Løyve til auka straumforsyning til gassfeltet Ormen Lange
28.6.2021 11:48:29 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Gassfeltet Ormen Lange har vore i drift sidan 2007 og er drifta med straum frå Nyhamna på land. Grunna trykkfall i reservoara på havet er det no naudsynt å auke kompresjonstrykket på anlegga til havs for å kunne halde fram med gassutvinninga. Det er og behov for auka straumforsyning til dette. Når anlegga blir sett i drift vil effektuttaket på Nyhamna auke med om lag 20 MW, samanlikna med i dag.
A/S Norske Shell får løyve til å byggje ein ny frekvensomformar i tilknyting til dei noverande industrianlegga på Nyhamna, og leggje to om lag 550 meter lange jordkablar frå omformaren til landfall mellom Futvika og Grynnvika. Vidare får Norske Shell løyve til å leggje to om lag 25 meter lange sjøkablar frå landfall til norsk grunnline. A/S Norske Shell får løyve til å leggje to om lag 95 km lange sjøkablar frå norsk grunnline ut til felta til havs. A/S Norske Shell får òg løyve til utvida områdekonsesjon for anlegga på Nyhamna industriområde i tråd med vedtatt reguleringsplan for utvida industriområde på Nyhamna. Anlegga gis løyve etter energilova og havenergilova.
På land vil jordkabelen gå i eit område med den sterkt trua utvalde naturtypen kystlynghei. NVE vil sette vilkår om at topplag skal tilbakeførast for å oppretthalde naturtypen, og NVE meiner at tiltaket på den måten ikkje vil redusere naturtypen i kommunen i særskild grad.
Tiltaket kan gje negative verknadar for skipsfart, fiskeri og gyte-/yngleområder for fisk under anleggsarbeida. NVE sett difor spesifikke krav om at Norske Shell skal ta omsyn til høgsesong for fisket frå januar til mars, og gyte- og klekkesesong for fisk frå januar til april. Det vert òg sett krav om at dei skal ha dialog med fiskeriinteressene og Kystverket, for å ta omsyn til skipstrafikken under anleggsarbeida. NVE meiner at tiltaket vil gi få negative verknader for ålmenta i driftsfasen.
Meir informasjon om saka finn du på NVE sin nettstad.
Kontakter
Solveig Willgohs, sakshandsamar
22 95 92 45
Lisa Vedeld Hammer, seksjonssjef
22 95 90 33
Bilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE forventer lav magasinfylling de neste månedene3.6.2026 14:36:16 CEST | Pressemelding
De neste månedene forventer NVE at fyllingsgraden i flere norske vannkraftmagasiner blir lavere enn den har vært de siste 30 årene. Hvordan fyllingsgraden utvikler seg avhenger av nedbør og kraftsituasjonen i våre naboland. NVE er ikke bekymret for energiknapphet til vinteren, men vil følge utviklingen tett.
NVE gir konsesjon til solkraftverk i Fredrikstad kommune3.6.2026 12:13:39 CEST | Pressemelding
NVE gir Østfold Energi Solkraft AS tillatelse til å bygge Forsetlundgropa solkraftverk. Anlegget skal etableres på et tidligere massedeponi.
Skred tok hus og naust – no er Skjelbostad sikra mot skred3.6.2026 09:41:18 CEST | Pressemelding
NVE har fullført sikringstiltaka på Skjelbostad i Rauma kommune. Bustader og næringsliv i området er no betre verna mot framtidige skred.
Tre omkom i snøskred – mange snøskredhendelser i vinter til tross for en vinter med lite snø1.6.2026 14:54:01 CEST | Pressemelding
Vinteren 2025–2026 var preget av mindre snø enn normalt og færre store skredsykluser. Likevel førte en vedvarende ustabil snødekkeoppbygning til flere alvorlige hendelser – tre personer mistet livet i snøskred i løpet av sesongen.
Kraftsystemet i 2025: Store endringer gir bedre utnyttelse av nettet, men høyere kostnader21.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
I 2025 var kraftsystemet preget av omfattende endringer i både markeds- og driftsløsninger. Det har gitt bedre balanse og frekvenskvalitet, men også økte systemdriftskostnader.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
