Ny test for diare kan redde barneliv

I global sammenheng er tarmparasitten cryptosporidium den nest viktigste årsak til diaré hos barn under to år. Den er en viktig årsak til barnedødsfall og underernæring, særlig i land i Afrika og Sørøst-Asia:
- Det er ingen vaksine, og foreløpig finnes kun ett godkjent medikament, som ikke er særlig effektivt. Nye medikamenter er under utvikling, men utprøving og bruk av disse i fattige land vil kreve gode tester der resultatet kommer mens pasienten venter, sier førsteamauensis Kurt Hanevik ved Klinisk institutt 2, Universitetet i Bergen.
Testet to nye metoder
Forskeren har nå gjennomført en studie, CRYPTO-POC, som ser på om to metoder for diagnostisering av parasitten fungerer godt på sykehus. Prøver ble undersøkt med mikroskop og en ny papirstrimmelhurtigtest:
- Mikroskopi med driftssikre lysdiodelamper (LED-mikroskopi) er en robust teknologi, og tusenvis av slike mikroskop har blitt distribuert til lavinntektsland de siste årene for å diagnostisere tuberkulose. Papirstrimmel-hurtigtesten har den viktige teknologiske nyvinningen at den tåler lagring utenfor kjøleskap. Målet med studien var å finne ut om disse metodene kan brukes for pålitelig og pasientnær diagnostikk av cryptosporidium, forteller Hanevik.
Billig og enkelt
I en sammenhengende periode fra desember 2016 til juli 2018 rekrutterte studien alle barn med diaré fra et regionalt sykehus i Jimma by i Etiopia og fra Serbo helsesenter på landsbygda utenfor. 1384 barn med diaré ble inkludert. Feltarbeidere rekrutterte også 946 kontroll-barn uten diaré fra to geografisk definerte kildepopulasjoner omkring sykehuset og helsesenteret.
Hos de barna som leverte avføringsprøve ble LED-mikroskopi og hurtigtest utført av vanlige helsearbeidere, og resultatene ble senere sammenlignet med tre veletablerte referansetester.
Den diagnostiske studien viste god treffsikkerhet, med en evne til å oppdage mikroben hos dem som har den (sensitivitet) på 88% for LED-mikroskopi og 89% for hurtigtesten. Begge tester hadde høy spesifisitet (99%), altså er det få som ikke har mikroben som får feilaktig positivt utslag på testen:
- Dette er en stor forbedring i forhold til dagens tilgjengelige metoder i fattige land. LED-mikroskopi for å påvise cryptosporidium er en billig og god metode og er enkelt å integrere med allerede eksisterende infrastruktur for tuberkulosediagnostikk i lavinntektsland. Der LED-mikroskop ikke er tilgjengelig kan hurtigtesten være et godt alternativ, sier Hanevik.
Viktig å teste «på bakken»
- Konvensjonelle mikroskopiske metoder for å påvise cryptosporidium har dårlig sensitivitet og spesifisitet og er lite i bruk.
Hanevik forteller også at testegenskaper vanligvis blir undersøkt i studier i høyinntektsland eller under idealiserte forhold.
- Både sensitivitet, spesifisitet og praktisk gjennomførbarhet bør imidlertid undersøkes «på bakken»: I typiske helseinstitusjoner i lavinntektsland som behandler de barna som har størst forventet nytte av behandling, forteller Hanevik.
Fakta:
CRYPTO-POC-studien er et PhD-prosjekt ved Universitet i Bergen og Sykehuset i Vestfold, med partnere ved Jimma Universitet i Etiopia, Norges miljø- og biovitenskapelige universitet, og Københavns universitet.
Resultatene er publisert i Lancet Infectious Diseases (LID), i en større artikkel med tittelen «Performance and operational feasibility of two diagnostic tests for cryptosporidiosis in children (CRYPTO-POC): a clinical, prospective, diagnostic accuracy study». Den ble publisert 4. desember 2020: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1473309920305569
Kontakter
Førsteamanuensis Kurt Hanevik
Epost: kurt.hanevik@uib.no
Mobil: 938 56 690
Bilder

Om Universitetet i Bergen (UiB)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Eksperter fra UiB: Regler i krig20.10.2025 11:44:43 CEST | Pressemelding
I forbindelse med utfordringene med våpenhvilen i Gaza har UiB flere eksperter som kan forklare hvilke regler som gjelder i krig.
Boris Johnson og stjerneforskere til Holbergdebatten17.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
(Bergen, 17. oktober 2025) Er prinsippet om kollektiv sikkerhet truet? Det skal Boris Johnson, Mary Kaldor og Stephen Walt debattere i Bergen 9. desember.
Kirkens unnskyld til skeive: Eksperter fra UiB16.10.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Ved UiB har vi forskere som kan kommentere kirkens unnskyldning til skeive.
300 millioner til nytt Griegakademi: - Nå starter byggingen15.10.2025 14:27:55 CEST | Pressemelding
- Vi har arbeidet for et nytt bygg til Griegakademiet i mange år, og det er gledelig at finansieringen endelig er på plass, sier rektor Margareth Hagen.
Eksperter fra UiB: Statsbudsjettet15.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
UiB har flere forskere som kan kommentere Regjeringens forslag til statsbudsjett for 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom