Aker BioMarine med storsatsing på protein

INVI vil utfordre noen av de største aktørene i den voksende industrien for protein. Noe av det som skiller INVI fra eksisterende proteiningredienser på markedet er at det inneholder over 90 prosent rent protein. I tillegg er INVI et komplett protein som inneholder alle de essensielle aminosyrene, samt viktige mineraler som kalsium og magnesium.
Aker BioMarines krillprotein treffer dagens konsumenter som er opptatt av ernæring og som ønsker å redusere inntaket av kjøtt- og melkebaserte proteinprodukter.
- Flere forbrukere velger sunnere proteinalternativer av personlige, helsemessige og bærekraftige årsaker, sier administrerende direktør i Aker BioMarine, Matts Johansen. - Men mange av alternativene til melkebaserte proteiner på markedet er ikke komplette. INVI fyller dette gapet slik at forbrukerne ikke trenger å inngå kompromisser.
Med INVI vil selskapet sikte seg inn på matvarebransjen og sportssegmentet. INVI er egnet som et rent proteinpulver, som ingrediens i matvarer som proteinbarer og –drikker.
-Vi har lenge visst at proteinet i krill har unike egenskaper. Nå har vi lykkes med å utvikle en metode for å isolere dette proteinet til et attraktivt proteinprodukt, sier Johansen.
De siste fem årene har Aker BioMarine oppsøkt fagmiljøer verden rundt for å lære av de beste innenfor prosessering av protein. Aker BioMarine videreutvikler denne kompetansen i Norge og bygger nå en proteinfabrikk i Ski. Innovasjon Norge har støttet prosjektet med 21,5 millioner kroner. I forbindelse med tildelingen, understreket fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen viktigheten av å øke kompetansen på videreutvikling av marine råstoffer.
FNs bærekraftmål fremhever behovet for omlegging av det globale matsystemet for å oppnå 1,5-gradersmålet. En stadig voksende verdensbefolkning trenger mat fra bærekraftige kilder. I dag kommer det meste av proteinet vi spiser fra landbasert matproduksjon, som allerede er under sterkt press. INVI er et protein som både har lavt karbonavtrykk og kommer fra en bærekraftig kilde. INVI vil derfor være en del av løsningen på verdens utfordringer.
Ikke redde for å bevege seg ut på dypt vann
Markedet for proteiningredienser hadde i 2020 en global verdi på 290 milliarder med forventet vekst opp til 340 milliarder i 2023. Selskapet skal skalere opp produksjonen av krillprotein og produktet forventes å være tilgjengelig på markedet fra 2022/2023. Aker BioMarine har ambisjoner om en årlig inntekt fra 680-850 millioner og har stor tro på at INVI vil lykkes med sine unike egenskaper.
Flere bilder finner du her.
Nøkkelord
Kontakter
Katrin BerntsenKommunikasjonsdirektør
Tel:92054570katrin.berntsen@akerbiomarine.comBilder

Om Aker BioMarine
Om Aker BioMarine
Aker BioMarine er et bioteknologiselskap som utvikler, markedsfører og selger krillbaserte ingredienser til både forbrukere og markeder for dyrefôr. Selskapet er vertikalt integrert og kontrollerer hele verdikjeden –fra krillfangst i Antarktis til forskning, produktutvikling, produksjon, logistikk og markedsarbeid. Aker BioMarines visjon er å skape en bedre fremtid for både mennesker og planeten.
Følg pressemeldinger fra Aker BioMarine
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Aker BioMarine på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Aker BioMarine
Aker-selskaper går foran i arbeidet med å beskytte havområder i Antarktis13.6.2025 08:36:32 CEST | Pressemelding
Under FNs havkonferanse i Nice kunngjorde Aker BioMarine og Aker QRILL Company sitt felles initiativ for å etablere et nytt marint verneområde (MPA) i Antarktis. Området vil dekke nærmere 456 000 kvadratkilometer – og blir i så fall ett av verdens største marine verneområder.
Første kvartal 2025 – sterk vekst og ny klinisk studie på Lysoveta30.4.2025 07:01:00 CEST | Pressemelding
Aker BioMarine leverte en solid start på 2025, med en omsetning på 534 millioner kroner (50,8 millioner USD) i første kvartal, en økning på 5 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Justert EBITDA endte på 94,5 millioner kroner (9,0 millioner USD), opp 59 prosent fra året før.
Aker BioMarine øker inntektene og styrker lønnsomheten i fjerde kvartal12.2.2025 07:05:28 CET | Pressemelding
Aker BioMarine avsluttet året med vekst i fjerde kvartal, med en omsetning på 583,4 MNOK – en økning på 7 % fra samme periode året før. Justert EBITDA økte betydelig til 83 MNOK, opp fra 28 MNOK året før.
Aker BioMarine henter Markedsdirektør fra Salma4.12.2024 09:08:15 CET | Pressemelding
Aker BioMarine har ansatt Jaroslava Juricova-Olsen som ny markedsdirektør for selskapets Human Health Ingredients (HHI)-segment. Med solid erfaring innen markedsføring og merkevareutvikling skal hun bidra til å fremme selskapets mål; å fremme sunnere livsstil og bedre helse for mennesker verden over.
Inngår samarbeid med Brettforbundet – styrker satsingen på helse og mangfold19.11.2024 07:00:00 CET | Pressemelding
(Oslo, 19.november, 2024) Aker BioMarine blir ny sponsor og samarbeidspartner med Brettforbundet sammen med hovedsponsorene Aker ASA og Stiftelsen VI. Målet er å styrke satsingen på helse, idrett og inkludering.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom