Fagforeninger krever tiltakspakke for maritim næring

Sammen med forbundene Nito, Tekna, Fellesforbundet, lederne og FLT, har Negotia har over tid løftet fram den kritiske situasjonen maritim næring er inne i. Tirsdag la de fram sitt syn for statssekretær Lars Andreas Lunde i Nærings- og fiskeridepartementet.
Behov for akutte tiltak
- I Granavolden-plattformen understreker regjeringen at de skal legge til rette for en konkurransekraftig maritim næring i Norge. Pandemien har gitt utfordringer som gjør at det nå er behov for akutte tiltak dersom regjeringens ambisjoner skal realiseres. Det haster med å få på plass en tiltakspakke, sier Monica A. Paulsen, forbundsleder i Negotia.
Hun peker på at det umiddelbart bør etableres et utvalg som ser på handlingsrommet for offentlige anbud knyttet til maritim sektor.
- Er de kronene som spares når offentlige kontrakter går til utenlandske selskaper verdt tapte arbeidsplasser i Norge? Eller er det verdt tapte muligheter til å videreutvikle kompetanse og erfaring som kan skape miljøer for grønn spisskompetanse i Norge, spør Negotia-lederen.
Store nedbemanninger i bransjen
Hovedtillitsvalgt for Negotia i Kongsberg Maritime, Oddbjørn Myklebust, var også med i møtet med departementet. Han er bekymret for den maritime klyngen på Vestlandet, dersom flere arbeidsplasser mistes til utlandet.
- Det har vært store nedbemanninger i bransjen det siste året, og nye varsles i 2021. For Kongsberg Maritime er det nå igjen stor fare for at produksjon blir flyttet til utlandet. Med det resultatet at Ulsteinvik og de som bor og arbeider der blir en sørgelig del av statistikken, sier Myklebust.
Monica A. Paulsen mener myndighetene må se framover og fokusere på bærekraftige løsninger i et helhetsperspektiv.
- Den politiske tilnærmingen til maritim næring i dag ikke er bærekraftig om Norge skal nå ambisjonene for denne viktige industrien. Kompetanse bygget opp gjennom mange år står i fare for å forsvinne dersom det ikke settes inn tiltak straks, sier Negotia-lederen
Kontakter
Heidi BangPolitisk rådgiver
Tel:90759027heidi.bang@negotia.noBilder

Om Negotia
Negotia er en partipolitisk uavhengig arbeidstakerorganisasjon for ansatte i privat næringsliv og frivillig sektor. Vi organiserer 21 500 medlemmer fordelt på over 1 600 arbeidsplasser. Negotia er tilsluttet Yrkesorganisasjonenes Sentralforbund (YS).
Følg pressemeldinger fra Negotia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Negotia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Negotia
Enighet i meklingen mellom YS og NHO1.4.2025 16:02:36 CEST | Pressemelding
Streiken er avverget etter at YS og NHO kom til enighet mandag ettermiddag, etter få timers mekling. – Resultatet vil sikre våre medlemmer økt kjøpekraft, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.
Brudd i forhandlingene mellom LO og YS: - YS krever en mer rettferdig del av verdiskapningen18.3.2025 14:26:02 CET | Pressemelding
YS og NHO klarte ikke å komme til enighet til tross for krevende forhandlinger om årets lønnsoppgjør. Nå går lønnsoppgjøret til Riksmekleren og det betyr at det er fare for streik for mange YS-medlemmer fra 2. april.
Overgangsalder - et samfunnsproblem, ikke kvinneproblem13.3.2025 10:34:15 CET | Debattinnlegg
Fra film og TV kjenner vi til overgangsalderen som voldsomme hetetokter og plutselige humørsvingninger for komisk effekt. I realiteten er det en krevende livsfase som alle kvinner må gjennom.
Fortsatt økende behov for IKT-spesialister i Norge5.3.2025 10:02:16 CET | Pressemelding
En ny rapport fra Samfunnsøkonomisk analyse (SØA) anslår at behovet for IKT-spesialister i Norge vil øke til 128 000 i 2030. Arbeidslivet melder om fortsatt stort behov for digital kompetanse. Kunstig intelligens og annen teknologi kan effektivisere noen av IKT-spesialistenes oppgaver, men i begrenset grad innenfor et femårsperspektiv.
Negotia signerer klimapartnerskap for prosessindustrien10.1.2025 15:13:40 CET | Pressemelding
Torsdag 9. januar signerte Negotia en historisk avtale for utslippskutt i prosessindustrien. Sammen med representanter for arbeidslivets parter i prosessindustrien og myndighetene ble klimapartnerskapsavtalen signert på Dynea i Lillestrøm.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom