Nye Mercedes-Benz GLA SUV klar med norske priser
26.10.2020 15:42:20 CET | Mercedes-Benz Norge | Pressemelding

Mer plass med mindre fotavtrykk
Nye GLA er mer enn ti centimeter høyere enn forgjengeren og selv om den er 1,5 cm kortere tilbys et betraktelig romsligere interiør. Dette gjelder spesielt benplassen bak og bagasjerommet, som har økt med henholdsvis 11,6 cm og 14 liter. Sittestillingen for både føreren og passasjeren foran er høyere slik at man har bedre oversikt enn forgjengeren, og dermed mer typisk for en SUV. Sammenliknet med A-Klasse sitter de to ovennevnte hele 14 cm høyere, som gir bedre oversikt i trafikken. Baksetene kan også justeres 14 centimeter i lengderetningen (tilleggsutstyr), og ryggstøtten rettes opp for å øke lastekapasiteten. Dette, i kombinasjon med høydejusterbart gulv og 40:20:40-splitt, gir kundene fleksibilitet til å konfigurere GLA etter egne ønsker og behov.
De to bokstavene GL i GLA illustrerer koblingen til GeLände, terreng. Dette er designmessig ivaretatt av en oppreist front, korte overheng foran og bak, og beskyttende kledning rundt hele bilen. Bestilles bilen med 4MATIC firehjulsdrift er den også en habil terrengbil med Off-Roadpakke som standard.
EQ Power: Stor batterikapasitet og hurtiglading
- Med fleksible løsninger er nye GLA kompakt og smidig for byen, og habil nok for hytta. Som plug-in hybrid forsterkes dette, med en elektrisk rekkevidde på hele 61 km. Med andre ord - utslippsfri hverdagspendling og bekymringsløse langturer, sier Kjetil Myhre, konserndirektør i Mercedes-Benz Personbil hos Bertel O. Steen.
Den elektriske motoren er sømløst integrert i drivlinjen og vil sammen med den firesylindrede forbrenningsmotoren gi en systemeffekt på 218 hk (160 kW) og et dreiemoment på 450 Nm. Det vannavkjølte batteriet har en total kapasitet på 16,1 kWh, og er dermed blant det største i segmentet. EQ Power-modellen kan lades med både vekselstrøm (AC) og likestrøm (DC), der sistnevnte med 24 kW kun bruker 25 minutter fra 10-80 prosent. Fra en ladeboks som leverer 7,4 kW tar det omkring 1 time og 45 minutter fra 10-100 prosent.
MBUX: Mer avansert enn noen gang
Brukergrensesnittet MBUX er i kontinuerlig utvikling og får stadig bedre funksjonalitet. Blant annet forstår systemet langt mer komplekse stemmekommandoer enn tidligere, og får sensorer i det innvendige speilhuset for tilpasset skjerminnhold basert på armbevegelser. Med disse sensorene kan eksempelvis leselampen enkelt slås av og på ved å strekke en hånd mot speilet. Og leter man etter noe i passasjersetet vil lampen automatisk tenne når bevegelsen oppdages av det infrarøde kameraet.
Via Dynamic select-bryteren i midtkonsollen har man de tradisjonelle valgene komfort-, ECO- og Sport, i tillegg er de nye plug-in hybrid drivprogrammene tilgjengelig "Electric" og "Battery Level". Det betyr at kundene totalt sett kan velge mellom 100 prosent utslippsfri drift, hybriddrift, eller forbrenningsmodus for å spare batteri til bynære strøk.
Semiautonom og sikker sikt
Nye GLA SUV tar ytterligere skritt når det gjelder sikkerhet, med avanserte assistansefunksjoner på S-Klassenivå. Takket være økt datakraft og nye sensorer kan bilen kjøre semiautonomt i kø og på motorvei. Systemet benytter også kart- og navigasjonsdata for å hjelpe sjåføren i en rekke situasjoner, som å tilpasse hastigheten når den nærmer seg svinger, veikryss eller rundkjøringer.
Automatisk nødbremsassist er standard og kan bremse for stasjonære kjøretøy og fotgjengere som krysser veien foran. Avhengig av situasjonen skal dette kunne forhindre kollisjoner med en kjøretøyhastighet mellom ca. 7 km/t - 50 km/t.
Et annet element som øker både komfort og sikkerhet er tilvalget Multibeam LED frontlykter med 18 individuelle lysdioder. Disse justeres raskt og presist for hele tiden å passe gjeldende trafikksituasjon uten å blende møtende trafikk.
Fra salgsstart tilbys GLA SUV både som firesylindret bensin - og dieselmotor, samt en ladbar hybrid.
