Folkemøte og høring om ny kraftledning i Ullensaker og Eidsvoll
3.2.2021 12:19:33 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Kraftledningen det er søkt om vil erstatte dagens 66 kV ledning på samme strekning. Totalt vil den nye kraftledningen være ca. 11-12 km lang, avhengig av traséalternativ. Elvia søker samtidig om å utvide Dal og Gjestad transformatorstasjoner.
Ifølge Elvia er nettanleggene de har søkt om nødvendige for å dekke strømbehovet i Ullensaker kommune og områdene rundt Gardermoen flyplass.
Høring og digitalt folkemøte
NVE arrangerer digitalt folkemøte om saken 4. februar 2021 kl. 19.00. Her vil NVE informere om saksbehandlingen, mens Elvia vil orientere om prosjektene. Møtet er åpent for alle, og det vil være mulig å sende inn skriftlige spørsmål.
Link til møtet blir lagt ut på søknadens saksside. Her ligger også alle saksdokumenter for de som ønsker å komme med høringsinnspill innen den 5. mars.
Nøkkelord
Kontakter
Øistein Løvstad, saksbehandler
mail: oel@nve.no
tlf: 22 95 93 67
Bilder
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
75 prosent av norske kommuner rammet av alvorlige naturfarehendelser4.3.2026 08:09:02 CET | Pressemelding
2025 ble preget av store variasjoner i været, og mange deler av landet ble påvirket av naturkreftene i løpet av året som gikk. En undersøkelse DSB har gjennomført viser at hele 75 prosent av norske kommuner har vært berørt av alvorlige naturfarehendelser de siste to årene.
NVE gir tillatelse til en ny kraftledning på Kystlinja i Agder26.2.2026 11:04:45 CET | Pressemelding
NVE har gitt Glitre Nett AS konsesjon til å bygge en ny kraftledning mellom Vallemoen, Lyngdal og Kvinesdal i Agder. Glitre får samtidig tillatelse til å rive den eksisterende kraftledningen som er gammel og i dårlig stand.
NVE publiserer ny nettside for vannkraftdata25.2.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat lanserer en ny nettside med oppdaterte nøkkeltall for norsk vannkraft. I den forbindelse har NVE også beregnet det teknisk-økonomiske potensialet for ny vannkraft, til om lag 20 terrawattimer og 21 gigawatt. Dette er et anslag av potensialet før det er gjort grundige vurderinger av konsekvenser for miljø, samfunn og kapasitet i nettet. Det realistiske potensialet er derfor betydelig mindre.
Generelt gode isforhold i vinterferien, men lokale forskjeller gjør at du må gjøre fornuftige veivalg på isen13.2.2026 11:21:15 CET | Pressemelding
I dag starter vinterferien i flere fylker og mange vann har nå farbar is, både i fjellet og lavlandet.
Kraftig økning i antallet konsesjonsavgjørelser i NVE11.2.2026 13:40:26 CET | Pressemelding
I 2025 fattet NVE avgjørelser i over 760 konsesjonssaker. Det er over 200 flere avgjørelser enn året før. I tillegg ble mer 300 detaljplaner behandlet. Tiltakene NVE har gjennomført for å øke kapasiteten og effektiviteten i saksbehandlingen gir resultater.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
