Rekordmange søkte om kunstnerstipend for 2021

– Vi er veldig glade for å kunne tildele flere kunstnerstipender i 2021 enn i et normalt i år. Dette har vært et svært vanskelig år for mange kunstnere, og vi ser at kunstnerstipendene er et av de mest treffsikre økonomiske virkemidlene vi har i kunstnerpolitikken. Stipendene bidrar til at flere kan fortsette sitt kunstneriske virke og skape kunst- og kulturopplevelser som kommer publikum til gode når pandemien slipper taket, sier leder for Utvalget for Statens kunstnerstipend Trude Gomnæs Ugelstad.
Rekordmange søknader
Det kom inn 11 262 søknader fra nesten 5 000 søkere til årets tildelingsrunde, med søknadsfrist i oktober 2020. Det er mer enn 2 000 flere søknader enn året før, da det også ble satt ny søknadsrekord. Søknadene har blitt behandlet av over 120 representanter i 23 ulike stipendkomiteer, som har måttet gjøre mange tøffe prioriteringer.
Gomnæs Ugelstad ønsker å berømme stipendkomiteene for den ekstraordinære jobben som er utført i årets stipendbehandling.
– I år, som vi vet at behovet er ekstra stort, har det vært spesielt vanskelig for komiteene å måtte avvise så mange kvalifiserte søkere, sier Gomnæs Ugelstad. I tillegg har stipendkomiteene vurdert mange flere søknader enn i et normalår.
Utvalgslederen kan fortelle at det i år er mange etablerte kunstnere, som har søkt stipend for første gang, trolig fordi det nå er mange flere som har behov for det økonomiske tilskuddet. Derfor har det vært minst like vanskelig å prioritere dette året, til tross for de ekstra stipendene.
- Viktig for kunstnerøkonomien
Rapportene Kulturrådet har fått utarbeidet om kunstnere og kunstnerøkonomi under koronapandemien viser at mange kunstnere nå finner andre måter å tjene til livets opphold.
– Resultatet kan bli et fattigere kunstliv. Derfor ser vi enda tydeligere enn tidligere år hvordan stipendene fungerer som en grunnmur i norsk kunstnerøkonomi. For mange er det ekstra tilskuddet det som skal til for at man skal fortsette å skape kunst, sier utvalgslederen.
- Når det er sagt, så ser vi en enorm kreativitet og innovasjon i søknadene. Veldig mange har det siste året klart å nå ut med kunsten sin til tross for stengte scener og gallerier, sier Gomnæs Ugelstad.
Hun er svært opptatt av hvor viktig stipendene vil være i arbeidet med gjenoppbygging av kultursektoren.
– Pandemien vil ha alvorlige langtidsvirkninger, både med tanke på at mange kunstnere i en periode har måttet legge kunstnergjerningen på hylla, og fordi det kan ta år før kunst- og kulturlivet er tilbake på nivået det var før pandemien.
Utvalget mener derfor de midlertidige stipendene bør bli videreført og gjort permanente.
– Kunstnerstipender er en treffsikker og rimelig investering med stor avkastning. Det bidrar til at det skapes kunst av høy kvalitet i alle sjangre over hele landet. Det at vi har et samfunn som er med å finansiere og satser på frie, kunstneriske ytringer er etter min mening en av de viktigste investeringene vi kan gjøre for å opprettholde et demokratisk samfunn der det er rom for mange uttrykk og meninger, sier Gomnæs Ugelstad.
Om Statens kunstnerstipender
Det er seks ulike stipendordninger, og for fire av dem utgjør stipendet et årlig beløp på 283 000 kroner i inntil fem år (inntil ti år for etablerte kunstnere og seniorkunstnere). For de to diversestipend-ordningene er tilskuddet et engangsbeløp på inntil 90 000 kroner. De 309 ekstra stipendene blir tildelt som ettårige arbeidsstipend.
Se tildelingslister fra alle stipendtildelingene her:
Arbeidsstipend for yngre og nyetablerte kunstnere
Diversestipend for nyutdannede kunstnere
Stipend for etablerte kunstnere
Fordeling av stipendene
Søknader og tildelinger per fylke
Fylke |
Søknader |
Tildelinger |
% |
Agder |
253 |
19 |
8 % |
Innlandet |
327 |
29 |
9 % |
Møre og Romsdal |
151 |
15 |
10 % |
Nordland |
239 |
20 |
8 % |
Oslo |
5 216 |
580 |
11 % |
Rogaland |
416 |
34 |
8 % |
Svalbard |
4 |
0 |
0 % |
Troms og Finnmark |
321 |
42 |
13 % |
Trøndelag |
604 |
68 |
11 % |
Utlandet |
475 |
52 |
11 % |
Vestfold og Telemark |
448 |
41 |
9 % |
Vestland |
1 201 |
124 |
10 % |
Viken |
1607 |
174 |
11 % |
Totalt |
11 262 |
1 198 |
11 % |
Fordeling på stipendtyper
Stipendtype |
Søknader |
Tildelinger |
% |
Arbeidsstipend |
3 962 |
429 |
11 % |
Arbeidsstipend for yngre/nyetablerte kunstnere |
1 666 |
145 |
9 % |
Stipend for etablerte kunstnere |
962 |
26 |
3 % |
Stipend for seniorkunstnere |
336 |
5 |
1 % |
Diversestipend |
3 984 |
359 |
9 % |
Diversestipend for nyutdannede kunstnere |
352 |
234 |
66 % |
Totalt |
11 262 |
1 198 |
11 % |
Kontaktpersoner:
Trude Gomnæs Ugelstad, utvalgsleder, tlf 915 30 472
Ken Stebergløkken, rådgiver Statens kunstnerstipend, tlf 917 86 224
Mari Johansen, kommunikasjonsrådgiver, tlf 400 16 191
Nøkkelord
Bilder

Om Kulturdirektoratet
Følg pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
1 090 kunstnere får Statens kunstnerstipend18.3.2025 10:20:14 CET | Pressemelding
5 207 kunstnere søkte Statens kunstnerstipend i 2025. Nå er det klart hvem som får.
Ny undersøkelse: Folk flest mener det er riktig å bruke offentlige penger på kunst og kultur31.1.2025 09:00:09 CET | Pressemelding
Samtidig ønsker 7 av 10 nordmenn å øke eller beholde den offentlige finansieringen til kunst og kultur.
Kulturdirektoratet starter klima- og miljøprogram for kultursektoren29.1.2025 14:02:58 CET | Pressemelding
Kulturdirektoratet er klare med et nytt klima- og miljøprogram for kultursektoren. Fem prioriterte tiltak skal få fart på det grønne skiftet i kulturlivet.
Ny rapport: Konsertinntektene falt i 202327.1.2025 10:19:12 CET | Pressemelding
Inntektene i den norske musikkbransjen gikk ned med 10 prosent i 2023, etter et rekordår i 2022. Den største årsaken er en kraftig nedgang i inntekter fra store konserter.
Fotografier av båtreisende og studenter i Trondheim blir nasjonal dokumentarv12.12.2024 12:01:30 CET | Pressemelding
For 78 år siden reiste tatere og romanifolket langs Sørlandskysten. Nå er fotografier fra disse båtreisene og studentlivet i Trondheim en del av Norges dokumentarv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom