Trenger bedre sikring mot tyvebander
12.11.2020 08:36:29 CET | Landkreditt | Pressemelding

I en måling utført av Agri Analyse for Landkreditt, har bøndene blitt spurt om hvor godt de mener verdier og utstyr på gården er sikret. De har selv fått sette tallkarakter på en skala der én betyr svært dårlig og seks betyr svært god sikring. Nær 60 prosent plasserer seg i nedre halvdel av karakterrekken.
– 32 prosent mener de ikke fortjener mer enn én eller to, mens drøyt 27 prosent gir eget bruk en treer. En fjerdepart setter karakteren fire, mens bare 16 prosent mener sikringen er så god at det holder til fem eller seks, sier Ane Wiig Syvertsen, administrerende direktør i Landkreditt Forsikring.
Hun mener bøndene selv har gitt en nøktern og sannsynligvis riktig beskrivelse av situasjonen.
– Sikkerheten bør generelt sett opp, for skaderapportene viser at tyverier fra gårdsbruk dessverre skjer relativt hyppig. Ofte er det også snakk om store verdier i form av maskiner og utstyr som blir stjålet.
GPS og dyrt verktøy
GPS-utstyr og skjermer fra traktorer og arbeidsmaskiner er ettertraktet blant kriminelle. Det samme gjelder dyrt håndverktøy, driller, motorsager, ryddesager og sveiseapparater.
– Vi har en del eksempler på tyveriraid der verdier for flere hundre tusen kroner forsvinner. I mange tilfeller er det tydelig at profesjonelle bander er på ferde, og disse kan flytte seg fra fylke til fylke og gå ganske planmessig til verks, sier Ane Wiig Syvertsen.
Hun håper at bøndene i økende grad vil iverksette tiltak som gjør det vanskeligere for tyvene.
– Oppgradering til forsikringsgodkjente låser og alarmanlegg med varsling til vaktselskap burde være aktuelt for ganske mange. Slike tiltak premieres også med forsikringsrabatter hos selskapene, sier hun.
Ofte bare hengelåser
Foreløpig baserer mange gårdsbruk seg på enkle låssystemer som tyvebander lett kommer seg forbi, mener Carl Cederstolpe, landbruksrådgiver i Gårdsforsikring AS.
Selskapet bistår et stort antall bruk på områder som risikovurdering og forsikringsløsninger.
– Vi ser en del hengelåser i bruk, og de er som regel ingen utfordring for kriminelle. Avansert sikring er ikke vanlig, og svakhetene kan få økt betydning når byggene i hovedsak er i tre, sier Cederstolpe.
Han mener også selve rutinene ofte har et forbedringspotensial.
– Bøndene går jo inn og ut av bygningene mange ganger om dagen, så det kan oppleves tungvint å skulle låse. Men profesjonelle tyver kartlegger arbeidsmønsteret på gården, og trenger ikke mange minuttene på å gjøre et raid. Derfor er det viktig med sikring, og gjerne kameraovervåking i tillegg.
Nøkkelord
Kontakter
Ane Wiig Syvertsen, administrerende direktør i Landkreditt Forsikring, telefon 468 25 576
Line Sollie Karlsen, kommunikasjonsrådgiver i Landkreditt, telefon 924 91 750, e-post: line.sollie.karlsen@landkreditt.no
Bilder


Om Landkreditt
Landkreditt er et solid, mellomstort norsk finanskonsern, som tilbyr produkter og tjenester innen bank, fond, forsikring og eiendomsmegling gjennom de fire datterselskapene Landkreditt Bank, Landkreditt Forvaltning, Landkreditt Forsikring og Landkreditt Eiendom.
Kundeporteføljen til Landkreditt består i hovedsak av person- og landbrukskunder, med tilknyttede aktiviteter og selskap.
Konsernet har en forvaltningskapital på ca. 30 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra Landkreditt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landkreditt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landkreditt
Ser tegn til soloppgang i landbruket19.5.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Interessen for solenergi kan være på vei opp igjen blant bøndene, tror bransjeaktører. Mange ønsker nå å orientere seg om hva de kan oppnå, og hvordan de skal gå frem.
Landkreditt Forsikring henter ny næringsdirektør30.4.2026 09:05:37 CEST | Pressemelding
Landkreditt Forsikring styrker satsingen i bedriftsmarkedet og ansetter Hege Gran som ny direktør for næringsmarkedet.
Oslo-folk mindre bekymret for renta29.4.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
Bekymringen for høyere renter er betydelig lavere i Oslo enn i Innlandet, selv om nivået er høyt i begge fylker. Ifølge en ny undersøkelse fra Landkreditt oppgir rundt 45 prosent av Oslo beboerne at renteøkninger vil gi hverdagsutfordringer, mens tilsvarende tall for Innlandet er 60 prosent.
Christian Anton Smedshaug blir sjefsøkonom i Landkreditt13.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Smedshaug blir Landkreditts første sjefsøkonom. Han skal gi både kunder og næringen bedre innsikt i hva som påvirker økonomien i norsk jord- og skogbruk og den norske verdikjeden. Samtidig skal han styrke hele Landkreditt med analyser og innsikt i utviklingen i norsk økonomi.
Nå er det ekstra farlig å være bonde8.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
I våronna er det spesielt farlig å være bonde, advarer bransjeeksperter. Flere fagmiljøer jobber aktivt for å redusere antall skader i 2026, og har en null-visjon for dødsulykker
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