Teknisk data
| Modell | GLA 250e | GLA 250 4MATIC | GLA 200 d 4MATIC | GLA 220 d 4MATIC |
| Priser (eks. lev) fra kr. | 450.000,- | 641.000,- | 576.000,- | 608.000,- |
| Sylinderarrangement | 4 i rekke | 4 i rekke | 4 i rekke | 4 i rekke |
| Volum (cc) | 1332 | 1991 | 1951 | 1951 |
| Ytelse (kW/hk ved rpm) | 118/160 ved 5500 | 165/224 ved 5800 | 110/150 ved 3400–4440 | 140/190 ved 3800 |
| Dreiemoment (Nm ved rpm) | 250 ved 1620 | 350 ved 1800-4000 | 320 ved 1400-3200 | 400 ved 1600-2600 |
| Ytelse elektrisk motor (kW) | 75 | - | - | - |
| Dreiemoment elektrisk motor (Nm) | 300 | - | - | - |
| Systemytelse (kW/hp) | 160/218 | - | - | - |
| System-dreiemoment (Nm) | 450 | - | - | - |
| Akselerasjon 0-100 km/t (sek) | 7,1 | 6,7 | 8,9 | 7,3 |
| Toppfart (km/t) | 220 | 240 | 205 | 219 |
| Toppfart, elektrisk (km/t) | 140 | - | - | - |
| Blandet forbruk (l/100 km) | 1,3-1,7 | 7,5-8,3 | 5,5-6,1 | 5,5-6,1 |
| Blandet utslipp CO2 (g/km) | 30-38 | 170-189 | 144-161 | 145-162 |
| Totalt batterikapasitet (kWh) | 15,5 - 16,1 | - | - | - |
| Elektrisk rekkevidde WLTP (km) | 53-61 | - | - | - |
Nøkkelord
Kontakter
Audun HermansenKommunikasjonsdirektør
Tel:976 70 148audun.hermansen@mercedes-benz.noKjetil MyhreDirektør Mercedes-Benz personbil
kjetil.myhre@mercedes-benz.noBilder
Om Mercedes-Benz Norge
Mercedes-Benz Norge er en avdeling på 30 årsverk i Bertel O. Steen AS som siden 1972 har vært importør i Norge.
Bertel O. Steen importerer i tillegg bilmerkene Mercedes-Benz, Kia, Peugeot, Citroën, DS, Opel, Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, smart®, Setra og Fuso til Norge. Hovedtyngden av salget skjer gjennom vår egeneide forhandlerkjede. Konsernet er også en stor aktør innen bilfinans og verksteddrift.
Bertel O. Steen ønsker å ta en ledende rolle i den store transformasjonen som bilbransjen er inne i, og å bidra til utviklingen av morgendagens mobilitetsløsninger. Selskapet har ca. 3 000 medarbeidere. Hovedkontoret ligger i Lørenskog kommune.
Følg pressemeldinger fra Mercedes-Benz Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mercedes-Benz Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mercedes-Benz Norge
Nye EQS er nå tilgjengelig for bestilling22.5.2026 11:30:00 CEST | Pressemelding
Nye Mercedes-Benz EQS har en imponerende rekkevidde på opptil 878 kilometer med norsk standardutstyr, og en ladehastighet på 350 kW. Nå er den klar for bestilling med startpris på kr. 1.230.900,- (inkl. levering i Oslo) for EQS 450+. De første bilene er ventet til Norge i høst.
Verdenspremiere på elektriske Mercedes-AMG GT 4-Door Coupé20.5.2026 16:07:00 CEST | Pressemelding
Nye elektriske Mercedes-AMG GT 63 4-Door Coupé 4MATIC+ byr på hele 1.169 hestekrefter, noe som tar den fra 0 – 100 km/t på kun 2,4 sekunder. Den unike 800 V-drivlinjen har tre axial flux motorer, Formel 1-teknologi, og gir en distinktiv V8-opplevelse. De første bilene forventes på norske veier før årsskiftet.
Verdenspremiere på elektriske C-Klasse21.4.2026 12:08:03 CEST | Pressemelding
Nye elektriske Mercedes-Benz C 400 4MATIC har avansert 800-volts arkitektur og en rekkevidde på opptil 762 kilometer. Med en ladehastighet på opptil 330 kW, kan 325 nye kilometer lades i løpet av kun 10 minutter. De første bilene forventes på norske veier til høsten.
Mercedes-Benz Norge styrker kommunikasjonsteamet17.4.2026 09:40:00 CEST | Pressemelding
Mercedes-Benz Norge gjør endringer i kommunikasjonsteamet for å styrke både PR-arbeid og innholdsproduksjon på tvers av Mercedes-Benz og smart i Norge. Ranveig Sønju er ansatt som ny PR- og informasjonssjef, mens André Jaskiewicz går over i en ny rolle som kommunikasjonsrådgiver og innholdsprodusent.
Verdenspremiere på nye EQS – Imponerende rekkevidde på opptil 926 km14.4.2026 14:41:16 CEST | Pressemelding
Nye Mercedes-Benz EQS har en imponerende rekkevidde på opptil 926 kilometer, og en ladehastighet på 350 kW. Med avansert 800-volts arkitektur og det helt nye operativsystemet MB.OS, løfter EQS opplevelsen av elektrisk luksus til et nytt nivå. De første bilene forventes på norske veier etter sommeren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom











