Tildeling av Medaljen for edel dåd
Jacob Opheim var ved Sandve havn ved en tilfeldighet da en mindreårig gutt havnet i vannet utenfor Karmøy. Med fare for eget liv tok Opheim seg ut i vannet for å redde gutten. Til tross for de krevende forholdene klarte han å holde gutten over vannet tilstrekkelig lenge til at guttens liv ikke gikk tapt før ytterligere hjelp ankom, og gutten ble reddet. Som følge av sin innsats i redningen mistet Opheim sitt eget liv få dager senere.
- Jacob Opheims heltedåd bidro til å redde et liv. Situasjonen for de involverte var dramatisk, og Opheim utviste et enormt mot. Han endte dessverre opp med å gi sitt eget liv, og hans familie har mistet det umistelige. Vi er alle dypt berørt av det tragiske utfallet dette fikk, og mine tanker går til de etterlatte. Med denne medaljen vil vi hedre Jacob Opheim, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran.
Tildelingen skjedde i statsråd 4. februar. Jacob Opheim er post mortem tildelt medaljen for edel dåd i sølv. Medaljen for edel dåd i sølv er en høythengende utmerkelse, og er rangert som nr. 14 av de norske dekorasjoner.
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Foreslår å fase ut farledsbevis for russiske navigatører11.7.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil fase ut muligheten for russiske navigatører til å føre større skip uten los i norske farvann.
Norge styrker samarbeidet med Ukraina under gjenoppbyggingskonferansen i Roma10.7.2025 16:30:00 CEST | Pressemelding
Norge står fast i sin støtte til Ukraina. Næringsminister Cecilie Myrseth leder den norske delegasjonen til Ukraine Recovery Conference (URC) som i år finner sted i Roma 9.–11. juli. Med til Roma er representanter fra næringsliv og sivilsamfunnet.
Norge inngår nye avtaler for å styrke Ukrainas energisikkerhet og grønne omstilling10.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
For å støtte gjenoppbygging og utvikling av et fremtidig og mindre sårbart energisystem, inngår Norge nå tre nye samarbeidsavtaler med NEFCO, UNDP og Energy Community.
Norge og Italia skal samarbeide om kritiske råvarer9.7.2025 16:55:56 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte Italias industriminister Adolfo Urso i Roma for å følge opp avtalen mellom Norge og Italia om samarbeid om kritiske råvarer.
Norge inngår stor og viktig frihandelsavtale3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
I går ettermiddag ble Norge og de andre EFTA-landene enige om en ny frihandelsavtale med MERCOSUR-landene i Sør-Amerika. Energi, industrivarer, skipsfart og sjømat er blant næringene som vil få bedre markedsadgang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom