Lyse og Hydro fullfører vannkraftavtale

Som en del av transaksjonen har selskapeneslått sammen kraftproduksjonsressurser isørvest-Norge gjennom etableringen av et nytt selskap, Lyse Kraft DA, som inkluderer Hydros eiendeleriRøldal-Suldal Kraft (RSK) og mesteparten av Lyses kraftproduksjonsportefølje.
Avtalen er basert på rammene fastsatt i vannfallrettighetsloven.
Lyse Kraft DA haren normal årlig kraftproduksjonskapasitet på 9,5 TWh, hvorav Lyse eier 74,4 prosent og Hydro 25,6 prosent.Selskapet blir landets tredje største produksjonsselskap.
Som en del av avtalen forblir Hydro operatøravRSK og tar nå i tilleggoveroperatørskap for Lysesinntil nå heleide vannkraftverk.Lyse blir ansvarlig for markedsaktiviteter og vanndisponering.
Som følge av avtalen er Lyse nå en av landets største markedsaktører innen fornybar vannkraft, med en samlet portefølje på 9,6 TWh i et normalår. Justert for eierskap er Lyses årlige kraftproduksjon7,2TWh i et normalår.
For å se denne videoen, må du gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Nøkkelord
Kontakter
Peter SchwarzKommunikasjonssjef
Tel:40 45 40 82peter.schwarz@lyse.noBilder

Om Lyse
Lyse er et norsk konsern med virksomhet innen fornybar energi og telekommunikasjon. Lyse-konsernet er en nasjonal aktør innen fornybar og regulerbar vannkraft og er landets fjerde største vannkraftprodusent. Lyse har lenge vært en pådriver for utbygging av robust digital infrastruktur. Gjennom det landsomfattende Altibox-partnerskapet leverer konsernet bredbånds- og underholdningstjenester til en betydelig andel av befolkningen og gjennom mobiloperatøren Ice bygger vi Norges tredje 5G mobilnett.
Konsernet er heleid av 14 kommuner i Sør-Rogaland, og vår verdiskaping går tilbake til fellesskapet. Våre eierkommuner legger til grunn et langsiktig industrielt eierskap og har forventninger til selskapet som samfunnsbygger med et regionalstrategisk perspektiv og tilfredsstillende lønnsomhet.
Lyses totale bidrag til stat, vertskommuner og eierkommuner for 2022 var på om lag 11,5 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra Lyse
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Lyse på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Lyse
Lager sterk telekomutfordrer14.11.2023 14:30:00 CET | Pressemelding
Altibox, Ice og NiceMobil skal fra våren 2024 ledes av én felles organisasjon.
Trond Winther blir ny administrerende direktør i Lnett27.10.2023 13:10:00 CEST | Pressemelding
Lyse-konsernets strømnettselskap, Lnett, får ny sjef. Han får dermed ansvaret for strømforsyningen til 160.000 kunder.
Lavere strømpriser ga resultatnedgang for Lyse23.8.2023 12:00:13 CEST | Pressemelding
Lyses resultat etter skatt for første halvår ble på 1 521 millioner kroner, en nedgang på 860 millioner sammenlignet med tilsvarende periode i 2022.
Eirik Børve Monsen erstatter Toril Nag som konserndirektør for Lyses televirksomhet21.4.2023 09:30:00 CEST | Pressemelding
Lyses televirksomhet innbefatter mobiloperatøren Ice, bredbånds- og underholdningsleverandøren Altibox og en rekke hel- og deleide fiberselskaper over hele Norge.
Lyse tredobler skatten – betaler 10 milliarder kroner29.3.2023 12:15:00 CEST | Pressemelding
Høye kraftpriser og inntreden i mobilmarkedet førte til at Lyse-konsernet doblet inntektene i fjor. Skatteskjerpelser fra myndighetene medfører imidlertid at det meste av overskuddet overføres til staten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom