Historisk avtale om skattlegging av flernasjonale selskaper

OECD/G20-forumet «Inclusive Framework» vedtok avtalen 8. oktober. 136 av 140 medlemsland sluttet seg til avtalen, som skal gjelde uavhengig av hvordan selskapene organiserer seg.
- Dette er et stort gjennombrudd. Vi har lenge hatt en situasjon hvor fravær av enighet landene imellom har gitt et svært usunt skattemessig «race to the bottom». Det har selskapene utnyttet til sin fordel. Nå ligger det an til at vi får mer effektiv og rettferdig beskatning av overskudd i flernasjonale selskaper, og det er veldig positivt, sier Kvalevåg.
Forslaget er basert på to hovedpilarer, hvorav den første innebærer at en del av overskuddet i særlig lønnsomme og store virksomheter blir skattlagt i det landet de har salgsinntekter, også der selskapene ikke fysisk er etablert i det aktuelle markedet.
Den andre pilaren etablerer et gulv for skattekonkurranse mellom land, ved å sikre at overskudd blir skattlagt med minst 15 prosent uansett hvordan selskapet innretter seg for å styre inntekten mellom ulike skattejurisdiksjoner.
- Det er fantastisk at vi nå har en bred internasjonal avtale om skattlegging. At også land som USA og Kina er om bord, gjør dette gjennombruddet robust og unikt. Det er godt nytt for tilliten til internasjonalt skattesamarbeid, og vil bidra til større rettferdighet og til å trygge arbeidsplasser og en god og bærekraftig utvikling, sier Kvalevåg.
- Det er en viss usikkerhet knyttet til godkjenning i USA, hvor mange av de store flernasjonale selskapene som vil bli omfattet av avtalen, hører hjemme. På den annen side er det positivt at alle EU-landene er med og at EU nå følger opp, avslutter Kvalevåg.
Kontakter
Karen Kvalevåg
Tel:934 61 571karenkvalevaag@gmail.comBilder

Lenker
Om Revisorforeningen
Revisorforeningen er en interesse- og kompetanseorganisasjon for statsautoriserte revisorer i Norge. Mye har skjedd på de snart hundre årene Revisorforeningen har eksistert. I dag befinner våre medlemmer seg i front av samfunnsutviklingen. Revisor bekrefter at informasjonen virksomhetene gir til omverdenen er til å stole på. Tillit er fundamentalt for en velfungerende økonomi; både for å sikre velferdssamfunnet inntekter og tillit til selskapers rapportering for alle interessenter.
Følg pressemeldinger fra Revisorforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Revisorforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Revisorforeningen
Bærkraftsrapportering: Utsettelsesforslag hastebehandles1.4.2025 14:20:28 CEST | Pressemelding
Europaparlamentet har i dag vedtatt å hastebehandle forslaget om utsatt innføring av regler om lovpålagt bærekraftsrapportering.
Bærekraftskutt: EU-kommisjonen foreslår betydelige forenklinger27.2.2025 12:51:02 CET | Pressemelding
God bærekraftsrapportering støtter en nødvendig omstilling. Byrdene har imidlertid vært undervurdert, og EU-kommisjonen foreslår nå betydelig reduserte rapporteringsplikter.
Rekordsøkning til revisjon19.2.2025 11:38:29 CET | Pressemelding
Stadig flere unge ser at revisjon er et sosialt yrke med interessante arbeidsoppgaver og et viktig samfunnsoppdrag. – For andre år på rad øker søkertallet. Det tar vi som en bekreftelse på at mange unge ser at revisjon er en unik plattform for en mangfoldig karriere, sier adm. direktør Karen Kvalevåg i Revisorforeningen.
Revisor utnevnt til Gjenopptakelseskommisjonen14.2.2025 11:39:40 CET | Pressemelding
Fagdirektør Kai Morten Hagen i Revisorforeningen ble i statsråd dag utnevnt til medlem av Gjenopptakelseskommisjonen for straffesaker. Utnevnelsen anerkjenner Hagens omfattende erfaring og kompetanse innen revisjon, økonomi og næringsliv.
Nes-revisor blir medlem i Advokatnemnda20.12.2024 16:28:57 CET | Pressemelding
Statsautorisert revisor Mona Larsen fra Nes på Hedmarken er oppnevnt som medlem av Advokatnemnda.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom