Peab bygger Vesterålens største hotell noensinne
28.4.2021 14:30:53 CEST | Peab | Pressemelding

Byggherre er Hotell Richard With AS, og Peab Bjørn Byggs kontrakt har en verdi på 190 millioner kroner eks. mva.
Høsten 2022 skal det nye hotellet åpne som en møteplass både for tilreisende, turister og forretningsfolk, og ikke minst lokalbefolkningen på Stokmarknes. Hotellet er plassert på kaia, rett ved vernebygget over det gamle hurtigruteskipet MS Finnmarken som nylig er bygget av Peab Bjørn Bygg.
– Først og fremst må jeg si at vi som lokal samfunnsbygger er stolte over å få være med på å prege Stokmarknes på denne måten. Vi har bygget mye på Hadseløya de siste 10 årene, og nå fortsetter vi. Nå ser vi frem til å vise hotellets eiere og Choice-kjeden hva vi er i stand til å skape i fellesskap, og håper dette kan være starten på ett fremtidig samarbeid, sier administrerende direktør Gro Skaar Knutsen i Peab Bjørn Bygg.
Skaper arbeidsplasser i lokalsamfunnet
Hun forteller at Peab Bjørn Bygg gjennom hotellprosjektet benytter muligheten til å etablere fast virksomhet i Stokmarknes, og skape nye arbeidsplasser i lokalsamfunnet.
– Som følge av dette prosjektet vil vi gjøre om vårt kontor i Stokmarknes til et fast kontor i Peab Bjørn Bygg. Vi planlegger å rekruttere flere nye medarbeidere lokalt, og kommer også til å satse på samarbeid med lokale leverandører og underentreprenører, sier Knutsen.
Godt egnet for Peabs arbeidsmetodikk
Quality Hotel Richard With vil bestå av to fløyer, den ene på seks etasjer og den andre på fem. Totalt blir det 158 hotellrom, av disse 24 superior rom og 5 suiter. Hotellet vil også romme restaurant, lobbybar, trimrom og konferansefasiliteter. Peab Bjørn Byggs kontrakt omfatter totalentreprise bygg og koordineringsansvar for tekniske fag.
– Prosjektet passer perfekt med Peabs arbeidsmetodikk, involverende planlegging. Suksesskriteriet her er samarbeidet mellom byggherre, Peab og sideentreprenører. Et hotell av slikt omfang er også godt egnet for industriell produksjon og taktplanlegging av produksjonen. Derfor var vi sultne på å bli med på dette laget, og gleder oss til utfordringen, sier distriktssjef Rune Stenberg i Peab Bjørn Bygg.
Oppstart på byggeplass i mai
Hotellet er tegnet av Arkitektene VIS-À-VIS, og har et naust- og rorbupreg for å ta vare på historien. De første etasjene skal være i glass og det er lagt opp til høy materialkvalitet i hele prosjektet. Peab Bjørn Bygg starter arbeidene på byggeplassen i mai 2021.
– Vi i prosjektledelsen og våre håndverkere og lærlinger ser veldig frem til å komme i gang med dette spennende prosjektet. Våre egne folk vil stå for betongproduksjon av fundamenter og alt av tømmerarbeider. Råbygget er i betongelementer og skal utføres av en underentreprenør, sier Stenberg.
Fakta Quality Hotel Richard With
- Beliggenhet på kaia i Stokmarknes
- Største hotell noensinne i Vesterålen
- Totalt 158 rom, av disse:
- 129 standard rom
- 24 superior rom
- 5 suiter
- 318 sengeplasser
- Mulighet for totalt 376 sengeplasser i form av ekstra sengeplasser på familierom
- Restaurant
- Lobbybar
- Trimrom
- Konferansefasiliteter
Fakta byggprosjektet
- Totalentreprise med koordinering av tekniske fag: Peab Bjørn Bygg
- Kontraktssum: 190 MNOK eks. mva.
- Byggherre: Hotel Richard With AS / Lokale investorer
- Arkitekt: Arkitektene VIS-À-VIS
- Drift av hotellet: Nordic Choice Hotels
- Oppstart byggeplass: Mai 2021
- Ferdigstillelse: Høst 2022
Nøkkelord
Kontakter
Gro Skaar KnutsenAdministrerende direktør - Peab Bjørn Bygg
Tel:+47 480 37 651gro.knutsen@bjorn.noBilder




Om Peab
Peab er Nordens samfunnsbygger med 13 000 medarbeidere og en omsetning på 60 milliarder svenske kroner. Med lokal tilstedeværelse og fokus på egne ressurser utvikler, anlegger og bygger vi hverdagen der livet leves. Hovedkontoret ligger i Förslöv i Skåne, Sverige. Aksjen er børsnotert ved Nasdaq Stockholm. I Norge har Peab ca. 1100 ansatte og en omsetning på ca. 6,1 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra Peab
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Peab på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Peab
Bytorget i Askim går videre mot realisering24.8.2026 08:12:31 CEST | Pressemelding
Utviklingen av Bytorget i Askim tar et nytt steg fremover. Peab Bygg, Askim Næringspark Bolig og Clarksons Project Development har signert avtale om videreføring av prosjektet med 116 boliger, næringsarealer og et nabolagshus i den tidligere vaktmesterboligen fra Askim Gummivarefabrikk.
Peabs resultat første halvår 2026: Peab vokser med styrket lønnsomhet14.7.2026 11:21:39 CEST | Pressemelding
– Peab fortsetter sin sterke utvikling til tross for den usikre situasjonen i omverdenen. Omsetningen øker med tolv prosent i andre kvartal, samtidig som både driftsresultatet og driftsmarginen styrkes. Vi rapporterer om høy ordreinngang i kvartalet, og ordrereserven ligger fortsatt på et rekordnivå, sier Jesper Göransson, konsernsjef i Peab.
Byggestart for Einerhagen i Tromsø19.6.2026 12:22:39 CEST | Pressemelding
Peab og Arnestedet Eiendom har startet byggingen av boligprosjektet Einerhagen på Langnes i Tromsø. Første byggetrinn er nesten utsolgt allerede ved byggestart, og markerer starten på utviklingen av en ny bydel med over 600 boliger.
Asfalteringen i gang ved Nye Bodø lufthavn18.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Asfalteringen av rulle- og taksebaner ved Nye Bodø lufthavn er nå i gang. Arbeidet markerer en viktig milepæl i et av Norges største samferdselsprosjekter, der rundt 200 000 tonn asfalt skal legges de neste sesongene.
Klart for byggestart på Veiavangen skole27.5.2026 08:30:27 CEST | Pressemelding
Etter et forprosjekt med samspill mellom Peab og Drammen Eiendom KF er det nå klart for oppstart på oppgraderingen av Veiavangen ungdomsskole i Mjøndalen. Peab er valgt som totalentreprenør.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
