig framtidig behov for hurtigladeinfrastruktur. Dersom målene i for salg av nullutslippskjøretøy nås, anslår fagetatene at det i 2030 vil være rundt 2 millioner lette elkjøretøy (person- og varebiler) på norske veier, mot dagens 470 000. I tillegg vil det være rundt 2000 elektriske langdistansebusser og 23 000 ellastebiler.
Rapporten anslår at behovet for hurtigladere i 2030 vil være på rundt 11 000 til lette kjøretøy og 1500 – 2000 til tungekjøretøy. I dag er det rundt 4000 hurtigladere for lette kjøretøy, mens det ikke er etablert hurtigladere for tyngre kjøretøy.
Utfordringer med etablering av ladestasjoner og forbrukervennlighet
Utfordringene knyttet til videre effektiv etablering av hurtigladestasjoner beskrives også i kunnskapsgrunnlaget. Det er identifisert ulike barrierer, som lang saksbehandlingstid i kommuner- og nettselskaper, begrensninger i nettkapasitet, kostnader ved tilknytning og bruk av strømnettet, manglende areal og lite samarbeid mellom aktørene.
Videre er det i dag utfordringer knyttet til hvor forbrukervennlige ladestasjonene er, både i utforming og betalingsløsninger. Dette er utfordringer regjeringen nå vil se på i arbeidet med den nasjonale ladestrategien.
– Vi ønsker å gjøre det enklere å velge klimavennlige transportløsninger, og vi vil legge til rette for økt utbredelse og bruk av elbil i alle deler av landet. Når vi nå starter arbeidet med den nasjonale ladestrategien, vil vi gjøre en grundig jobb, og vi kommer om kort tid blant annet til å invitere alle relevante aktører til et innspillsmøte, sier Nygård.
Dokumenter
Lenker
Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Ny lov skal bidra til å gjøre elbillading like enkelt som å fylle drivstoff27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet legger i dag fram forslag til ny lov om infrastruktur for alternativt drivstoff som skal bidra til utslippsfri transport i Norge, blant annet gjennom å gjøre det enklere å lade elbil. Målet er å gjøre det enklere å velge klimavennlige kjøretøy, med noe bedre tilgang på ladere, krav om tilgjengeliggjøring av informasjon, tydeligere priser og mer brukervennlige betalingsløsning.
Regjeringen starter arbeidet med å vurdere behov og alternativer for fremtidig utvikling av Svalbard lufthavn19.3.2026 14:00:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet har gitt Avinor i oppdrag å gjennomføre en konseptvalgutredning (KVU) for Svalbard lufthavn. Hensikten er å gi et godt kunnskapsgrunnlag for å vurdere behov for tiltak for å sikre et godt og forutsigbart transporttilbud og god beredskap. Dette er nødvendig som følge av klimaendringer, aldrende infrastruktur og nye krav til person- og vareførselskontroll.
Regjeringen vil effektivisere posttjenestene uten å kutte i leveringen18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen vil jobbe for en mer effektiv postlevering. Vi har mottatt over 200 høringsinnspill på forslag til ny postlov, og flere av høringsinstansene har innspill om at det er mulig å effektivisere innenfor dagens rammer. Dette har regjeringen valgt å lytte til, og vil derfor jobbe med mer effektive løsninger innenfor dagens lov fremfor å legge frem en ny postlov denne våren.
Stor interesse for billigere månedskort16.3.2026 13:56:20 CET | Pressemelding
Flere fylkeskommuner har nå søkt på regjeringens nye støtteordning for å redusere prisen på månedskort i kollektivtransporten. Det betyr at vi er et viktig skritt nærmere målet om billigere månedskort for folk flest.
Ny tiltaksplan: 200 tiltak skal gjøre norske veier tryggere12.3.2026 13:09:28 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård mottok i dag ny Nasjonal tiltaksplan for trafikksikkerhet på vei. Utviklingen går i feil retning, derfor er det viktig med nye tiltak og ny giv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
