Ny del av rv. 9 i Setesdal har fått gul midtstripe
2.12.2021 10:40:31 CET | Statens vegvesen | Pressemelding

Den fem kilometer lange strekningen mellom Besteland og Helle har nå fått lik standard som de andre utbygde strekningene langs riksvegen i Setesdal. Målet er å få en sammenhengende og bedre standard for hele riksveg 9, og dermed også en mer trafikksikker veg.
Bruker det vi kan og bygger nytt der vi må
Utbedring av vegen mellom Besteland og Helle startet i august i fjor. Utbyggingen har fulgt tidsskjemaet, og nå kan endelig trafikantene ta i bruk den nye strekningen.
– At vi nå kan åpne en ny del av riksveg 9 med gul midtstripe, er svært gledelig. Dette betyr en tryggere og bedre veg for trafikantene, sier seksjonssjef Sigurd Wiberg i Statens vegvesen.
Langs rv. 9 har Statens vegvesen tatt utgangspunkt i traseen som allerede ligger der og utbedre denne.
– På den måten bruker vi det vi kan, og bygger nytt der vi må. Det gir mer veg for pengen, sier Wiberg.
Ett steg nærmere gul midtstripe til Hovden
Arbeidet har bestått av sprenging, flytting av masse, drenering, asfaltering og rekkverksarbeid. Det er også bygget ny bru på Besteland, og det er etablert busslommer både på Besteland og Helle. Arbeidet med har blitt utført av Bjelland AS, og totalt har prosjektet kostet i underkant av 130 millioner kroner.
– Det er alltid hyggelig med vegåpning, og med dagens markering er vi ett steg nærmere målet om gul midtstripe hele vegen til Hovden, sier Wiberg.
Mens det i dag er snorklipping ved Helle, er det full aktivitet langs rv. 9 litt lengre nord. Tidligere i høst startet utbyggingen av to delstrekninger; Rotemo-Lunden i Valle kommune og Badstogdalen – Hartevatn i Bykle kommune. Etter planen skal disse prosjektet være ferdig høsten 2022.
Nøkkelord
Kontakter
Sigurd WibergSeksjonssjef, Plan og utbygging sørStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:95242930sigurd.wiberg@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Godt i gang med skredsikring på Skredestranda22.5.2026 12:57:02 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen er godt i gang med skredsikring på E39 Skredestranda i Stad kommune i Nordfjord.
Vegarbeid på E136 ved Førnessvingen i Vestnes kommune22.5.2026 12:49:23 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen starter i juni vegarbeid på E136 ved Førnessvingen, mellom Gjermundnes og Hjelvika i Vestnes kommune. Arbeidet skal pågå til desember 2026.
Lyser ut konkurranse om ny Fale bru i Sunndal22.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har lyst ut konkurransen om å bygge ny bru på Rv. 70 over elven Driva. Anslått kostnad er på 453 millioner kroner.
Brannøving i rv. 13 Fatlatunnelen21.5.2026 18:49:35 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen arrangerer, saman med nødetatane og Sivilforsvaret, fullskala brannvernøving i Fatlatunnelen tysdag 26. mai.
Statens vegvesen avslørte «postkassefirma»21.5.2026 12:53:21 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har tilbakekalt alle transportløyvene til et transportselskap som kun var etablert i Norge med en postadresse, uten reell drift i landet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
