DNB og Sparebank 1-alliansen kjøper opp 2/3 av Uni Micro

DNB og Sparebank 1-alliansen kunngjorde i ettermiddag sitt oppkjøp av Uni Micro.
Flere systemer i regnskapsbransjen har allerede integrasjoner med ulike banker. DNB og Sparebanken 1 går nå steget videre ved å kjøpe opp en viktig systemleverandør til regnskapsbransjen.
Regnskap Norge har tidligere reist spørsmål rundt koblingene for Finanstilsynet, som har svart at de vil utgi et rundskriv på området. Det nye oppkjøpet reiser viktigheten av å få dette på plass.
UTFORDRER FRI KONKURRANSE OG HENSYNET TIL KUNDENE
Regnskap Norge har sett konturene av en sterkere integrasjon mellom leverandører av disse tjenestene, og ser også noen naturlige utfordringer i kjølvannet av utviklingen. Det handler om partenes uavhengighet og at reglene for fri konkurranse blir fulgt.
– Oppkjøpet aktualiserer utfordringene og vi etterlyser at Finanstilsynet snarlig offentliggjør sitt standpunkt, sier administrerende direktør i bransjeforeningen Regnskap Norge, Christine Lundberg Larsen. Markedet er konsentrert, og sterke bindinger mellom aktørene kan være til hinder for en effektiv konkurranse. Nå er det viktig at både Konkurransetilsynet og Finanstilsynet følger med, oppfordrer hun.
Bank, regnskapsførere og systemleverandører står i en treenighet, med kundene som en felles komponent.
– Vi er opptatt av å opprettholde den frie konkurransen, der bedriftene kan velge sine samarbeidspartnere, uten innlåsing gjennom koblinger eller bundling av tjenester mellom de ulike leverandørene, sier Lundberg Larsen.
Kontakter
Christine Lundberg LarsenAdministrerende direktør
Tel:23 35 69 00 452 11 552christine.lundberg.larsen@regnskapnorge.noMarit Kaarbø LøvoldPressekontakt
Tel:99029507marit.lovold@regnskapnorge.noBilder
Om Regnskap Norge
Regnskap Norge er bransjeforeningen for statsautoriserte regnskapsførere i Norge. Foreningen har over 9 000 medlemmer, og majoriteten av medlemmene har sitt daglige virke i regnskapsbransjen. Regnskapsbransjen har 70 % av norsk næringsliv som sine kunder.
Regnskap Norge driver et omfattende kvalitets- og informasjonsarbeid, gir faglig støtte til medlemmene og følger bransjeutviklingen tett.
Foreningen ivaretar også medlemmenes interesser overfor myndighetene, og er en viktig høringsinstans.
Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
116 000 foretak står i fare for å få tvangsmulkt8.7.2025 07:55:00 CEST | Pressemelding
Mange har fortsatt ikke rapportert inn reelle rettighetshavere til nytt register. Fristen for å unngå tvangsmulkt er 31. juli. - Det nye registeret, register over reelle rettighetshavere, ble opprettet i fjor høst for å motvirke hvitvasking, terrorfinansiering og økonomisk kriminalitet. Formålet med registeret er å gi oversikt over hvem som egentlig eier hva av virksomheter i Norge, forteller Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Regnskap Norge foreslår forenklingsinstruks til hele forvaltningen3.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Finansdepartementet har instruert Finanstilsynet til å jobbe målrettet med forenklinger. – Det er ikke gjort systematisk overfor alle etater. Her er en gullkantet mulighet som vi oppfordrer myndighetene til å ta tak i. Et mål bør være å redusere omfang og tid brukt på rapportering for å frigjøre ressurser til verdiskaping, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Endelig – pliktig EHF: Vil redusere næringslivets kostnader med flere milliarder kroner1.7.2025 14:53:23 CEST | Pressemelding
Regjeringen har i dag foreslått å innføre såkalt pliktig e-faktura. Regjeringen anslår at dette vil bidra til å redusere administrative byrder for næringslivet med 9,7 milliarder kroner. – Dette er en merkedag! Regnskap Norge har i lenger tid tatt til orde for en slik løsning. Dette er et viktig bidrag i arbeidet med å redusere administrative kostnader for næringslivet. I tillegg vil dette være nyttig i arbeidet med å bekjempe økonomisk kriminalitet gjennom økt sporbarhet av transaksjoner, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Slakter forslag om utsettelse av betaling på formuesskatt1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
I går utløp høringsfristen for regjeringens forslag til ordning for utsatt betaling av formuesskatt for personlige skattytere med virksomhetsformue. – Dette er et dårlig forslag. Den foreslåtte ordningen er ikke regningssvarende og løser ikke de underliggende problemene med formuesskatt på arbeidende kapital. Når regjeringen i tillegg foreslår en svært høy rente som del av en løsning, vitner det om liten forståelse for næringslivets utfordringer, sier Rune Aale-Hansen adm. direktør i Regnskap Norge.
Kvinner dominerer regnskapsbransjen - tjener litt mer enn menn24.6.2025 08:50:45 CEST | Pressemelding
Det er reell likelønn i regnskapsbransjen, viser tall fra Regnskap Norge. I arbeidslivet ellers utgjør kvinners lønn i snitt 88,2 prosent av menns lønn, ifølge dagens tall fra SSB. – Snittlønnen til kvinner er faktisk litt høyere enn for menn i regnskapsbransjen. I tillegg ser vi at kvinner har hatt sterkere lønnsvekst enn menn, og at stadig flere kvinner inntar topplederstillingene, sier Rune Aale-Hansen, administrerende direktør i Regnskap Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom