En god avslutning på 2020 og solid resultat på tross av koronapandemien

Etter et godt 4. kvartal oppnådde Olav Thon Eiendomsselskap et resultat før skatter på 344 millioner kroner i 2020, en nedgang fra 2,3 milliarder kroner i 2019.
– I forhold til 2019 er resultatnedgangen på rundt 2 milliarder kroner, men det aller meste av nedgangen forklares med nedjusterte markedsverdier på eiendomsporteføljen og på fastrenteavtaler, som i liten grad påvirkes av selskapet. Korrigert for dette er resultatet for 2020 omtrent på linje med 2019, noe vi er godt fornøyde med i et svært krevende unntaksår både for konsernet og konsernets leietakere, sier konserndirektør for finans, Arne B. Sperre.
I tråd med den gradvise gjenåpningen av samfunnet i 2. halvår bedret konsernets resultat seg, og verdien av eiendomsporteføljen økte i 4. kvartal med 1.322 millioner kroner.
– Operasjonelt har det vært fokus på kostnadskontroll og driftsoptimalisering, noe som har bidratt til at konsernet fortsatt er svært solid, og kan vise operasjonelle resultater på nivå med fjoråret - på tross av pandemien, sier Sperre.
Utsetter utbytte
På grunn av smitteverntiltak som nå rammer konsernets virksomhet i form av stengte kjøpesentre i enkelte kommuner, foreslår styret at det foreløpig ikke utbetales utbytte for 2020. Styret vil be om fullmakt til å kunne utbetale utbytte på et senere tidspunkt.
Leieinntektsnivå
Verdien av investeringseiendommene er vurdert til 54,7 milliarder kroner, med et årlig leieinntekts-nivå ved utgangen av 2020 på 3,25 milliarder kroner. Eiendomsporteføljen består av ca. 23 % næringseiendom og ca. 77 % kjøpesentersentereiendom.
6 % omsetningsvekst for kjøpesenter i 4. kvartal 2020
Olav Thon Eiendomsselskap er Norges største kjøpesenteraktør med 78 kjøpesentre i porteføljen, hvorav 17 forvaltes for eksterne eiere.
I porteføljen inngår blant annet Norges største kjøpesenter målt etter omsetning: Lagunen Storsenter i Bergen, samt 7 av landets 10 største kjøpesentre.
I 4. kvartal var butikkomsetningen i kjøpesentrene som eies av konsernet 16,4 milliarder kroner, en økning på 6 % fra samme periode i fjor.
– Lokalhandel, høy vekst for kategoriene “mat og drikke” samt “hjem og interiør” bidro til omsetningsvekst for en del kjøpesentre. Men smitteverntiltak dempet veksten, og enkelte bransjer har dessverre hatt en svak omsetningsutvikling. Det er store forskjeller mellom de ulike butikktypene, og det er butikker som selger klær og sko som hadde den svakeste utviklingen. Hjemmekontor og sosial nedstengning av samfunnet har hatt store ringvirkninger for mange leietakere, sier Sperre.
Investeringer og eiendomsprosjekter
I 4. kvartal var konsernets investeringer 339 millioner kroner, mens samlede investeringer i 2020 var 915 millioner kroner.
Konsernet har økt sin eierandel i kjøpesentereiendommen Amfi Larvik fra 50 til 100 %. Det er også flere større eiendomsprosjekter under oppføring, blant annet to logistikkbygg på Gardermoen og et boligbygg i Arnljot Gellines vei 1 i Oslo.
– Flere større eiendomsprosjekter ble ferdigstilt i løpet av 2020 og en del oppgraderinger ble utført. Våre byggeprosjekter fortsetter som før og vi ser frem til ferdigstillelse av nybygget i Bernt Ankers gate 6 i Oslo i løpet av 2021 – her bygges både utleieboliger og næringseiendom, sier Sperre.
Fremtidsutsikter
– Som følge av smittevernstiltak som medfører stengning av kjøpesentre i deler av Norge, er det nå usikkerhet om den økonomiske utviklingen den nærmeste tiden. Vi forventer imidlertid at veksten i norsk økonomi vil øke utover året i takt med utbredelse av vaksinen. På bakgrunn av konsernets solide finansielle posisjon og markedsposisjon vurderes konsernet å være godt posisjonert for å kunne dra nytte av veksten som kommer, avslutter Sperre.
Les rapport for 4. kvartal og foreløpig årsresultat for 2020 her
Webcast torsdag 18. februar kl. 10 – klikk her
Kontakter
Arne B. SperreKonserndirektør Finans
Tel:+47 926 97 622arneb.sperre@olavthon.noBilder

Lenker
Om Olav Thon Eiendomsselskap
Følg pressemeldinger fra Olav Thon Eiendomsselskap
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Olav Thon Eiendomsselskap på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Olav Thon Eiendomsselskap
Thon Gruppen AS ønsker å kjøpe ut minoritetsaksjonærene i Olav Thon Eiendomsselskap ASA, og tilbyr 335 kroner per aksje.12.11.2025 08:10:00 CET | Pressemelding
Styret i Thon Gruppen AS vurderer å fremsette et frivillig offentlig tilbud på samtlige aksjer i Olav Thon Eiendomsselskap ASA, og har engasjert ABG Sundal Collier ASA og Advokatfirmaet CLP DA til å bistå i prosessen.
Olav Thon Eiendomsselskap ASA har inngått avtale om kjøp av Storgata 5-7 i Oslo fra Malling & Co Eiendomsfond7.11.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
Eiendommen består av to bygårder med kombinasjon av kontor-, handels- og serveringsarealer, og har en samlet bygningsmasse på ca. 6 500 kvadratmeter. Med sin beliggenhet mellom Jernbanetorget og Stortorvet, utgjør eiendommen et attraktivt knutepunkt for både næringsliv og publikum.
Rapport for 3. kvartal 20256.11.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Olav Thon Eiendomsselskap oppnådde i 3. kvartal et resultat før skattekostnad på 486 millioner kroner, ned fra 502 millioner i samme periode i fjor. I 3. kvartal ble verdien på Olav Thon Eiendomsselskaps eiendomsportefølje redusert med 127 millioner kroner, mens verdien på konsernets fastrenteavtaler økte med 51 millioner kroner. Konsernets operative resultat, dvs. resultat før skattekostnad, verdiendringer og valuta ble 559 millioner kroner, en økning fra 518 millioner kroner i samme periode i fjor. - Olav Thon Eiendomsselskap presenterer nok en gang solide operative resultater, og vi er godt fornøyde både med den operative og finansielle utviklingen i konsernet, sier konserndirektør for økonomi og finans, Arne B. Sperre.
Olav Thon Eiendomsselskap ASA kjøper Sartor Holding AS’ 40 % andel av Sartor Storsenter og blir eneeier av senteret23.9.2025 14:30:00 CEST | Pressemelding
Sartor Holding AS har gjennom flere tiår vært en drivkraft i å skape et handelssentrum på Sotra, siden 2004 sammen med Olav Thon Eiendomsselskap ASA. Eierandelene i Sartor Storsenter har siste 10 år vært henholdsvis 40 % og 60 %. Partene er nå enige om at Olav Thon Eiendomsselskap ASA viderefører eierskapet alene.
Rapport for 2. kvartal og 1. halvår 202514.8.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Olav Thon Eiendomsselskap oppnådde i 2. kvartal et resultat før skattekostnad på 357 millioner kroner, en økning fra 286 millioner i samme periode i fjor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom