Flere på veiene, men færre bilskader i sommer

Forsikringsselskapet If har hatt en nedgang i bilskadene på 1 prosent i juni og juli sammenlignet med samme periode i fjor. Selskapet forsikrer hver femte bil her i landet, ifølge markedstall fra Finans Norge.
– Selv om trafikken på veiene har økt denne sommeren, ser vi at morgenrushet inn til de store byene praktisk talt var borte i juni. Da blir det færre som køkrasjer, og det vises i skadetallene, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
Elbiler kjører tomme for strøm
– I sommer har mange hatt behov for veihjelp på ferie. Veihjelp og bilberging er dekket på bilens kaskoforsikring, og typiske hjelpeoppdrag i ferien har vært ved starttrøbbel, motorhavari og å kjøre tom for drivstoff langt fra nærmeste bensinstasjon. En klassiker! Det har også blitt flere og flere elbiler som stopper fordi batteriet er kjørt helt flatt. Norge er nå virkelig et elbilland, og stadig flere bruker elbilen på langtur, sier Clementz.
Tall hentet fra Statens vegvesens tellepunkter rundt om i Norge, viser at 3 prosent flere kjøretøyer passerte punktene i juni sammenlignet med i fjor. I juli gikk trafikken opp med 2 prosent fra fjoråret.
Det viser en gjennomgang analytikere i If har gjort av de offentlig tilgjengelige dataene tra Statens vegvesens trafikkdataportal. I Norge finnes over 2700 automatiserte trafikkregisteringspunkter som oppdateres i portalen.
Mange reiste til Nord-Norge
Ut fra bilskadene If har fått inn i sommer, har mange vært på langtur til Nord-Norge, Vestlandet og Sørlandet. Det har vært en god del bobiler som har hatt behov for hjelp.
– Det gjenspeiler nok at mange har skaffet seg bobil i år og i fjor, og er ganske ferske på veien med et såpass stort kjøretøy, sier Sigmund Clementz i If.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If forsikrer alt som betyr noe i livet: mennesker, dyr, boliger, biler og mye mer. Vi hjelper også bedrifter slik at de kan fungere som normalt selv om de skulle få en skade. Takket være våre 7 900 dyktige medarbeidere kan 3,7 millioner kunder i Norden og Baltikum føle seg trygge på at de vil få den hjelpen de trenger - hvis noe skulle skje.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Beboere er uvitende om innbofelle i borettslag27.5.2025 07:32:20 CEST | Pressemelding
Mange beboere i borettslag og sameier risikerer å stå nærmest på bar bakke økonomisk etter brann. En lei misforståelse kan koste hundretusener av kroner, ifølge forsikringsselskapet If.
Ny rapport: Vanskelig å sjonglere jobb og privat på hjemmekontor21.5.2025 07:39:24 CEST | Pressemelding
Å balansere jobb og privatliv er vanskeligere for folk som jobber hjemmefra enn for folk som er fysisk på arbeidsplassen. Det viser nye tall i en helserapport fra forsikringsselskapet If.
If: Bunadforsikring er trolig unødvendig14.5.2025 07:38:04 CEST | Pressemelding
Innboforsikringen og reiseforsikringen dekker allerede mye av skaderisikoen for deg som bunadeier. Så sant du ikke er redd for å få pølseketsjup og softis på bunaden.
Nordmenn er på stresstoppen i Norden5.5.2025 07:36:14 CEST | Pressemelding
86 prosent av nordmenn har opplevd negativt stress. Av disse har nesten halvparten lidd under langvarig stress. Det viser en ny nordisk helserapport fra If.
Undersøkelse: Småbedriftene er dårlig rustet mot cybertrusler24.4.2025 07:32:16 CEST | Pressemelding
32 prosent av norske småbedrifter ser på cyberangrep som en av de største truslene mot seg. Likevel har 37 prosent ikke styrket IT-sikkerheten de siste to år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom