Syv NAF-tips til trygg sykkeltur med barna

NAF har satt sammen syv tips og råd for å få en god start på sykkelsesongen. Med noen enkle forberedelser er det lettere å gjøre de første sykkelturene til en suksess. For barn som skal øve på overgangen fra tre til to hjul er det ekstra viktig at sykkelturen starter et sted uten trafikk og med god oversikt.
- Uansett om det er første sykkeltur eller en ny sesong som sparkes i gang, er det lurt å gjøre noen forberedelser. Sjekk at bremser og dekk er i orden og finn et sted der det ikke er for mye grus til de første rundene, sier Handagard.
Test skoleveien med sykkel sammen
For barn som skal få sykle til skolen denne våren, kan påsken være en fin tid til å trene på skoleveien sammen med en voksen. Ta også gjerne omveier om venner og veier de skal sykle til trening eller fritidsaktiviteter. Det er en fin måte og oppleve nærmiljøet på, og gir barna trygghet til når de skal sykle på egen hånd. Men NAF råder foreldre til ikke å overvurdere barnas ferdigheter:
- Foreldre må selv vurdere når barna er modne nok til å sykle til skolen. Dersom skoleveien er uoversiktlig eller svært trafikkert bør man være forsiktig med å la barna sykle alene for tidlig. De vurderer fart og farer helt annerledes enn oss voksne, sier Handagard.
Å ta noen test-turer mens det er lite trafikk vil hjelpe barna bli tryggere og gi erfaring på å takle ulike situasjoner.
- Ved å starte tidlig er det lettere å skape god atferd, og forståelse for konsekvensene av egne handlinger, sier Handagard.
MIPS er et godt tips
Hjelm er en selvfølge for både små og store syklister. Men det er stor forskjell i hvor god beskyttelse de gir. MIPS-prinsippet består i at hjelmen har et indre skall som begrenser hodets bevegelse ved slag inn fra siden på hjelmen.
- Hjelmer med MIPS-merket, rotasjonsbeskyttelse, gir inntil fire ganger bedre beskyttelse mot hodeskader enn sykkelhjelmer uten. Så se etter dette når du skal velge hjelm både til deg selv og barnet, sier Handagard.
Syv NAF-råd til en god start på sykkelsesongen
- Den første turen etter vinteren bør skje på et stille sted, uten trafikk og med god oversikt.
- Bruk god tid, noen barn synes overgangen fra tre til to hjul er enklere enn andre.
- For barn som har kommet litt lenger finner dere mange gode tips til gøyale øvelser på www.sykkeldyktig.no
- Når dere skal på sykkeltur er det lurt at den voksne sykler litt bak og på utsiden av barnet dersom det ikke er adskilt sykkelfelt. Da skjermer du barnet mot biler som kommer bakfra.
- Syklende har vikeplikt for biler i gangfelt. Derfor anbefaler vi at du stopper helt opp og går med barnet over gangfeltet.
- Vis hensyn på gang- og sykkelveier og lær barna gode holdninger tidlig.
- Øv gjerne på skoleveien og andre steder dere ferdes i nærmiljøet.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Nye rekkevidderekorder i NAF og Motors elbiltest5.6.2025 15:52:40 CEST | Pressemelding
I sommerens store elbiltest var det hele tre biler som slo den gamle rekkevidderekorden. I tillegg kjørte flere biler lengre enn oppgitt. – Forbruk og rekkevidde er mye bedre enn i tidligere tester med kjølig og vått vær, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Verdens største elbiltest: Tesla vippes ned fra rekkevidde-tronen2.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
I NAF og Motors store elbiltester har Tesla vært den ubestridte rekkeviddekongen, men denne sommeren vil rekorden bli slått. - Vi har med en bil som kan kjøre nesten 1000 kilometer. Så Teslas rekorder faller nå, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Priv til red.: Tesla-rekord står for fall i verdens største elbiltest onsdag 4.juni2.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
El prix – Verdens største elbiltest - kjører onsdag 4. juni gjennom ditt lokalområde. Bilene kjører fra Oslo om morgenen. Underveis har bilene korte pauser på Gjøvik, Vinstra og Dombås. Bilene som kjører lengst har pauser på Basecamp Hjerkinn. Etter endt test samles alle bilene på Otta.
Én av to synes lading tar for lang tid på ferieturen30.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Selv om elbiler lader raskere enn før, er det mange som mener at det tar for lang tid. Særlig de som aldri har prøvd. – Dette er overraskende når vi ser hvor mye ladetiden er kuttet med i våre store elbiltester, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Nye elbiler kan ikke lade så raskt som det oppgis28.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
En rekke nye elbiler kan ikke lade så raskt som det oppgis i salgspapirene. Grunnen er at de fleste laderne ikke kan levere nok strøm til bilene. Da vil ikke bileieren se igjen tallet fra reklamen på ladestasjonen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom