Jobber du et par timer i høstferien, regnes det ikke som en feriedag

En ny undersøkelse gjennomført av NITO viser at betydelig flere ingeniører jobbet i sommerferien 2021 sammenliknet med tidligere år.
I 2021 jobbet 45 prosent, mens i 2020 jobbet 36 prosent. Det er ni prosentpoeng økning på ett år.
- Tar med seg jobben hjem
Det er arbeidsgiver som må legge til rette for at ansatte faktisk får fri i ferien, sier Farah Ali, juridisk sjef i NITO.
Ali tror årsaken skyldes korona og at flere har innført hjemmekontor.
- Resultatene kan ha sammenheng med at mange har jobbet hjemmefra, og at det er kort vei fra ferien hjemme til hjemmekontoret.
- Man er kanskje mer tilgjengelig på hytta enn i Hellas. PC-en ligger ofte mer tilgjengelig, og gjør det mer vanskelig å skille mellom privatliv og jobb.
- Arbeidsgiver har ansvar
Hun påpeker at arbeidsgiver har et stort ansvar.
- Det er arbeidsgiver som må legge til rette for at ansatte faktisk får fri i ferien. Det er mange lojale ansatte der ute, som kan synes det er vanskelig å ikke svare på e-post eller telefon. En sjef, kollega eller samarbeidspartner kan ikke forvente svar i ferien.
Videre forteller hun at arbeidstaker også må ta ansvar og registrere arbeidstid, dersom man jobber i ferien.
- Jobber man et par timer en dag i høstferien, skal man registrere arbeidstid, og dagen regnes ikke som feriedag.
- Det er også en gjensidig plikt for arbeidsgiver og arbeidstaker å sørge for at ferien blir avviklet i løpet av ferieåret, legger hun til.
Etterlyser klare retningslinjer
Ifølge NITO-advokaten er det ingen tvil om at hjemmekontor er en ordning som har kommet for å bli.
- Jeg etterlyser mer bevissthet rundt ferie og hjemmekontor. Dette oppleves som nytt for mange arbeidstakere, og derfor må arbeidsgiver ta ansvar og gi klare rammer for hva som er ferie og arbeid.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Kjetil JohnsrudKommunikasjonsdirektør
Tel:415 22 399jan.johnsrud@nito.noMathilde RuudKommunikasjonsrådgiver
Tel:94130509mathilde.sundet.ruud@nito.noRagnhild Aasen JacobsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:93029650ragnhild.jacobsen@nito.noBilder

Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 111.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Lønnsoppgjøret i staten starter i dag: - Kompetanse koster, også i staten24.4.2025 10:53:33 CEST | Pressemelding
NITO jobber for å sikre konkurransedyktig lønn og økonomisk handlingsrom lokalt når lønnsforhandlingene i staten starter i dag.
Innlandets ingeniørkonferanse 2025: Hvordan milliardinvesteringer vil forvandle regionen22.4.2025 08:45:34 CEST | Pressemelding
Strategiske satsinger som gjør Innlandet til et attraktivt sted å bo, jobbe og investere. Det skal diskuteres når NITO inviterer til årets viktigste konferanse for ingeniører og teknologer på Innlandet.
Ut i påsketrafikken? Fem gode råd for køkjøring20.4.2025 15:23:04 CEST | Pressemelding
Kollisjoner i kø utgjør en fare for bilister, spesielt i påsketrafikken. Siw Tyldum, sjefsingeniør i Statens vegvesen og tillitsvalgt i NITO, deler fem ekspertråd som hjelper deg med å kjøre tryggere og mer effektivt i kø.
Hyller bioingeniører med viral musikkvideo15.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Bioingeniørdagen 2025 markeres med lanseringen av Bioingeniørsangen.
Hanne Marit fra Mo i det nasjonale ekspertutvalget11.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
– Jeg brenner for industrien, og for at industrien i Norge skal klare å bestå med gode rammebetingelser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom