MS Finnmarken er museumsklar
9.2.2021 11:56:49 CET | Peab | Pressemelding
Peab Bjørn Bygg har overlevert nytt vernebygg over hurtigruteskipet MS Finnmarken på Stokmarknes. Hurtigruten har gjennom tidene hatt stor betydning for norgeskysten. Både som en viktig transportåre for folk og gods, og etter hvert også som et attraktivt turistprodukt.
– Som lokal samfunnsbygger er vi stolte over ha fått bidra til å forvalte en så betydningsfull del av nordnorsk historie, sier Gro Skaar Knutsen, administrerende direktør i Peab Bjørn Bygg.
En av verdens største museumsgjenstander
Det er av verdens største museumsgjenstander, MS Finnmarken, som nå er bygget inn, og blitt en mer integrert del av Hurtigrutemuseet på Stokmarknes. Det meste av bygget er i glass og stål, og byggets form er inspirert av Hurtigrutens fart og aerodynamiske form.
Bygget har tatt opp i seg elementer fra skipet, og spesielt den skrå formen er et typisk for 1950-tallet. Grunnflaten er på 2 000 kvadratmeter, og fasaden består av 2.500 kvadratmeter glass, så MS Finnmarken vil fortsatt synes godt i landskapet.
– Med sin spesielle arkitektur befester Vernebygget seg som et av våre signalbygg i Nord-Norge. Her har vi forent gammelt og nytt på en moderne og framtidsrettet måte, og vi tror bygget vil være til stor glede for både lokalbefolkningen og besøkende, sier distriktssjef Per Ivar Rasmussen i Peab Bjørn Bygg.
Interessant og krevende byggeprosess
Peab Bjørn Byggs anleggsleder Erik Fredriksen, som selv er fra Vesterålen, er veldig glad for å ha fått være med på dette prosjektet.
– Jeg var med da skipet ble satt på land i 1999, og har kjørt forbi her mange ganger. Det har vært en både krevende og artig jobb med mange utfordring. Men nå er bygget ferdig, og det har blitt veldig stilig, sier han.
Han sier byggeprosessen har vært både interessant og krevende. Ved sjøkanten der skipet har stått plassert siden 1999 var det brådypt, med 20 meter rett ned til havbunnen.
– Vi måtte først sikre grunnen. Enorme mengder med masser ble brukt for å bygge ut området. Selve byggeprosessen videre har stort sett foregått metervis over bakken, ytterst på kaikanten, forteller anleggslederen.
Takker lokale aktører
Bygget er dimensjonert for å tåle det nordnorske klimaet. Overbygget skal kunne bevege seg opp til åtte centimeter ved full storm og orkan, ved hjelp av et “trekkspillsystem” over den eksisterende bygningsmassen.
– Mange lokale aktører har vært med på å dra i land dette prosjektet, og det har vært en enorm stå-på-vilje og en uredd og positiv holdning, som har bidratt til å gjøre det umulige mulig. Jeg tror vi alle synes det er stor stas å vite at vi har vært med på dette, sier Fredriksen.
Offisiell åpning sommeren 2021
Peab Bjørn Bygg har også restaurert og bygget på den eksisterende bygningsmassen i tilknytning til Vernebygget, slik at hele Hurtigrutemuseet nå fremstår som nytt og moderne. Utenfor publikumsområdet er det bygget en egen avdeling med moderne kontorer med plass til ti personer.
Utstillingene vil være ferdig sommeren 2021, og da planlegges også offisiell åpning av dette spektakulære bygget.
Fakta MS Finnmarken
- Hurtigruteskipet MS Finnmarken ble kontrahert av Vesteraalens Dampskibsselskap, bygget av Blohm & Voss i Hamburg, og satt inn i Hurtigrutetrafikk i 1956.
- I sin tid var MS Finnmarken det mest moderne skipet som seilte langs norskekysten.
- Skipet gikk som Hurtigrute frem til 1993, og ble så gitt i gave til Hurtigrutemuseet.
- I 1999 ble MS Finnmarken satt i land på Stokmarknes i tilknytning til museet, rett ved stedet der Hurtigruten i ble grunnlagt av kaptein Richard With i 1893.
Fakta byggeprosjektet
- Beskrivelse: Nybygg og rehabilitering
- Byggetid: 2019 - 2020
- Kontraktssum: 128 MNOK
- Totalentreprenør: Peab Bjørn Bygg
- Kunde: Vernebygget AS
- Arkitekt: Link Arkitektur
Nøkkelord
Kontakter
Gro Skaar KnutsenAdministrerende direktør - Peab Bjørn Bygg
Tel:+47 480 37 651gro.knutsen@bjorn.noBilder







Om Peab
Peab er Nordens samfunnsbygger med 13 000 medarbeidere og en omsetning på 59 milliarder svenske kroner. Med lokal tilstedeværelse og fokus på egne ressurser utvikler, anlegger og bygger vi hverdagen der livet leves. Hovedkontoret ligger i Förslöv i Skåne, Sverige. Aksjen er børsnotert ved Nasdaq Stockholm. I Norge har Peab ca. 1500 ansatte og en omsetning på ca. 6,4 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra Peab
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Peab på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Peab
Peab bygger ny forlegning og vaktbygg ved Ramsund orlogsstasjon16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Forsvarsbygg har inngått kontrakter med Peab bygg om to byggeprosjekter ved Ramsund orlogsstasjon. Prosjektene markerer starten på videreutviklingen av orlogsstasjonen og har en samlet verdi på 81 millioner kroner eksklusiv mva.
Peab bygger om tidligere snekkerverksted for Jotne Eiendom13.4.2026 09:21:24 CEST | Pressemelding
Peab Bygg er tildelt oppdraget med å bygge om det tidligere snekkerverkstedet på FMV Vest i Fredrikstad til et moderne treningssenter. Prosjektet gjennomføres som totalentreprise for Jotne Eiendom, med en kontraktsverdi på om lag 36 millioner kroner eks. mva.
Peab sikrer seg Huseby-tomten i Oslo9.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Peab kjøper Huseby-tomten, regulert for 130 boliger, fra Höegh Eiendom og Arcanum Eiendom AS. Gjennom investeringen fortsetter Peab sin vekstambisjon i hovedstaden.
Peab bygger nytt boligkvartal i Sarpsborg sentrum8.4.2026 15:25:50 CEST | Pressemelding
Peab har overtatt prosjektet Lille Bytorget og vil utvikle og bygge et nytt boligkvartal med 46 leiligheter i Sarpsborg sentrum. Byggestart er planlagt våren 2026, med ferdigstillelse tidlig i 2028.
Peab fornyer vann- og avløpsanlegg i Trondheim24.3.2026 08:15:00 CET | Pressemelding
Peab Solberg Maskin har signert kontrakt med Trondheim kommune om gjennomføring av etappe 4 i Ladebekken–Rosenborg-prosjektet. Kontrakten har en verdi på rundt 136 millioner kroner eks. mva. Arbeidet starter i april 2026 og er planlagt ferdigstilt i september 2028.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
