Kasakhstans nasjonale symboler lagret på Svalbard
4.6.2021 23:11:00 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

Besøket faller sammen med at Kasakhstan i år markerer 30 års jubileet som uavhengig nasjon etter Sovjetunionens fall. – Vi er her for å diskutere investeringer, og vitenskapelig og teknisk samarbeid med ledende Svalbard-selskaper, "sa Akhinzhanov under sitt møte med Sølvi Elvedahl, fungerende sysselmann på Svalbard.
Kasakhstan er i likhet med mange andre land opptatt av Svalbards store betydning i det internasjonale forskningsmiljøet. På grunn av nærheten til Nordpolen og med helt unike klimatiske forhold, opererer forskningsstasjoner i flere land og noen viktige høyteknologiske fasiliteter innen telekommunikasjon, meteorologi, seismologi, romforskning her.
Forskning og partnerskap
- Kasakhstan er landet den nest største økonomien i det post-sovjetiske området og den største i Sentral-Asia. Vår president Kassym-Jomart Tokayev gjennomfører for tiden et kompleks og omfattende sett av sosiale, politiske og politiske reformer samtidig som vi aktivt utforsker nye internasjonale partnerskapsmuligheter.
Under besøket ble det avholdt møter med biologen Åsmund Asdal, koordinator for Svalbard Global Seed Vault, og Maja-Stina Ekstedt, direktør for SvalSat, en satellittstasjon som følger med på alle satelittpasseringer over Svalbard. Spørsmål om samarbeid innen vitenskap, teknologi og utdanning ble diskutert under besøket på Universitetssenteret på Svalbard og Norsk Polarinstitutt.
Den kasakhiske delegasjonen besøkte også Arctic World Archive, et verdensarkiv som drives av Piql og Store Norske Spitsbergen Kulkompani. Arkivet ble åpnet i 2017 og her har blant annet representanter fra Vatikanstaten deponert manuskripter og tegninger fra middelalderen på filmruller i arkivet som lagrer digitale data av stor historisk og kulturell betydning. Dataene samles og er designet for en levetid på 500 år eller mer i et dypt stålhvelv under permafrostforhold.
Nå er også Kasakhstans nasjonale symboler blir lagret her – så statens flagg, emblem, hymne, grunnloven og loven om statens uavhengighet datert 16. desember 1991.
Bilder



Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Sentralasiatiske ledere erklærer 26. mars som internasjonal dag for Aralsjøen og styrker samarbeidet på toppmøte i Astana24.4.2026 10:13:14 CEST | Pressemelding
ASTANA – Sentralasiatiske ledere erklærte 26. mars som internasjonal dag for Aralsjøen, Amu-Darja- og Syr-Darja-elvene for å øke global oppmerksomhet om regionens miljøutfordringer, sa Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev under et toppmøte i Det internasjonale fondet for å redde Aralsjøen (IFAS) i Astana 22. april.
Kasakhstan markerer nasjonal bokdag og bibliotekarens dag 23. april23.4.2026 13:06:54 CEST | Pressemelding
ALMATY/ASTANA – Kasakhstan markerer 23. april som både nasjonal bokdag og bibliotekarens dag, en høytid som skal styrke lesekultur og fremheve bibliotekenes rolle i et stadig mer digitalisert samfunn.
RES 2026 fremhever behovet for klimarettferdighet og styrket regional miljøforvaltning23.4.2026 10:54:26 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev tok til orde for en mer rettferdig og balansert klimapolitikk og tettere regionalt samarbeid under Regional Ecological Summit (RES 2026) i Astana. Toppmøtet, som finner sted 22.–24. april på Earth Day, samler statsledere, internasjonale organisasjoner og eksperter for å styrke samarbeidet om klima, vannforvaltning og miljøsikkerhet i Sentral-Asia.
Regionalt miljøtoppmøte åpnet i Astana – samler ledere fra hele verden22.4.2026 10:57:55 CEST | Pressemelding
Det regionale miljøtoppmøtet 2026 (RES) ble åpnet i Astana 22. april og samler globale og regionale ledere for å drøfte presserende miljøutfordringer.
Tokayev utfordrer globale stormakter og etterlyser FN-reform på Antalya Diplomacy Forum20.4.2026 11:13:22 CEST | Pressemelding
ANTALYA – President Kassym-Jomart Tokayev etterlyste større ansvar og pragmatisme blant verdensledere og fornyede anstrengelser for å reformere FN, under Antalya Diplomacy Forum 17. april, i følge The Astana Times, som var til stede.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom