Norske forskere støtter opprettelsen av et internasjonalt forurensingspanel
22.2.2022 13:26:50 CET | NGI | Pressemelding

I oppropet ber forskerne om at det blir etablert et internasjonalt forskningspanel for tiltak mot kjemikalier, avfall og forurensing. Forskerne er ansatt ved 27 norske universiteter og forskningsinstitutt.
«Det norske vitenskapsmiljøets mening er klar», sier forskerne som står bak brevet.
«Vi ser et presserende behov for at FN oppretter et internasjonalt panel med et lignende mandat som FNs klimapanel (IPCC) og FNs naturpanel (IPBES)».
De slår videre fast at etablering av et slikt panel er avgjørende for å møte den globale trusselen relatert til økende forurensninger av kjemikalier og avfall.
FNs miljøforsamling som avgjør
Etableringen av dette panelet skal diskuteres og stemmes over i FNs miljøforsamling (UNEA5.2), som holdes i Nairobi, Kenya 28. februar – 2. mars 2022 og som ledes av Klima- og miljøminister Barth Eide. Ifølge forskerne gir dette en utmerket mulighet til å vise Norges sterke internasjonale engasjement for å beskytte naturmiljøet og menneskers helse.
«Under utformingen av brevet fikk vi vite at både klima- og miljøminister Barth Eide og den norske regjeringen støtter opprettelsen av et forurensningspanel», sier forskerne, «og vi er veldig glade for å høre dette. Likevel er det viktig å publisere dette brevet for å vise det norske vitenskapsmiljøets støtte til den norske regjeringens standpunkt».
Over 2000 forskere globalt
Andre land som støtter opprettelsen av et forurensningspanel [2] er bl.a. Østerrike, Burkina Faso, Canada, Costa Rica, Ghana, Mali, Niger, Nigeria, Sverige, Sveits, Storbritannia og Uruguay».
Totalt har over 2000 forskere over hele verden signert oppropet for å støtte etableringen av dette internasjonale panelet [3].
«Vi er i godt selskap. Våre kolleger i flere andre land har signert lignende brev». Totalt har over 2000 forskere over hele verden signert oppropet for å støtte etableringen av dette internasjonale panelet
«Et klart signal fra det internasjonale forskningsmiljøet er at gjeldende internasjonale rammeverk er ineffektive i å forhindre denne typen forurensning, og at kunnskapsbasert handling er nødvendig på globalt nivå», sier forskerne.
Forskerne som står bak brevet er:
Hans Peter Arp, Tekniske Ekspert, NGI, Professor II, NTNU (Environmental Chemist)
Bert van Bavel, Sjefsforsker, NIVA (Analytical Chemist)
Andy Booth, Sjefsforsker, SINTEF Ocean (Environmental Chemist)
Claudia Halsband, Seksjonsleder, Akvaplan-niva (Marine Ecologist)
Dorte Herzke, Seniorforsker, NILU, Associate Professor II, UiT (Environmental Chemist)
Bjørn Munro Jenssen, Professor, NTNU, UNIS (Environmental Toxicologist)
Amy Lusher, Forsker, NIVA, Associate Professor II, UiB (Marine Biologist)
Thomas Maes, Seniorforsker, GRID Arendal (Pollution Scientist)
Luca Nizzetto, Seniorforsker, NIVA (Environmental Chemist)
Martin Wagner, Associate Professor, NTNU (Environmental Toxicologist)
Kontakter:
Hans Peter Arp (Hans.Peter.Arp@ngi.no) – NGI Oslo, NTNU Trondheim
Bert van Bavel (bert.vanbavel@niva.no) - NIVA Oslo
Andy Booth (andy.booth@sintef.no) -SINTEF Oceans Trondheim
Claudia Halsband (clh@akvaplan.niva.no) - Akvaplan-niva Tromsø
Dorte Herzke (dhe@nilu.no) - NILU Tromsø
Bjørn Munro Jenssen (bjorn.munro.jenssen@ntnu.no) - NTNU Trondheim
Amy Lusher (amy.lusher@niva.no) - NIVA Oslo
Thomas Maes (thomas.maes@grida.no) - GRID-Arendal,
Luca Nizzetto (luca.nizzetto@niva.no) - NIVA Oslo
Martin Wagner (martin.wagner@ntnu.no) - NTNU Trondheim
Nøkkelord
Kontakter
Hans Peter ArpTeknisk ekspertMiljøkjemi
Tel:+47 950 20 667hans.peter.arp@ngi.noBilder

Dokumenter
Om NGI
På sikker grunn
NGI – Norges Geotekniske Institutt – er et uavhengig, internasjonalt senter for forskning og rådgivning innen ingeniørrelaterte geofag, der vi integrerer kunnskap mellom geoteknikk, geologi og geofysikk. Vår forskning gir kunnskap som styrker norsk næringsliv til å løse noen av de viktigste utfordringene vi står overfor innenfor klima, miljø, energi og naturfarer.
