Unikt samarbeid skapte grønn tøffel

Tidligere i år satt kategorisjef Beate Finnesand Solli i Felleskjøpet Agri på hjemmekontor med ideen om å skape en tøffel for tøffe arbeidsfolk. Nå seiler grønne tøfler opp som en av de mest populære julegavene i Felleskjøpets butikker landet rundt.
– Jeg mener tøffe arbeidsfolk trenger komfort også når de skal slappe av. Jeg kikket mye rundt, og husket at jeg som barn hadde en selskinnstøffel fra Topaz. Slik ble kontakten skapt.
Ny serie
På midten av 80-tallet grunnla skotekniker Knut Reigstad skofabrikken Topaz på Ulefoss. Familiebedriften er internasjonalt kjent for selskinnsstøvletter og -tøfler. I dag er barnebarnet Christoffer daglig leder, mens hans far Helge Reigstad jobber med utvikling og den kreative biten i selskapet.
Topaz tok utfordringen på strak arm da de fikk spørsmål om samarbeid med Felleskjøpet.
– Vi vet at Felleskjøpet er en seriøs aktør, så her brukte vi veldig kort tid på å bestemme oss for å være med, sier Christoffer Reigstad, før far følger opp:
– Jeg synes dette samarbeidet er svært givende. Jeg har kamerater som er bønder, som synes det er stas at vi nå lager tøfler til Felleskjøpet.
De grønne tøflene er det første produktet i den nye serien KORN fra Felleskjøpet. Navnet spiller på både bondesamvirkets historie og kornakset i logoen til samvirket.
Skapt digitalt
Beate Finnesand Solli forteller at det er flere produkter under utvikling, som vil komme i Felleskjøpets butikker landet rundt i 2022.
Hun fremhever likevel at det er ekstra stas med Topaz-samarbeidet og den norske familiebedriften med lange tradisjoner.
– Meg bekjent har ikke vi i Felleskjøpet hatt samarbeid som dette innenfor detaljhandel tidligere, sier Beate Finnesand Solli.
På grunn av koronarestriksjoner ble hele prosessen med tøflene gjennomført digitalt med møter på Teams.
– Det føltes nesten som en kunstig måte å jobbe på, men vi fikk veldig god kjemi fra første stund. Det skal sies at prototypen så helt annerledes ut i starten.
Jakten på filten
I møtene ble det også brukt en del tid på å finne den korrekte grønnfargen på filten.
– Filten ble et prosjekt uten like. Vår leverandør i Italia fikk store leveringsproblemer på grunn av Covid-19. Her skulle vi i tillegg ha grønn filt, og lykken var stor da en svensk agent klarte å finne en leverandør, sier Christoffer Reigstad.
I 2008 sto familiebedriften på Ulefoss på terskelen til to valg: Legge ned eller overleve ved å flytte produksjonen utenlands. De landet på det siste alternativet. I dag blir mesteparten av Topaz’ merkevarer produsert i Estland, men på maskiner fra Ulefoss.
–Da vi flyttet ut produksjonen, ble også maskinene flyttet ut. Vi har noen maskiner igjen som brukes i utviklingen av nye modeller. Alle varer er i tillegg innom oss på Ulefoss før de går ut til salgsleddet, sier Helge Reigstad.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noBilder



Om Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet Agri hadde en omsetning på 21,2 milliarder i 2024 og har i overkant av 4 200 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe.
Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av i rundt 36 000 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agri sitt hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Offentliggjøring av granskningsrapport etter produksjonsfeil28.4.2025 15:11:30 CEST | Presseinvitasjon
Invitasjon til pressen. Styret i Felleskjøpet Agri engasjerte DNV til å gjennomføre en granskning av hva som skjedde da det ble levert fôr med alvorlig forhøyede verdier av D-vitamin.
Nordmenn har svart: Vi må dyrke mer mat sjøl28.4.2025 12:17:24 CEST | Pressemelding
75 prosent av det norske folk mener vi må dyrke mer sjøl for å bidra til økt sjølforsyning. Halvparten av oss ønsker mer kunnskap om å dyrke vår egen mat, men de fleste gjør det ikke.
Én av tre nordmenn frykter for mattilgangen24.4.2025 08:07:08 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet peker på behovet for økt satsing på norsk matkorn, og utfordrer samtidig alle nordmenn til å bidra til økt sjølforsyning.
Felleskjøpet deler ut settepoteter på Oslo S23.4.2025 10:51:20 CEST | Presseinvitasjon
INVITASJON TIL PRESSEN: Landbruksministeren blir med når årets «Klar, ferdig, så»-aksjon starter i Oslo mandag 28. april.
Felleskjøpet lanserer ny kampanje: – Vi er butikken for alle15.4.2025 12:55:21 CEST | Pressemelding
Denne uka lanserer Felleskjøpet en ny, nasjonal reklamekampanje med ett tydelig mål: Å vise at den grønne og gule butikken er for langt flere enn mange tror.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom