Slik blir årets Riddu Riđđu - festival for 500

– Vi ønsker å finne en trygg måte å samles på og har derfor måttet gjøre enkelte tilpasninger. Riddu Riđđu er et fyrtårn for samisk kultur og Sápmis viktigste festival. Vi føler derfor et stort ansvar for å fremme samisk kunst og skape samiske møteplasser. Vi vil heller arrangere en mindre festival enn å avlyse, sier festivalsjef Sandra Márjá West.
Billettrefusjon
– Vi er stolt av å tilby et program av høy kvalitet. Vi skjønner at manglende festivalcamp gjør at flere ikke har mulighet til å komme likevel, sier festivalsjef Sandra Márjá West. -Alle som har kjøpt billett får e-post med tilbud om refusjon!
Stjerner og nye talenter i et bredt program
Arrangementene til Riddu Riđđu fordeles i år utover hele festivaluken. Populære Mánáidfestivála og ungdomsprogrammet Riddu Nuorat foregår mandag 12. juli til onsdag 14. juli. Riddu Riđđu Festivála arrangeres torsdag 14. juli - lørdag 17. juli.
Det vil være egne billetter som kun gjelder Mánáidfestivála. Man kjøper billett per barn som deltar, og det er gratis for foresatte å følge barna på aktivitetene og familieforestilling. Ellers følger Mánáidfestivála god tradisjon med spennende aktiviteter basert på sjøsamisk kultur. I år får barna blant annet lage fiskehjell, joike, høre fortellinger, redesigne klær og ha verksted om barns rettigheter.
Årets program byr på flere nyskapninger. Stand-up-prosjektet Reaškkas tar tilbake definisjonsmakta over hva som er samisk humor. De samiske humortalentene har hatt Sápmis humordronning Trine Lise Olsen som mentor. Årets unge kunstnere Gáddjá og Biret Haarla presenterer en forestilling med musikk laget av inuitt-elektronika-strupesanggruppa Silla + Rise. Emil Kárlsen slipper sitt album Nagirvárrái med en storstilt konsert. Ellers kan publikum oppleve favoritter som ISÁK og Felgen orkester, samt nykommerne Ozas som består av søstrene Risten Anine og Sara Marielle Gaup.
Riddu Riđđu tilbyr som vanlig et bredt program med konserter på hovedscenen, forestillinger, filmprogram, litteratur, kunstutstilling, marked, seminarer og debatter.
Nytt av året
Av smittevernhensyn må publikum booke plass på alle programposter som foregår i Nisga’a-huset og kultursalen. Dette gjelder: UIT-seminaret, Nordlys-seminaret, litterær samtale: Odd Marakatt Sivertsen og Irene Larsen, forestillingen Etniid ulloliinnit, Riddu Sessions, Reaškkas og åpning av kunstutstilling.
Det vil bli mulig å booke plass fra mandag 12. juli kl 12.00. Billettkjøpere mottar informasjon om dette på e-post. Man må i år ha festivalbillett for å komme inn på markedet.
NB! Programendringer innebærer at Gájanas ikke kommer på årets festival, og at Ailu Valle + Amoc spiller på festivalen i 2022.
Smittevern
Regjeringen har lagt opp til at festivaler skal bruke koronasertifikat og hurtigtester i sommer. Riddu Riđđu følger nøye med på informasjon om dette og er klar for å ta det i bruk.
Til slutt sier festivalsjefen at hun skjønner at Riddu-publikummet har mange spørsmål. Festivalen er klare til å svare på e-post, Messenger og telefon.
Bilder




Om Riddu Riđđu Festivála
Riddu Riđđu Festivàla er en internasjonal urfolksfestival, som årlig finner sted i Kåfjord kommune i Nord-Troms. Festivalen er utendørs, og har programtilbud for hele familien. Programmet inneholder verdensomspennende urfolksmusikk, kunst, teater og dans, ungdomsleirer med kunstneriske og politiske workshops, barnefestival, dagsaktuelle seminarer, omfattende kursprogram, film og litteratur.
Følg pressemeldinger fra Riddu Riđđu Festivála
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Riddu Riđđu Festivála på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Riddu Riđđu Festivála
Gode besøkstall for årets Riddu Riđđu festival15.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Riddu Riđđu festivalen har nok en gang befestet posisjonen som Norges største og viktigste urfolksfestival. Da årets festival ble avsluttet natt til søndag, hadde 6149 mennesker vært innom Riddu sletta i Manndalen i Kåfjord.
Oliva Nilsen vant årets Buošši-pris 202510.7.2025 20:37:58 CEST | Pressemelding
Årets vinner er Oliva Nilsen fra Manndalen i Kåfjord.
Oliva Nilsen lea dán jagáš vuoiti Buošši-bálkkašumis10.7.2025 20:31:26 CEST | Pressemelding
Oliva Nilsen guhte lea Olmmáivákkis Gáivuonas eret, lea dán jagáš vuoiti.
Snart klart for Riddu Riđđu med unik protestforestilling fra Grønland og Norge: – Arktis er ikke til salgs9.7.2025 18:06:44 CEST | Pressemelding
Årets urfolksfestival byr på alt fra heavyjoik og grønlandsk reggae til nordnorsk rap og samepolitisk debatt. Samt et helt unikt bestillingsverk som slår rett inn i storpolitikken.
Sámepolitihkalaš presideantadigaštallan dán jagi Riddu Riđđus25.6.2025 07:29:49 CEST | Pressemelding
Gáivuona eamiálbmotfestivála čalmmustahttá 2025 sámediggeválgga.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom