Grønt lys til nytt stråle- og somatikkbygg i Østfold
10.2.2022 14:24:19 CET | Helse Sør-Øst RHF | Pressemelding

Det var styret i Helse Sør-Øst RHF som i 2016 (styresak 030-2016) besluttet etablering av nye stråleterapienheter i sykehusområder som ikke har eget strålebehandlingstilbud.
- Av hensyn til pasientene er det ønskelig at utbygging av stråleterapikapasitet skjer desentralt, ved at det etableres nye stråleterapisentre i de sykehusområder som i dag ikke har dette tilbudet. Dette gir mange pasienter kortere reisevei og vil bidra til å motvirke ulikheter i regionen, sier styreleder Svein I. Gjedrem i Helse Sør-Øst RHF.
Styret har samtidig godkjent forslag om å utrede nye bygg på Kalnes, noe som vil føre til at kapasiteten økes. Da det nye sykehuset på Kalnes ble planlagt i 2010 (styresak 090-2010), ble det planlagt for til sammen 556 senger fordelt på Kalnes og i Moss. Det ble etablert 107 sengeplasser færre enn dette, og den største reduksjonen er foretatt i Moss som følge av en omlegging av akuttfunksjonene.
Det reduserte sengevolumet har skapt store utfordringer ved sykehuset.
- Det er allerede høy utnyttelse på Kalnes, og sykehuset ser ikke flere muligheter til å øke sengekapasiteten gjennom ombygginger av eksisterende bygg. Det er derfor nødvendig å planlegge for nye bygg, sier Gjedrem.
Haster
Administrerende direktør Terje Rootwelt i Helse Sør-Øst understreker at arbeidet med prosjektinnramming og videre planer må gjennomføres så raskt det lar seg gjøre.
- Sykehuset Østfold har allerede store kapasitetsutfordringer. De kortsiktige tiltakene vil ikke være tilstrekkelige. Derfor legges det opp til en stram tidsplan. Jeg vil prioritere dette arbeidet og vil avsette ressurser for at planleggingen kan holde et nødvendig tempo, sier han.
I forslag til milepælsplan skal ferdig prosjektinnramming behandles i styret for sykehuset Østfold, og i styret for Helse Sør-Øst RHF i fjerde kvartal 2022.
En prosjektinnramming er den første planleggingsfasen av et byggeprosjekt. Prosjektinnrammingen skal beskrive og avgrense hvilke alternativer som skal utredes i konseptfasen, herunder vurdere om behovene best løses ved ett nytt bygg, flere bygg eller en kombinasjon av nybygg og ombygging av arealer.
Bilder

Om Helse Sør-Øst RHF
Helse Sør-Øst RHF er ett av fire regionale helseforetak i Norge, og eier elleve statlige helseforetak i regionen.
Helse Sør-Øst RHF sørger for spesialisthelsetjenester til 3,1 millioner mennesker i Agder, Telemark, Vestfold, Buskerud, Oslo, Østfold, Akershus og Innlandet. Det er til sammen 85 000 ansatte ved sykehusene og helseforetakene i Helse Sør-Øst.
Følg pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Sør-Øst RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Sør-Øst RHF
Oslo universitetssykehus overtar ansvaret for somatiske pasienter fra Alna5.1.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Fra 6. januar overtar Oslo universitetssykehus (OUS) ansvaret for pasienter med somatisk sykdom bosatt i bydel Alna. Somatikk betyr sykdommer i kroppen, det vil si alle sykdommer som ikke er psykiske.
176 millioner kroner til nye forskningsprosjekter i Helse Sør-Øst18.12.2025 15:01:48 CET | Pressemelding
Helse Sør-Øst RHF har tildelt regionale forskningsmidler til 96 forskningsprosjekter med oppstart i 2026. Prosjektene dekker et bredt spekter av fagområder og skal bidra til ny kunnskap og bedre pasientbehandling.
Felles kraft for å redusere sykefraværet i sykehusene27.11.2025 12:54:00 CET | Pressemelding
Når vi deler kunnskap, skaper vi resultater. De regionale helseforetakene står samlet om å redusere sykefraværet og bygge et helsefremmende arbeidsmiljø. Sørlandet sykehus og Helse Vest viser vei med tiltak som virker – fra muligheter for fleksible arbeidstidsordninger og veiledning og hvordan en kan håndtere emosjonell belastning til datadrevne analyser og kulturendring.
Nasjonalt løft innen fosterovervåking25.11.2025 12:59:49 CET | Pressemelding
Jordmødre og leger må handle raskt og samarbeide godt når det oppstår komplikasjoner i svangerskapet eller under fødsel. I mange år har fagmiljøet ønsket et felles, nasjonalt opplæringsprogram i fosterovervåking. Nå er programmet på plass.
Flinkere til å møte opp til sykehustimen14.11.2025 12:23:52 CET | Pressemelding
Pasientene møter oftere opp til avtalt time ved sykehusene i Helse Sør-Øst. I høst er det 3,6 prosent som ikke har møtt. Det er det laveste på flere år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