Gjennom årene har vi tiltrukket oss dedikerte fagfolk og internasjonale eksperter på bruk av geomaterialer som byggegrunn og byggemateriale, skredproblematikk og forurensning av grunnen. Utvikling og anvendelse av ny teknologi står helt sentralt i vår virksomhet for å finne bærekraftige løsninger og sikre at vi bygger et samfunn på sikker grunn. Vår ekspertise og løsninger er kjent og etterspurt i store deler av verden.
NGI har hovedkontor og laboratorier i Oslo, avdelingskontor i Trondheim, forskningsstasjon for snøskred på Strynefjellet, og utenlandskontorer med geoteknisk laboratorium i Houston, Texas, USA, og i Perth, Western Australia, i tillegg til samarbeidsavtaler med veletablerte selskap og institusjoner i store deler av verden.
NGI ble formelt opprettet 1. januar 1953, underlagt Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråd (NTNF). I 1985 ble NGI omgjort til en selvstendig stiftelse. Driftsvirksomheten (forskning og rådgivning) ble 1. januar 2024 overført til Norges Geotekniske Institutt AS, et aksjeselskap som eies 100 % av stiftelsen NGI.
Som en av hovedpartnerne støtter NGI Ingeniører Uten Grenser (IUG) økonomisk og gjennom å bidra med ingeniørkompetanse til IUGs oppdrag for norske bistandsorganisasjoner.
Følg pressemeldinger fra NGI
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NGI på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NGI
Kan klimagasser bli til stein på land? Norsk forskningsprosjekt kan bli paradigmeskifte for lagring av CO225.2.2026 12:31:43 CET | Pressemelding
I dag lagres CO2 permanent på havbunnen. Så langt har det imidlertid vært lite oppmerksomhet rundt muligheten for å bruke gamle bergarter til lagring på land, nær utslippskildene. Nå undersøker norske forsknings- og industripartnere denne muligheten, ledet av NGI – Norges Geotekniske Institutt.
Campus Ullevål viser at det lønner seg å gjøre grundige grunnundersøkelser3.2.2026 14:29:53 CET | Aktuelt
NGI - Norges Geotekniske Institutt har gjort grundige grunnundersøkelser i forbindelse med byggingen av sitt nye hovedkontor i Oslo, Campus Ullevål. Likevel utgjør grunnundersøkelsene under 0.5 prosent av de samlede byggekostnadene. Gevinst: Smidig, innovativ og kostnadseffektiv byggeprosess, tross krevende grunnforhold med kvikkleire.
Global modell skal gjøre verden bedre rustet mot tsunamier17.11.2025 11:46:45 CET | Pressemelding
Da en enorm flodbølge traff kystene rundt Indiahavet andre juledag i 2004, mistet mer enn 220 000 mennesker livet. Det var en katastrofe som rystet verden og som avslørte hvor lite vi egentlig forsto om tsunamier.
NGI-forsker valgt inn i styret til European Chemicals Agency (ECHA)24.10.2025 12:15:11 CEST | Pressemelding
Forsker ved NGI - Norges Geotekniske Institutt, Hans Peter Arp, er én av verdens fremste eksperter på kjemisk forurensning. Nå skal miljøkjemikeren påvirke kjemikaliepolitikken i Europa.
NGI lanserer unikt traineeprogram innen geoteknikk30.9.2025 09:11:00 CEST | Pressemelding
Fire nyutdannede ingeniører får nå muligheten til å prøve seg på tvers av NGIs kjerneområder. Gjennom et nytt traineeprogram skal de utforske alt fra fundamentering på land til havvind og klimatilpasning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
