NAF: Ta lys-sjekken på bilen
2.12.2020 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding

Såkalte “enøyde banditter” som er biler der et av hovedlysene ikke fungerer, er både trafikkfarlige og irriterende på mørke vinterveier.
- Kjører du kun med et hovedlys ser du langt dårligere når du er ute og kjører. Og det er vanskeligere for andre i trafikken å oppdage bilen din i tide, sier NAF-rådgiveren. - I tillegg ser det ut som en motorsykkel som kommer og ikke en bil. Dette kan gi farlige situasjoner, fortsetter han.
Det er enkelt å sjekke at lysene fungerer. Skru på bilen og ta en runde rundt bilen for å se at alle lysene fungerer. Sjekk både nærlys, fjernlys, tåkelys og blinklys. Det er også viktig å sjekke ryggelys og bremselys, men det er umulig å få til ved å gå rundt bilen. Da er det lurt å be om hjelp av en annen i familien eller naboen for å sjekke at også disse lysene fungerer.
- Et annet triks er å rygge bilen opp mot en vegg eller et stort vindu for å se at bremselys og ryggelys fungerer, rådgir Sødal.
Å skifte lyspære er ikke like enkelt som før
På gamle biler var det ganske enkelt å skifte lyspærene på bilen selv. Det er det ikke lenger. Lyspærene på nyere biler er enten xenon eller LED, og en del biler har avanserte lamper med lys som beveger seg i svinger og lys som styrer mellom fjern- og nærlys på egenhånd.
- Dette er nok noe av grunnen til at vi ser mange enøyde banditter på veiene. Siden man må til verksted for å skifte lyspære er det fort gjort å utsette det, mener Nils Sødal. - Noen venter kanskje helt til bilen skal på service. Vår oppfordring er å ta turen til verksted med en gang du oppdager at du må skifte en pære. Det er viktig for trafikksikkerheten, avslutter han.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Slik unngår du hetebølge i bilen i sommer12.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommer, sol og varme. Og et klimaanlegg som ikke blåser kaldt. - Vi råder bileiere til å sjekke at klimaanlegget virker før man legger ut på sommerturen, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF.
Ladetest: – Ni av 24 biler lader nær sagt like fort som å tanke diesel11.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
På ett kvarter ladet ni av testbilene i sommerens store elbiltest mer enn 300 kilometer rekkevidde. – Det har skjedd et kvantesprang ved ladestolpen. Skillet mellom de som lader lynraskt og resten øker for hver test som går, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Én milliard ekstra til fylkesvei er viktig for trygghet og beredskap7.6.2026 20:42:06 CEST | Pressemelding
Det blir én milliard kroner mer til vedlikehold av fylkesveiene i enigheten om revidert nasjonalbudsjett. – Dette er sårt tiltrengt og viktige midler for å hindre at forfallet på fylkesveiene øker, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF og Motors rekkeviddetest: - Én bil skilte seg klart ut4.6.2026 11:04:17 CEST | Pressemelding
I verdens størst elbiltest er testvinneren bilen som kjører lengst sammenlignet med oppgitt rekkevidde. – I sommerens test var det Xpeng X9 som var klart best, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Elbilrekkevidde har blitt billigere2.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Du får mye mer rekkevidde for pengene nå enn for kun få år siden når du kjøper elbil. – Utviklingen har gått fort. Rekkevidden har økt, og prisen per kilometer rekkevidde har gått ned, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
