Regjeringen vil styrke beredskapen i jernbanesektoren

Samferdselsdepartementets forslag gjelder en ny forskrift til bestemmelsen i jernbaneloven § 6 b. Forskriften skal bidra til å sikre at jernbanevirksomheter har beredskap for ekstraordinære situasjoner og dermed en effektiv tilgang til jernbaneressurser dersom en større hendelse eller krise inntreffer.
– God samfunnssikkerhet er avhengig av et godt samarbeid mellom en rekke aktører. Ved større hendelser og kriser må ressursene finne hverandre og samarbeide effektivt. Dette gjelder både offentlige aktører, private og frivillige organisasjoner. Transportsektoren er en viktig del av totalforsvaret, og forslaget til forskrift er en del av det pågående arbeidet med å styrke beredskapen, sier Noresjø.
Samfunnet har blitt mer sårbart for store hendelser, og den sikkerhetspolitiske situasjonen i Norge og internasjonalt har endret seg de senere årene, heter det i høringsnotatet.
Forslaget til forskrift gir blant annet Samferdselsdepartementet hjemmel til å pålegge den som driver aktivitet knyttet til jernbane krav til beredskap og oppgaver ved ekstraordinære situasjoner og hendelser, går det fram av høringsnotatet.
Se også: Høring (frist 18. oktober 2021): regjeringen.no/id2865758/
Nøkkelord
Bilder

Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Innfører tilpasninger for turistnæringen: Nå kan sjåfører ta drosjeførerprøven på engelsk1.12.2023 10:15:56 CET | Pressemelding
– Turister som er på opplevelsesturer i Norge snakker sjeldent norsk, og da trenger vi heller ikke kreve at sjåførene skal ta drosjeførerprøven på norsk. Likevel ønsker vi at alle som jobber med å transportere passasjerer i Norge, skal være trygge sjåfører med beviselig kompetanse. Derfor har vi drosjesjåførprøver, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Samferdselsdepartementet har signert vegutbyggingsavtale med Nye Veier for strekninga rv. 13 Djupevik–Kviturtunnelen30.11.2023 11:02:27 CET | Pressemelding
- Riksveg 13 Skare–Sogndal er prega av fleire samansette utfordringar, mellom anna høg fare for skred, stadvis smal veg og høg risiko for ulykker. Derfor inngår vi no ein avtale med Nye Veier for å redusere rasfare og få betre vegstandard, seier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Widerøe tildeles kontrakter på de gjenværende FOT-rutene20.11.2023 10:00:00 CET | Pressemelding
– Jeg er glad for at vi nå har innstilt på tildeling av kontraktene på de resterende FOT-rutene. Nå sikrer vi de reisende i distriktene et styrket og rimeligere flyrutetilbud, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Ulykkesåret 2022: Mer enn én medvirkende faktor til at en ulykke skjer17.11.2023 13:43:07 CET | Pressemelding
– 2022 var et mørkt år for trafikksikkerheten, og ulykkesutviklingen i 2023 er svært bekymringsfull. Trafikksikkerhet krever langsiktig og kontinuerlig arbeid, og fremover er vi nødt til å styrke innsatsen, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Ny veileder til kjøp av innenlands helikoptertjenester16.11.2023 13:36:36 CET | Pressemelding
- Vi ønsker en enda tryggere helikopterbransje. Offentlige innkjøp kan bidra til å fremme sikkerheten gjennom å velge gode leverandører, og stille de rette kravene i kontraktene. Denne veilederen vil bidra til økt kunnskap hos de som kjøper helikoptertjenester i det offentlige, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom