9 utetips til hjemmepåsken

I år planlegger sju av ti nordmenn å tilbringe påskeferien hjemme hos seg selv, viser en Ipsos-undersøkelse gjort for Gjensidige. Enten du er vant med hjemmepåske eller er koronafast, er det mye du kan gjøre for å få en fin høytid hjemme.
– Hva med å legge bort mobiler og andre oppmerksomhetstyver, og gjøre noe hyggelig sammen ute, foreslår Bente Lier, generalsekretær i paraplyorganisasjonen Norsk Friluftsliv.
Friluftshøytiden
For mange er påsken synonymt med hytteturer, ski og Kvikk Lunsj. Selv om det også er en stor andel nordmenn som ikke drar til fjells, er de aller fleste ute i naturen i løpet av påsken.
– Påsken er på mange måter en friluftshøytid her i Norge. Heldigvis kan turglede, frisk luft og nyskrelte appelsiner også nytes i nærnaturen din, sier Lier.
Hun understreker at allemannsretten gir muligheter for store opplevelser også for de som ferierer hjemme. En ekstra bonus er at hjemmeferien er snill mot både lommeboken og miljøet.
Prøv nye aktiviteter
Friluftsentusiastens beste råd for en god hjemmepåske er å bryte med hverdagstralten, og gjøre noe nytt ute i naturen.
– Fridagene gir tid til å prøve nye aktiviteter, og utforske både nye og gamle tradisjoner. Har du ikke turutstyr, kan du låne dette på utlånssentraler, BUA eller av venner og kjente, oppfordrer Lier.
Til deg som er usikker på hvor du skal starte, har Norsk Friluftsliv samlet forslag til hyggelige aktiviteter å finne på i nærmiljøet i påsken. De fleste tipsene passer fint for både voksne og barn.
9 tips til hjemmepåsken:
1. Besøk en gapahuk: Finn ut hvor deres nærmeste gapahuk ligger, og legg turen dit. Gapahuker er ofte plassert på steder som er enkle å nå, ofte er de også tilknyttet bålplasser.
2. Tenn bål og lag appelsin-brownie: Et bål gir både stemning og muligheter for matlaging. Med brownierøre på termos som fylles i uthulede appelsiner, lager dere raskt en deilig påskedessert på bål.
3. Ligg i hengekøya og les påskekrim: Heng opp en hengekøye i nærnaturen, ta med en spennende påskekrim, og la roen senke seg. Husk varme klær og noe godt å bite i.
4. Spill påskekubb: Kubb er like morsomt nå i påsken som ellers. Hva med å utfordre nærkontaktene dine til en påsketurnering?
5. Lag eggeretter ute: For mange er egg selvskrevent til frokost eller lunsj i påsken. Hva med å flytte matlagingen ut? Eggerøre, omelett eller tur-quiche er enkelt å lage på primus eller bål.
6. Påskeleker: Påskeskirenn er morsomt for både barn og voksne. Er det ikke snø der dere bor, hva med å arrangere eggeløp, sekkeløp eller en morsom hinderløype ute?
7. Ta en natt ute: Det er noe spesielt med å legge seg til å sove ute i naturen. Visste du at i fjor påske overnattet nær 400 000 nordmenn ute?
8. Finn påskepynt i naturen: Gåsunger, kongler og annet fra naturen kan bli til fin bordpynt. Hva med å lage påskepynt med elementer fra naturen sammen med barna?
9. Ta årets første bad: Isbading har vært i vinden som aldri før denne vinteren. Isen har smeltet mange steder i landet, men det er fortsatt kaldt nok til at du kan skryte til venner og kjente hvis du hopper i sjøen i påsken.
Nøkkelord
Kontakter
Bente LierGeneralsekretær
Tel:90880437bente.lier@norskfriluftsliv.noBilder


Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og flere enn 5000 lag og foreninger.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere – oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Tirsdag starter det nasjonale bålforbudet14.4.2025 09:00:05 CEST | Pressemelding
De fleste skog- og gressbranner i 2024 skjedde i løpet av perioden med bålforbud. Norsk Friluftsliv oppfordrer alle til å ta ansvar for egen tur og bidra til å begrense brannfaren.
Gratis aktivitetshefte skal gi flere barn friluftsglede – 160 000 hefter delt ut10.4.2025 09:26:21 CEST | Pressemelding
I anledning Friluftslivets år 2025 skal alle barn fra fem til ti år få Friluftsknappen – et aktivitetshefte som skal vekke nysgjerrighet, skape mestring og gi gode naturopplevelser.
Presseinvitasjon: H.K.H. Kronprins Haakon åpner Friluftslivets år 2025 på Sognsvann16.1.2025 08:30:00 CET | Presseinvitasjon
Lørdag 18. januar inviterer Norsk Friluftsliv og 24 medarrangører pressen til «Hele Norge båler» på Sognsvann, som markerer åpningen av Friluftslivets år 2025.
Åpner Friluftslivets år med 500 bål over hele landet15.1.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Lørdag 18. januar går det offisielle startskuddet for Friluftslivets år 2025 med den nasjonale markeringen «Hele Norge båler».
Ferske tall: Bålet skaper fellesskap og senker stress10.1.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Bål er mer enn bare varme og kos – det er en måte å koble av fra hverdagen og bygge fellesskap på, viser en ny Ipsos-undersøkelse gjennomført for Norsk Friluftsliv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom