Oppgradering av E16 Bjørkhaug- og Sætre-tunnelen
Sprengningene blir på dagtid og vil medføre kortere stans på inntil ti minutter i trafikkavviklingen. I begynnelsen av mars starter arbeidene inne i tunnelene. Anlegget kal være ferdig i løpet av 2022.
I hele anleggsperioden legges det opp til nattarbeid fra kl. 22:00 til kl. 05:30. I denne perioden blir det omkjøring på Peter Jebsens vei gjennom Ytra Arna. Omkjøringen blir i kolonne med ledebil. (Se vedlagte kart).
Arbeid som skal gjøres:
- Bygge ny vann- og frostsikring
- Bygge ny overvannshåndtering med oljeutskiller for rensing av vann
- Bygge nye stengepunkter med bedre skilting
- Bygge nye tekniske bygg utenfor tunnelene
- Fjellsikring og sprengningsarbeider i og utenfor tunnelene
- Legge inn slukkevann til brannvesenet
- Montere ny belysning
- Montere ny ventilasjon
- Montere nye og flere nødskap med brannslukker og nødtelefon
- Montere nye rømningslys
- Montere nytt elektrisk anlegg og styresystemer
På dag- og kvelds-tid utføres annet arbeid som ikke berører trafikkavviklingen, men tyngre arbeid som f.eks. sprengningsarbeid må utføres ved stengt tunnel på natt.
Vi anstrenger oss for å unngå støyende arbeider, spesielt på nattestid, men naboer må regne med tidvis noe støy fra arbeidene. Ved spesielt støyende aktiviteter vil det bli varslet på forhånd.
Vi håper det er forståelse for dette arbeidet, og vi håper på et godt samarbeid i tiden fremover. I byggeperioden kommer vi til å sende ut varsling med SMS og talemelding til fasttelefon dersom det skulle bli nødvendig.
Kontakter
Prosjektleder Stig Berg-Thomassen – stig.berg-thomassen@vegvesen.no – 975 83 988
Byggeleder Alf Holdhus – alf.holdhus@vegvesen.no – 922 23 400
Nabokontakt Rune Hjelen – rune.hjelen@vegvesen.no – 464 00 886
Kommunikasjonsansvarlig Lars Helge Rasch – lars.rasch@vegvesen.no – 901 01 005
Bilder
Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Utvidet nattestenging på E39 i Åsane6.6.2025 14:42:37 CEST | Pressemelding
Det blir fresing og asfaltering i Åsane om et par uker, i forbindelse med oppgraderinga av E39 Glaskartunnelen. Dette gir utvidet nattestenging.
Kolonnekøyring i Fodnestunnelen også på dagtid 11. juni6.6.2025 12:23:37 CEST | Pressemelding
Onsdag 11. juni blir det kolonnekøyring i Fodnestunnelen også på dagtid mellom 06.00 og 20.00 på grunn av asfaltarbeid.
E14 Stjørdal-Hegramo: Åtte vil bygge gang- og sykkelveg6.6.2025 10:55:12 CEST | Pressemelding
Åtte entreprenører har levert inn tilbud i konkurransen om oppdraget med å bygge gang- og sykkelveg på E14 Stjørdal-Hegramo. – Vi er godt fornøyde med at det er så stor interesse for prosjektet blant entreprenørene, sier seksjonsleder Anni Kari Pedersen i Statens vegvesen.
Slutt på nattarbeid Åsbrekkegjelet-Skromle bru6.6.2025 10:26:37 CEST | Pressemelding
Vegvesenet er etter planen ferdige med nattarbeid ved E16 Kvarmakløvet i denne omgang.
Arbeid i Lotetunnelen6.6.2025 10:00:14 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal montera evakueringslys og nye nødstasjonar i E39 Lotetunnelen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom