KLP utelukker russiske selskaper

Beslutningen er begrunnet i at det er et aktsomhetsbasert uttrekk, fordi det ligger en uakseptabel risiko for medvirkning til brudd på KLPs retningslinjer gjennom selskapenes virksomhet.
– Russland har ved sin invasjon av Ukraina brutt to helt fundamentale normer i FN-pakten om staters rett til selvstyre. Suverenitetsnormen, og forbudet mot aggresjonskrig. Overgrep mot sivilbefolkningen grunnet invasjonen utgjør en uakseptabel og alvorlig trussel i Ukraina, og der respekt for grunnleggende menneskerettigheter settes til side, sier KLP Kapitalforvaltnings administrerende direktør, Håvard Gulbrandsen.
Uakseptabel risiko
Det fremgår av KLPs retningslinjer for ansvarlige investeringer at KLP skal gjøre aktsomhetsvurderinger i sine investeringer og kan beslutte aktsomhetsbaserte uttrekk av selskaper dersom det foreligger en uakseptabel risiko for å medvirke til brudd på KLP-fondenes retningslinjer basert på en kombinasjon av land-, bransje- og selskapsrisiko.
– KLP har vurdert om selskapene kan utgjøre en uakseptabel risiko for brudd på KLPs retningslinjer, herunder medvirkning til alvorlige krenkelser av individers rettigheter i krig og konfliktsituasjoner, sier Gulbrandsen.
Risiko for brudd er knyttet til Russlands pågående militære invasjon av Ukraina som begynte 24. februar. I mars 2014 ble den ukrainske Krimhalvøya annektert av Russland som ble ansett som handlinger i strid med folkeretten. Dette førte til skarp fordømmelse internasjonalt og medførte at en rekke sanksjoner ble innført.
I lys av sanksjoner som er innført besluttet den norske regjeringen å fryse Statens Pensjonsfond Utlands (SPUs) investeringer i Russland og skal starte prosessen med å trekke fondet ut av det russiske markedet. Det er et tydelig signal fra regjeringen at investeringer i Russland som følge av utviklingen strider med forventninger til ansvarlig og bærekraftig verdiskapning.
Mange av de russiske selskapene KLP nå ekskluderer har store statlige eierandeler, og den russiske stat vil kunne benytte disse selskapene til å direkte eller indirekte støtte sin krigføring i Ukraina, blant annet gjennom utbytte som går til den russiske stat som følge av eierandelen.
Det er en stor risiko for at selskapene benyttes til å levere energi eller materiale til det russiske militæret eller på annen måte finansierer krigen. I tillegg har statsoverhodet i Russland en sterk kontroll i landet og kan i prinsippet anvende alle tilgjengelige midler for å få gjennom uforholdsmessige beslutninger. Manglende uavhengige kontrollmekanismer utgjør en stor risiko.
– Som ansvarlig investor vil ikke KLP bidra direkte eller indirekte til alvorlige krenkelser av individers rettigheter i krig og konfliktsituasjoner, sier Gulbrandsen.
Alle ut
KLP og KLP-fondene ekskluderer ikke på land-nivå, og vurderingene skal være knyttet konkret til selskapene. Det er imidlertid ekstraordinære forhold knyttet til risiko for brudd på rettigheter i krig og konfliktsituasjoner, innføring av et omfattende sanksjonsregime og beslutning fra den norske regjeringen om å trekke SPUs investeringer som etter en helhetsvurdering gjør at KLP beslutter å ekskludere alle investeringer i Russland.
Les hele beslutningsgrunnlaget på klp.no.
For ytterligere informasjon kontakt:
Håvard Gulbrandsen
Administrerende direktør KLP Kapitalforvaltning
Tel: +47 913 44 948
Kiran Aziz
Leder ansvarlige investeringer i KLP Kapitalforvaltning
Tel: +47 952 08 194
Bilder

Om KLP
KLP er Norges største pensjonsselskap. Cirka 900.000 yrkesaktive og pensjonister har pensjonen sin i KLP. Selskapet eies av kommuner, fylkeskommuner, helseforetak og bedrifter som gir sine ansatte offentlig tjenestepensjon. I KLP er det å tenke samfunn, miljø og ansvarlige investeringer en del av den daglige driften.
Følg pressemeldinger fra KLP
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KLP på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KLP
KLP Eiendom kjøper sentral eiendom i Stockholm for 1480 MSEK11.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
KLP Eiendom har inngått en avtale med Barings om kjøp av Härolden 44, også kalt Fleming 7, i Stockholm. Overtakelse er planlagt i starten av september 2025.
KLP utelukker to våpenprodusenter30.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
KLP og KLP-fondene ekskluderer selskapene Oshkosh Corporation og Thyssenkrupp for salg av våpen til militæret i Israel.
KLP Banken senker rentene med inntil 0,30 prosentpoeng20.6.2025 09:58:27 CEST | Pressemelding
KLP Banken setter ned boliglånsrentene med inntil 0,30 prosentpoeng og innskuddsrentene med inntil 0,25 prosentpoeng.
KLP kjøper utleieboliger for 3,3 milliarder kroner28.5.2025 06:56:00 CEST | Pressemelding
KLP Eiendom kjøper eiendomsporteføljen til Selvaag Utleiebolig AS for 3,3 milliarder kroner, og blir med det en av Norges største innenfor utleiebolig.
Solid financial buffers protect customers15.5.2025 07:07:42 CEST | Press release
KLP's first-quarter figures are characterised by turbulent markets. The return was 0.0 percent, resulting in a customer result of minus NOK 3.9 billion. The company's profit was NOK 160 million. KLP has built up solid buffers to deal with such negative periods.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom