If legger bærekraft inn i forsikringsvilkårene
- Vi ønsker åmotivere selskapskundene våre til å følge UN Global Compacts bærekraftsprinsipper, selv om kundene ikke er medlemmer i nettverket selv,sier Ifs toppsjef Morten Thorsrud.
UN Global Compact er et internasjonalt nettverk for næringslivet. Nettverket fokuserer på 10 bærekraftsprinsipperinnenfor menneskerettigheter, arbeidsliv, miljø og anti-korrupsjon.
De 10 bærekraftsprinsippene er blitt del av Ifs betingelser for industrikunder.
- De aller fleste kundene våre jobber allerede seriøst og grundig med UN Global Compact-prinsippene. Vi ønsker å viseat det er verdifullt å følge disse standardene, sier Thorsrud.
If er det største skadeforsikringsselskapet i Norden og har industrikunder over hele verden.
Oppmuntrer kunder til å tenke bærekraft
For å forberede vilkårsendringen har If etablert interne styringsgrupper for såkalt ESG-arbeid (Environment, Social and Governance). Ifs forsikringsspesialister er kurset i UN Global Compact-prinsippene og i forskningen som brukes som grunnlag.
If samarbeider med en ekstern partner som er spesialisert på ESG-rapportering. Ifs egne ESG-styringsgrupper tar beslutninger om kundeforhold, basert på undersøkelsene fra den eksterne partneren.
Informasjon og forbedring
- Fokuset vårt nå er på de store kundene våre. Det er viktig å understreke at dette ikke handler om at selskaper har dieselbiler i bilparken eller er leverandør til oljeindustrien. Det handler om menneskerettigheter, arbeid, miljø og anti-korrupsjon, sier Thorsrud.
If har ikke noen eksklusjonsliste over industrier eller land som er spesielt i faresonen.
- Vi har et ansvar for å veilede selskapene vi forsikrer. Vår rolle er å støtte og jobbe sammen med kundene, slik at debidrar til bærekraft i regionene de opererer i, sier Thorsrud.
Hvis selskapsgjennomgangen viser at enbedriftskunde ikke opererer i trådmed UN Global Compact-prinsippene, vil selskapet bli kontaktet og bedt om å se på situasjonen. Hvis kunden ikke ønsker eller er i stand til å gjøre endringer, vil selskapet i siste instans bli bedt om å bytte forsikringsselskap.
Enkelte selskaper har mottatt varsel fra If om at resultatet avESG-vurderingen deres ikke er tilfredsstillende. Ingen kundeforhold er avsluttet.
- Selskaper som blir kontaktet, har selvsagt mulighet til å rette opp i situasjonen. Vi ser allerede at kunder som har fått merknad, gjør sitt beste for å forbedre seg, sier Thorsrud.
If har blitt vurdert
Innarbeidingen av bærekraftsprinsippene i vilkårene er et av skrittene If Skadeforsikring har tatt for å innarbeide bærekraft i prosessene i selskapet.
If Skadeforsikring (If P&C Insurance) er del av UN Global Compact via morselskapet Sampo, som ble medlem av nettverket i 2019. UN Global Compact danner grunnlaget for Sampos og Ifs etiske retningslinjer.
If har blitt ESG-vurdert av sin eksterne partner på linje medkundene.
UN Global Compact har mer enn 13 000 medlemsbedrifter verden rundt. For å lese mer, gå inn her: https://www.unglobalcompact.org/
Kontakter
Jon BergeNordic Head of External Communication
Tel:+47 905 98 680jon.berge@if.noKristin GrøntoftKommunikasjonssjef | Nordic Social Media Manager
Tel:+47 920 60 805kristin.grontoft@if.noBilder
Om If
If forsikrer alt som betyr noe i livet: mennesker, dyr, boliger, biler og mye mer. Vi hjelper også bedrifter slik at de kan fungere som normalt selv om de skulle få en skade. Takket være våre 7 900 dyktige medarbeidere kan 3,7 millioner kunder i Norden og Baltikum føle seg trygge på at de vil få den hjelpen de trenger - hvis noe skulle skje.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Tre av fire kan rammes av elsykkelbrann innendørs20.9.2023 08:05:55 CEST | Pressemelding
Et vanlig brannslukker vil aldri klare å slukke batteribrann i en elsykkel eller elsparkesykkel, ifølge branneksperter. Flesteparten lader farkostene innendørs, viser ny undersøkelse.
Uvitende om innbofelle i borettslag18.9.2023 08:53:39 CEST | Pressemelding
Mange i borettslag og sameier risikerer å stå nærmest på bar bakke økonomisk etter brann. En lei misforståelse kan koste hundretusener av kroner.
Stadig flere sjåfører må reddes av bilberger11.9.2023 08:27:56 CEST | Pressemelding
Bruken av veihjelp og bilberging øker fortsatt kraftig i Norge, viser nye forsikringstall.
Over 43 000 vannskader oppsto innendørs i fjor31.8.2023 08:50:58 CEST | Pressemelding
Ekstremværet «Hans», styrtregn og flommer har rammet mange de siste ukene. Men store vannlekkasjer som oppstår innenfor husets vegger skaper også vannkaos for titusener årlig.
If har fått over 650 skademeldinger etter helgens regn28.8.2023 09:28:53 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har ved 9.30-tiden mandag passert 650 skademeldinger etter det kraftige regnværet over Oslo og Østlandet i helgen. Det kan bli kamp om håndverkerne i månedene fremover, varsler forsikringsselskapet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom