Inngikk avtaler for 3 milliarder med 23 leverandører

Avtalene har en estimert verdi 936 millioner per jernbaneområdene Nord, Sør-Vest og Øst. Det er inngått tre parallelle rammeavtaler med en varighet på totalt åtte år inkludert opsjoner. Rammeavtalene får en varighet på ett år, med opsjoner på ytterligere tre og fire år. Det betyr økt forutsigbarhet og bærekraft for entreprenørbransjen landet over.
Bidrar til lokal og regional utvikling
Det er første gang Bane NOR har inngått avtaler av denne type kontrakter over hele landet samtidig.
– Jeg synes vi har fått en fin blanding av leverandører både i størrelse og jernbanefaglig kompetanse med disse rammeavtalene. Vi satser helt bevisst på vår strategi om å utvikle samarbeidet med lokale, regionale og nasjonale leverandører, slik at de kan ta stadig større og mer kompliserte oppdrag på jernbanen, sier direktør for driftsanskaffelser i Bane NOR, Fredrik Kirsebom.
– I områdene Sør-Vest og Nord har vi delt inn i ytterligere mindre soner, for å kunne tiltrekke oss lokale leverandører, legger han til.
Viktige avtaler for både fornyelse og drift
Avtalene kan benyttes til bygg- og anleggsarbeider i alle divisjoner i Bane NOR. Arbeidsoppgaver er massefjerning og masseforflytning, grunnarbeider, betong- og støpearbeider, bru og tunellarbeider, føringsveier, kabelkanaler, forberedende arbeider og fjellsikringsarbeider og fjellrensk med mer. Prosjektering kan også inngå i oppdragene.
– Disse rammeavtalene er viktige når det skal utføres fornyelsesoppdrag, men også drift og vedlikeholdsoppdrag på jernbanen, sier Thor Brækkan, områdedirektør i Nord.
Med avtalene utvikles leverandørmarkedet positivt, samtidig som Bane NOR sparer tid på etablere nye avtaler og gjennomføre flere konkurranser.
– Vi er svært godt fornøyde med interessen i markedet og ser frem til et godt samarbeid med entreprenørene fremover, sier Brækkan.
Konkurrerte i fem måneder
Konkurransen mellom leverandørene har pågått over hele landet i fem måneder, og både leverandører og Bane NOR har lagt ned store ressurser for å få frem det beste og mest korrekte resultatet.
Totalpris er vektet 70 prosent, mens kvalitet og gjennomføring på arbeidene er vektet med 30 prosent. De parallelle rammeavtalene ble begrenset til åtte leverandører pr strekning og geografisk område. Alle Bane NORs divisjoner kan benytte avtalene.
Dette er entreprenørene
De ulike entreprenørene har signert avtaler for ulike strekninger innenfor de forskjellige geografiske områdene – derfor har enkelte signert avtaler for flere områder.
Område Sør-Vest:
- Banedrift AS
- Banefjell AS
- Baneservice AS
- Jordalen Entreprenør AS
- Kaspar Strømme AS
- Mesta AS
- NRC Norge AS
- Snøhetta Anlegg AS
- Spilde Entreprenør AS
- Tveito Maskin AS
- Veidekke Entreprenør AS
- Øynebråten Anleggsteknikk AS
Område Øst:
- Banedrift AS
- Baneservice AS
- Gjermundshaug Anlegg AS
- Leif Grimsrud AS
- Mesta AS
- NRC Norge AS
- Snøhetta Anlegg AS
- Veidekke Entreprenør AS
Område Nord:
- Banedrift AS
- Baneservice AS
- Farbu & Gausen AS
- Gjermundshaug Anlegg AS
- Lierne Tre AS
- Maskinentreprenør Kristian Kristiansen AS
- Mesta AS
- Nordnes Narvik AS
- NRC Norge AS
- Ospas AS
- Snøhetta Anlegg DA
- Totalprosjekt Namsskogan AS
- Tronfjell Maskin AS
- Trym Anlegg AS
- Veidekke Entreprenør AS
- Winsnes Maskin & Transport AS
Nøkkelord
Kontakter
Marianne HenriksenKommunikasjonsansvarlig
- ved utbyggingsprosjektet Nytt dobbeltspor Drammen-Kobbervikdalen, en del av Utbygging Vestfoldbanen
Bilder






Om Bane NOR
Bane NOR er et statlig foretak med ansvar for den nasjonale jernbaneinfrastrukturen.
Foretaket har ansvaret for planlegging, utbygging, forvaltning, drift og vedlikehold av det nasjonale jernbanenettet, trafikkstyring og forvaltning og utvikling av jernbaneeiendom. Bane NOR har det operative koordineringsansvaret for sikkerhetsarbeidet og operativt ansvar for samordning av beredskap og krisehåndtering.
Bane NOR har om lag 3.500 ansatte og har hovedkontor i Oslo.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
Bråkete tog skal skremme elgen ut av sporet10.3.2025 12:04:53 CET | Pressemelding
Forskning tyder på at riktig lyd kan skremme hjortedyr vekk fra jernbanesporet så de ikke blir påkjørt av toget. Nå tester Bane NOR og forskere hvilke lyder som virker best når de spilles av fra tog i fart.
Vedlikeholder jernbanen i påsken5.3.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Færre tar toget når det er påske og helligdager. Da bruker Bane NOR anledningen til å utføre nødvendig vedlikeholdsarbeid på slitt infrastruktur. Og når togstrekninger stenges, må passasjerene reise med buss.
Thor Gjermund Eriksen slutter som konsernsjef i Bane NOR27.2.2025 08:57:04 CET | Pressemelding
Thor Gjermund Eriksen har sagt opp sin stilling som konsernsjef i Bane NOR. Jon-Erik Lunøe er konstituert som ny konsernsjef fra 27. februar.
Telia-sjef Stein-Erik Vellan blir ny konserndirektør i Bane NOR30.1.2025 07:10:00 CET | Pressemelding
Vellan kommer fra stillingen som administrerende direktør i Telia Norge, og tar over ansvaret for den digitale utviklingen i Bane NOR.
Togtrafikken blir redusert på Østlandet mandag og tirsdag på grunn av varsel om mye snø og vind5.1.2025 15:29:31 CET | Pressemelding
Mandag og tirsdag er det varslet svært mye snø og vind på deler av Øst- og Sørlandet, og Meteorologisk institutt har sendt ut oransje farevarsel. Allerede fra mandag morgen blir togtrafikken redusert på Østlandet ved at flere tog blir innstilt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom