Lav skråningsstabilitet og fyllingsarbeider årsak til kvikkleireskred i Alta kommune
17.3.2021 07:00:00 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Onsdag 3. juni 2020 gikk det et stort kvikkleireskred ved Kråknes i Alta kommune. Ingen liv gikk tapt, men ca 8 bygninger ble tatt. Skredet omfattet om lag 900 000 m3 masser.
Flere årsaker til skredet
NVE satte ned en faggruppe i etterkant av skredet. Oppdraget var todelt, å vurdere årsak og å beskrive læringspunkter fra skredet. Rapporten med vurderingene er nå ferdigstilt.
- Faggruppen har vurdert at årsakene til skredet var lav skråningsstabilitet på grunn av lokale grunnforhold, som ble forverret av fyllingsarbeider i forbindelse med hyttebygging i 2015. Den utløsende faktoren vurderes å være stor snøsmelting og dermed økt grunnvannstrykk, sier regionsjef i NVE, Knut Aune Hoseth.
Det ble observert en sprekk i en adkomstvei i området på ettermiddagen dagen før skredet. Sprekken tolkes til å være starten på skredhendelsen. Dette støttes av at det var lavvann på dette tidspunktet, og dermed lavest støtte fra havvann på stabiliteten i området.
Andre faktorer
Andre faktorer som er vurdert, men ikke funnet å ha noen innvirkning på skredhendelsen, inkluderer seismisk aktivitet, vibrasjoner fra trafikk eller anleggsvirksomhet, erosjon, undersjøiske skred, og feil på vann- og avløpssystemet i området. Andre menneskelige inngrep i området er vurdert til å ha hatt liten effekt på stabilitetssituasjonen. En mindre skredhendelse natt til 30. mai er vurdert til å være et lokalt og grunt skred som ikke har direkte årsakssammenheng med skredet 3. juni.
Generelt trygt å bo på kvikkleire
Generelt er det trygt å bo på kvikkleire, så lenge den får ligge i ro. Det er derfor viktig å ikke overbelaste kvikkleire. NVE har utarbeidet en veileder som beskriver hva som må gjøres for å bygge trygt i kvikkleireområder. Du kan lese mer om kvikkleire, og om bygging og sikring i kvikkleireområder på våre nettsider: https://www.nve.no/om-kvikkleire/
Last ned rapporten her:
https://publikasjoner.nve.no/eksternrapport/2021/eksternrapport2021_04.pdf
Kontakter
Kontaktpersoner i NVE
Regionsjef Knut Aune Hoseth, knh@nve.no
tlf. 97 16 53 37
Kontaktpersoner i Alta kommune
Ordfører Monica Nielsen, monica.nielsen@alta.kommune.no
tlf. 90 04 15 35
Bilder



Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Oppdaterte faresoner for flodbølge fra Åknes og Hegguraksla27.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
NVE har gjort en ny vurdering av faren for flodbølger dersom det går fjellskred fra Åknes eller Hegguraksla i Storfjorden. Vurderingen bygger på oppdatert kunnskap og gjør at faresonekartene fra 2011 nå kan erstattes. Resultatene viser liten endring i fareområder og konsekvenser, men gir samfunnet og kommunene rundt fjorden et mer presist og oppdatert faktagrunnlag.
NVE har fastsatt utredningskrav for ny kraftledning mellom Isfjorden og Fannefjorden27.3.2026 10:40:36 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har sendt over utredningsprogram for ny kraftledning, transformatorstasjon og koblingsstasjon i Molde og Rauma i Møre og Romsdal. Utredningsprogrammet beskriver hvilke tema og traseer som må utredes før Statnett kan søke om konsesjon.
Opprettholder avslaget om Davvi vindkraftverk27.3.2026 10:20:23 CET | Pressemelding
NVE opprettholder avslaget på søknaden fra Grenselandet AS om å bygge Davvi vindkraftverk i Finnmark. Saken sendes nå til Energidepartementet for endelig behandling.
Vær ekstra forsiktig på isen i påsken27.3.2026 08:51:00 CET | Pressemelding
Våren er på vei, og isen er nå snøfri på mange vann i lavlandet i Sør‑Norge. Denne isen er i ferd med å bli svak og går over til såkalt våris. Våris har dårlig bæreevne og kan være farlig å ferdes på, selv om den ser trygg ut.
Skummel snø i fjellet: NVE advarer skikjørere26.3.2026 13:45:00 CET | Pressemelding
Påsketurister som planlegger topptur i fjellet, særlig høyfjellet, må være ekstra oppmerksomme på skredfaren. Selv med moderat snøskredfare, faregrad 2, kan flere svake lag i snødekket gjøre forholdene langt mer ustabile enn mange tror.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
