Viktig våtmarksområde selges til Miljødirektoratet
15.7.2021 12:36:25 CEST | Miljødirektoratet | Pressemelding

– Med denne avtalen får vi muligheten til å sikre viktige deler av våtmarksområdet for framtida. Etter at salget er gjennomført, vil vi sette i gang en prosess for å verne området, sier Knut Fossum, seksjonsleder for verneområdeseksjonen i Miljødirektoratet.
Det er Norske Skog Skogn AS som vil selge området, som ligger i Hotran på Fibrogtangen i Levanger kommune i Trøndelag.
– Dette er gode nyheter for de mange fuglene i området, som bruker våtmarksområdet til å finne mat store deler av året. Områdevern er et av de viktige verktøyene vi har for å bevare naturmangfold i Norge, sier Fossum.
Miljødirektoratet opplever prosessen med Norske Skog Skogn som konstruktiv. Utgangspunktet er et areal regulert til industriformål, der omtrent 200 dekar nå blir solgt til Miljødirektoratet med sikte på vern, mens resten av området nord for Hotranelva vil bli brukt til industriformål.
Med denne avtalen ivaretas Norske Skogs ønske om industriutvikling på deler av arealet og bedriftens initiativ til vern i Hotrandeltaet. Størstedelen er aktuelt som et framtidig verneområde som vil sikre naturmangfoldet på lang sikt.
Nøkkelord
Kontakter
PressekontaktPressetelefonen svarer på henvendelser fra pressen mellom klokka 8 og 16 på hverdager.
Vi ringer vi deg raskt tilbake dersom vi ikke får tatt telefonen. Pressetelefonen kan ikke ta imot SMS eller talebeskjeder.
Bilder

Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Lavutslippssamfunnet innen rekkevidde10.2.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
Gjennom bevisste veivalg i alle sektorer kan Norge omstilles til et lavutslippssamfunn, viser Miljødirektoratets nye analyse om klimatiltak i Norge.
Lave laksefangster også i 20256.2.2026 09:24:27 CET | Pressemelding
Fangsten av villaks i 2025 var lavere enn vanlig. Dette tyder på at lakseinnsiget også i 2025 var svakt.
Låge laksefangstar også i 20256.2.2026 09:24:27 CET | Pressemelding
Fangsten av villaks i 2025 var lågare enn vanleg. Dette tyder på at lakseinnsiget også i 2025 var svakt.
Villreinarbeidet styrkes med nye stillinger5.2.2026 09:49:58 CET | Pressemelding
Flere statlige stillinger etableres i distriktene for å forbedre tilstanden for villreinen og ta vare på naturområder med mye ferdsel.
Villreinarbeidet blir styrkt med nye stillingar5.2.2026 09:49:58 CET | Pressemelding
Fleire statlege stillingar blir etablerte i distrikta for å forbetre tilstanden for villreinen og ta vare på naturområde med mykje ferdsel.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
