Universal Music Norge

Astrid Smeplass spiller Askepott i ny norsk storsatsning!

Del
Foto: Lars Hellebust
Foto: Lars Hellebust

Popikonet Astrid Smeplass debuterer som skuespiller når klassikeren «Tre nøtter til Askepott» skal spilles inn i en ny, moderne og påkostet versjon. Selskapet bak spillefilmene om Kaptein Sabeltann og Julekongen står bak storsatsningen, og har samlet et a-lag av norske filmarbeidere både foran og bak kamera for å bringe julemagi til kinopublikum over hele landet i november.

Hvert år ser 800 000 nordmenn «Tre nøtter til Askepott» på NRK. Filmen troner alltid øverst i kåringer av den kjæreste julefilmen, og er blitt en viktig del av nasjonens juletradisjon. Vi har lett høyt og lavt i by og land, østenfor sol og vestenfor måne på jakt etter vår Askepott.

- Da vi fant Astrid, var det ikke lenger noen tvil! Hun har en utstråling som skinner rett gjennom kameralinsene. Jeg fikk ordentlig gåsehud da jeg så prøvefilmingen hennes, sier produsent Frederick P N Howard.

- Jeg er så utrolig glad og ydmyk over å kunne fortelle at jeg har fått muligheten til å spille i min første film! Jeg trodde først det var en feil da jeg ble kontaktet, men etter flere runder med auditioner og samtaler med vår fantastiske regissør Cecilie Mosli, ble jeg spurt om jeg ville gjøre rollen som Askepott. Da ble jeg mildt sagt glad. Det er en historie jeg har et sterkt forhold til fra før, og som jeg nærmer meg med stor respekt. Jeg gleder meg utrolig mye til å jobbe med dette og alle de talentfulle menneskene som er involvert i prosjektet, sier Smeplass.

- Astrid er et funn for meg som Askepott. Hun er tøff og modig, men har i tillegg en sensitivitet og tilstedeværelse som er helt unik. Jeg er så stolt over å presentere henne som heltinnen i vår historie! Sier regissør Cecilie Mosli.

Om filmen
Vi lager en storslått moderne eventyrfilm basert på klassikeren «Tre nøtter til Askepott» fra 1973, men tar den hjem til Norge og vår arktiske vinter og vårt ville landskap. Den udødelige historien om jenta som bryter ut av stemorens tyranni handler om å tørre å tro på seg selv og at kjærligheten seirer til slutt. Selv om eventyret er urgammelt, er det også evig aktuelt. Filmen viderefører arven fra klassikeren ved å ha en handlekraftig og selvstendig Askepott i hovedrollen. For Ikke alle prinsesser venter på å bli reddet! 

Filmfakta
Tittel: Tre nøtter til Askepott
Regi: Cecilie Mosli
Produsent: Frederick P. N. Howard & Petter J. Borgli
Manus: Kamilla Krogsveen, Karsten Fullu, Anna Bache-Wiig og Siv Rajendram Eliassen
Manus er basert på filmen «Tri orísky pro Popelku" av Václav Vorlícek
Premiere: November 2021
Produksjonsselskap: Storm Films AS
Distribusjon: Nordisk Film Distribusjon AS

Høyoppløselig pressebilde kan lastes ned her: https://medie.filmdistributorerer.no/

Pressekontakt Astrid Smeplass: Johanna Alem, johanna.alem@umusic.com

Nøkkelord

Bilder

Foto: Lars Hellebust
Foto: Lars Hellebust
Last ned bilde

Om Universal Music Norge

Universal Music Norge
Universal Music Norge
Akersgata 34
0180 Oslo

+47 22 54 14 00http://www.universalmusic.no

Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Sabrina Carpenter, The Weeknd, Alessandra, Billie Eilish, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.

Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge

Ny musikk fra Lorde, YUNGBLUD, Tobias Sten, Veronica Maggio, Alessandra samt album fra GHOST og d4vd25.4.2025 09:30:00 CEST | Pressemelding

GHOST ute med albumet SKELETÁ Veronica Maggio kaster hele låtskrivermanualen i papirkurven! Tobias Sten synger om "Festens klovn" Alessandra er tilbake med smashen “Non Stop” – en låt skapt for dansegulvet! Lorde er tilbake med “What Was That”, hennes første store utgivelse på nesten fire år, co-produsert av Lorde, Jim-E Stack og Dan Nigro. Den tilhørende musikkvideoen ble filmet i New York, inkludert Washington Square Park, hvor Lorde overrasket fans med en pop-up-opptreden tidligere denne uken. “What Was That” signaliserer starten på en ny æra for Lorde. Søskentrioen HAIM har avslørt at de kommer med nytt album 13. juni. Albumet har fått tittelen I quit og inneholder de tidligerer utgitte låtene “Relationships”, “Everybody’s Trying To Figure Me Out” samt den nye singelen “Down To Be Wrong”. Albumet følger opp deres Women In Music Pt III fra 2021. YUNGBLUD, 27 åringen fra Doncaster i Storbritannia har, gjennom karrieren, gitt ut tre album og samlet seks milliarder steams globalt. I da

Alessandra er tilbake med smashen Non Stop – en låt skapt for dansegulvet!25.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding

Fredag 25. april slipper Alessandra Non Stop – et fyrverkeri av en låt for dansegulvet. “Non Stop handler om at man ikke trenger å gå rundt grøten når man liker hverandre. Ikke vær så kjedelig eller mystisk - Vær direkte! For meg betyr låten DANSING og jeg gleder meg veldig til å kunne bevege meg til denne både på scenen og dansegulvet.” – Alessandra Hør låten HER! I “Non Stop”, oppfølgeren til “Language Of Love”, får det unge stjerneskuddet igjen vist frem energien og attituden fra monsterhiten “Queen of Kings” som for alvor satte henne på kartet. Om oppfølgeren sier Alessandra: “Non Stop er som søsteren til Language of Love, de er veldig ulike i lydbilde og tempo, men har begge klassiske elementer i produksjonen og melodiene som jeg er veldig glad i bruke – det minner meg om Italia!” Låten er laget sammen med Anders Nilsen, Mathias Nilsen og Lise Reppe, og Alessandra kan melde at det umiddelbart oppstod kjemi med gjengen hun nå elsker å jobbe med: “Da vi gikk inn i studio var det en

Veronica Maggio kaster hele låtskrivermanualen i papirkurven!25.4.2025 08:06:08 CEST | Pressemelding

Tenk deg at du er Veronica Maggio. Du har pumpet ut hits som får folk til å gråte i taxier og danse på festivaler siden 2006. Men plutselig føles det som om du har satt deg fast i den samme loopen som alle andre. Hva gjør du? Jo, du pakker kofferten, flytter utenlands og bestemmer deg for å finne opp hjulet på nytt. Eller i det minste et album som ikke høres ut som noe en algoritme har spyttet ut. På sitt åttende album, Sciura, har Veronica Maggio skrudd ned den svenske radio-popen til null og kastet seg rett inn i en annen verden. Det er uforutsigbart og beveger seg mellom 90- og 00-tallet. Noe som Gesaffelstein på riviera-ferie. – Det svenska soundet har klonat sig självt för många gånger. Nu är vi inne på ren kannibalism. Alla låtar kommer från samma preset-bibliotek. Jag ville göra nåt med en annan känsla. Det är såklart stora ord. Jag menar inte att jag nödvändigtvis uppfunnit något, jag var bara tvungen att hitta inspiration på ett, för mig, mindre slitet ställe. Med produsenten

GHOST ute med albumet SKELETÁ25.4.2025 07:47:45 CEST | Pressemelding

De myteomspunnende rockerne i GHOST er i dag ute med sitt nye album SKELETÁ. SKELETÁ er bandets sjette album og deres mest introspektive hittil. Der tidligere album i hovedsak omhandlet å skildre eller observere ytre temaer, skildrer de ti låtene på SKELETÁ de personlige følelseslandskapene på en nær og personlig måte, noen ganger som en samtale med seg selv i speilet. Dette resulterer i en unik samling av tidløse, universelle følelser, sett gjennom et dypt personlig blikk. Til våren legger de ut på en omfattende verdensturné som strekker seg over 55 datoer, og de starter det hele i Manchester 15. april. De stopper innom et utsolgt Oslo Spektrum 24. mai, for så å spille sin første konsert i legendariske Madison Square Garden i New York. Turnéen er GHOSTs første siden RE-IMPERATOUR 2023, hvor bandet headlinet Tons of Rock på Ekebergsletta i Oslo. GHOST har gitt ut fem studioalbum og er et av verdens største rockeband. Deres tre siste album har alle vært topp 10 på Billboards Topp 200-li

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye