Frister jegere for sunnere elgstamme

De aller fleste steder går jaktperiodene for jaktlagene nå ut. Der det er igjen elg på kvoten når lagsjakta er avsluttet, legger Statskog nå ut tilbud i form av dagskort. For 250 kroner har man et helt jaktfelt for seg selv i en dag. Har man med seg flere jegere i samme område, jakter disse for en hundrelapp.
- Vi har samme kortpris overalt, uansett hvor attraktive jaktområdene er, sier fagsjef for jakt og fiske i Statskog, Jo Inge Breisjøberget.
Sultdød, beiteskader og påkjørsler
Flere steder er elgstammen så stor at det gir betydelige beiteskader og mange påkjørsler. Tidvis er det også mange dyr som sulter i hjel i løpet av vinteren på grunn av for lite mat.
- Dagskortløsningen gir fristende jaktopplevelser til folk flest og en mye bedre forvaltning av elgstammen. Der vi kan legge ut tilbud, kommer vi derfor nå til å gjøre det, sier Breisjøberget.
Rekrutterer flere
Med jaktkort velger jegerne selv hvor mange dager de vil jakte. Det er også fritt fram hvor mange tilleggsjegere man vil ha med seg i jakta.
- Samfunnet er i endring. Vi har grunn til å tro at denne fleksible løsningen frister flere ut på elgjakt. Snittalderen på elgjegere øker, så vi har behov for flere løsninger i tillegg til tradisjonell lagsjakt, sier Breisjøberget.
Nøkkelord
Kontakter
Jo Inge BreisjøbergetFagsjef jakt og fiske
90 75 21 14 / 742 31 000
Arnold Foshaug BergJakt og fiskekonsulent Troms
90 92 85 06 / 742 13 000
Jonas HagenJakt og fiskekonsulent Salten
95 43 34 30 / 742 31 000
Sivert Dahlen LundJakt og fiskekonsulent Helgeland
41 36 68 99 / 742 13 000
Eva Kristin GrøndalUtmarkskonsulent Midt-Norge
91 73 57 55 / 742 13 000
Marius KnudsenSeniorkonsulent storviltforvaltning - Sør-Norge
97 51 10 80 / 742 13 000
Bilder

Lenker
Om Statskog SF
Statskog SF skal ivareta og utvikle verdier på fellesskapets grunn og er en garantist for allmennhetens tilgang til jakt, fiske og friluftsopplevelser i norsk natur. Staten er heleier av Statskog og eierskapet utøves av Landbruks- og matdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Statskog SF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statskog SF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statskog SF
Pengestøtte til Trøndelag Grand Tour30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Statskog bidrar med 90 000 kroner i støtte til en 350 km lang sykkelrunde i Trøndelag.
Millionstøtte til verdiskaping27.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Statskog stimulerer nå verdiskaping i statsallmenninger med rekordhøye ti millioner kroner fordelt på 42 tiltak.
Statskog stimulerer verdiskaping23.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
11 tiltak får nå i alt 1,35 millioner for Statskog for å stimulere til vekst og aktivitet i Nordland.
Tilskudd til samisk næringsbygg i Snåsa17.6.2025 09:12:22 CEST | Pressemelding
Statskog gir 340 000 kroner i tilskudd til å styrke verdiskaping innen reindrift og formidling av samisk kultur.
Sprøyter inn verdiskapingsmidler i Troms11.6.2025 09:02:19 CEST | Pressemelding
Statskog gir 1,3 millioner kroner til ti prosjekt i Troms. Pengene bidrar til folkehelse, laksehelse og næringsutvikling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom