Lyser ut driftskontrakt for riksveger i Midt-Norge
10.2.2022 12:27:51 CET | Statens vegvesen | Pressemelding

Driftskontrakten omfatter drift og mindre vedlikeholdsoppgaver på E39 fra Orkanger til Molde og rv. 70 fra Oppdal til Kristiansund, inkludert tilhørende gang- og sykkelveger.
– Til sammen er det snakk om drift og vedlikehold av vel 400 km riksveg med tilhørende sideanlegg, sideområder, utstyr og installasjoner, året rundt. Deriblant 66 km gang- og sykkelveger, sier seksjonsleder Bjørn Ove Rotlid i Statens vegvesen.
De første 12 månedene er kontraktsområdet begrenset til strekningen Orkanger – Kristiansund, ca. 175 km veg, før området deretter utvides til Oppdal og Molde.
Driftskontrakten strekker seg gjennom de åtte kommunene Molde, Gjemnes, Tingvoll, Kristiansund, Heim, Orkland, Sunndal og Oppdal.
– Det er stor variasjon i trafikkmengden på vegnettet, fra relativt lavtrafikkert landeveg til nesten 20 000 i årsdøgntrafikk i byområdene, sier Rotlid.
Driftskontrakten har oppstart 1. september 2022 og varighet på fem år. I tillegg er det mulig å forlenge kontrakten med inntil fire år.
Tilbudsfristen er 31.03.2022.
Les tilbudet i DOFFIN her: Driftskontrakt 9403 Nordmøre 2022-2027
Statens vegvesen stiller strengere miljøkrav
Utslippsfrie kjøretøy og maskiner skal brøyte og strø gang- og sykkelarealene i sentrale deler av Molde og Kristiansund.
– Med utslippsfri menes her kjøretøy og maskiner uten lokalt utslipp av verken CO2 eller NOx, sier Rotlid.
Alle de nye driftskontraktene for riksveg har krav til miljøsertifisering og rapportering av energi- og drivstofforbruk. Statens vegvesen har mål om å halvere CO2-utslippet fra drift og vedlikehold av riksvegene innen 2030.
Statens vegvesen er aktive i forskning og utvikling, og entreprenørene oppfordres til å foreslå FOU-prosjekter som del av kontrakten.
– Vi ønsker at våre driftsentreprenører blir med på utviklingsprosjekter som Vegvesenet tar initiativ til, og også foreslår prosjekter selv. Det gir økt kompetanse i bedriften, interessante arbeidsoppgaver for de ansatte og kunnskap vi som vegeier har bruk for i drift og vedlikehold av riksvegnettet, sier Rotlid.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Ove RotlidSeksjonslederStatens vegvesen Drift og vedlikehold midt
Tel:98210956bjorn.ove.rotlid@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Starter rehabilitering av rv. 25 Glåmbrua i Elverum8.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Siste uka i april starter Statens vegvesen omfattende utbedring av Glåmbrua på riksveg 25 i Elverum. Brua blir holdt åpen for trafikk gjennom hele byggeperioden, men med smalere kjørefelt.
Skifter fuge på Drammensbrua – nattestengt i seks uker7.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Mandag 13. april starter Statens vegvesen arbeidet med å skifte ut en utslitt fuge på E18 Drammensbrua i nordgående retning. Arbeidet skjer om natta i seks uker og gir omkjøring for trafikken. På dagtid er brua åpen med redusert hastighet.
Vabakkentunnelen nattestenges fra 13. april7.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Mandag 13. april starter anleggsarbeidene på Vabakkentunnelen på rv. 36 i Porsgrunn kommune. Det innebærer at tunnelen stenges for trafikk mellom kl. 20.00 og 06.00. Omkjøring blir skiltet via Drangedalsvegen.
Vårrengjøring på hovedveiene i Oslo starter 7. april7.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen starter årets vårrengjøring av riks- og europaveiene i Oslo om kvelden 7. april. Arbeidet foregår på kvelds- og nattestid og skal være ferdig natt til 13. mai. Bilistene må forvente stengte veier og skiltede omkjøringer.
Slik holder vi Tromsøysundtunnelen åpen6.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Når Tromsøbrua stenger 7. april, er det desto viktigere at tunnelen under Tromsøsundet holdes åpen. Du kan bidra til det.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
