Marit Bjørgen blir «Landskampen»-programleder
18.6.2021 11:00:22 CEST | TV 2 | Pressemelding

«Landskampen» er programmet hvor norske og svenske idrettshelter kjemper mot hverandre i knalltøffe øvelser. Sammenlagt står det nå 1-1 etter at Norge vant første sesong og Sverige slo tilbake i sesong 2.
Til høsten er det altså klart for den tredje sesongen av programserien. Og her får vi se Marit Bjørgen i programlederrollen – side om side med den svenske skilegenden Gunde Svan, som også var svenskenes representant i fjorårets programlederduo, da sammen med Petter Northug.
- Å få tidenes vinterolympier på laget er noe vi i TV 2 rett og slett føler oss svært beæret over! Men Marit Bjørgen er mer enn en fantastisk idrettsutøver, hun har også egenskaper som gjør at hun vil fungere utmerket i rollen som programleder for «Landskampen». Hun har en personlig varme som gjør at hun skaper trygghet blant menneskene rundt seg, hun er genuint interessert i folk og så har hun veldig mye kunnskap fra sin idrettsbakgrunn, som er midt i blinken med tanke på nettopp «Landskampen». Marit har en spesiell plass i det norske folks hjerter, og til høsten skal seerne få henne hjem i stua. Det gleder vi oss til, sier TV 2s programredaktør Kathrine Haldorsen.
Bjørgen selv er spent, men klar for utfordringen.
- For meg er dette en ny rolle på en ny arena, og i tillegg til at jeg gleder meg stort så kjenner jeg så klart på sommerfugler i magen. Men dét tenker jeg er en god ting, og som gjør at man blir ekstra skjerpet og fokusert. Akkurat som i idretten gjelder det også i denne rollen å være «på» og levere der og da, sier Marit Bjørgen, som jo er godt vant med å være i tv-kameraenes søkelys.
Nå ser hun fram til å komme i gang med opptakene, som skal foregå på Oscarsborg festning i Drøbaksundet i Oslofjorden i sommer.
- Jeg føler at «Landskampen» er et program som passer meg godt, og så føles det jo trygt og godt å vite at jeg får en rutinert programleder som Gunde Svan ved min side, sier Bjørgen.
- Du har vært gjennom en del fighter mot svenske konkurrenter i skisporet. Kommer du til å klare å forholde deg nøytral i «Landskampen»?
- Det må vel vært lov til å ta litt parti, ler programlederdebutanten.
«Landskampen» kan du se på TV 2 i høst.
Kontakter
Håvard SolemPR- og medierådgiver
Pressekontakt for Landskampen, Skal vi danse, Allsang på grensen, Helt Harald, Gullruten, TV 2 Sporten og TV 2s høstlansering.
Bilder









Om TV 2
Vi er TV 2
Vi er TV 2, et redaktørstyrt mediehus og Norges eneste kommersielle allmennkringkaster. Vi skaper og formidler historier som gjør nyheter, sport og underholdning tilgjengelig for folk – uansett når, hvor og hvordan de måtte ønske. Gjennom en rekke ulike TV-kanaler, strømmetjenesten TV 2 Play og nyhetsnettstedet TV2.no tilbyr vi et bredt spekter av innhold som spenner fra lett underholdning til undersøkende journalistikk.
TV 2 er en del av Egmont, som er Nordens største mediekonsern med over 6000 ansatte og aktivitet i 30 land. TV 2s eier Egmont er en stiftelse, som årlig deler ut mer en 150 millioner norske kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra TV 2
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TV 2 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TV 2
Kraften i fellesskapet: TV 2 og Amedia går sammen for å løfte norsk fotball25.3.2026 12:30:50 CET | Pressemelding
TV 2 og Amedia går sammen om et felles rettighetstilbud for norsk fotball fra 2026 til 2034. Medieselskapene deler strømmeplattform og forener nasjonal rekkevidde med lokal tilstedeværelse for å løfte helheten og verdien for fotballen.
TV 2 styrker sin posisjon i en krevende tid13.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
I et mediemarked preget av global konkurranse, fall i lineær-TV og økte kostnader leverer TV 2-konsernet vekst i både inntekter, resultat og strømming. Resultatet påvirkes vesentlig av økte resultatbidrag fra RiksTV, øvrige datterselskap og effekter fra salg av datterselskap, solid vekst for strømmetjenesten TV 2 Play og et godt reklamemarked.
«Folles verden»: Erik Follestad tilbake med ny hockeyserie12.3.2026 15:00:00 CET | Pressemelding
Erik Follestad, hockeygutt i sjela og folkekjær TV-personlighet, inviterer seerne med på en unik reise inn i den norske hockeykulturen. I den nye sportsdokuserien «Folles verden» på TV 2 Play, skal han sammen med Jonas Bariås og Josefine Engmann, utforske lidenskapen, galskapen og dugnadsånden som preger sporten han elsker.
Årets påskekrim på TV 211.3.2026 10:00:07 CET | Pressemelding
Gjennom påsken kan TV 2 tilby flere spennende serier fulle av mystikk, dramatikk og krim. Fullstedig oversikt over årets påskekrim på TV 2 finner du her.
Presseinvitasjon: Pressetreff og førpremiere på «Mord i Sogn»11.3.2026 08:54:34 CET | Presseinvitasjon
TV 2 inviterer pressen til pressetreff og premierevisning på krimserien «Mord i Sogn» på Vika kino tirsdag 17. mars.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
