Brennpunkt: Muldvarpen – Nord-Korea avslørt

Gjennom ti år har to mennesker med livet som innsats infiltrert det nord-koreanske regimet, og jobbet i det skjulte for å gi offentligheten innblikk i hvordan dette landet går frem for å omgå verdenssamfunnets sanksjoner.
Metamfetamin og missiler
De har sikret hundrevis av timer med råmateriale som viser planlegging av systematiske lovbrudd. Opptak og dokumenter som viser hvordan Nord-Korea er villige til å bidra med produksjon og salg av våpen eller narkotika til alle som kan betale.
NRK har gått sammen med tre andre allmennkringkastere – danske DR, svenske SVT og britiske BBC - om dette dokumentarprosjektet – som er initiert og drevet fram av to private tv-produksjonselskaper; norske Piraya og danske Wingman.
Etiske dilemmaer
- Brennpunkt-dokumentarserien «Muldvarpen» har en rekke etiske dilemmaer knyttet til metode, dokumentasjon og sikkerhet for de involverte. Likevel er det samfunnsinteressen i det som belyses og avsløres, som veier tyngst, sier programredaktør Frank Gander.
Nord-Korea er i praksis et land uten menneskerettigheter, et land som begår store overgrep mot egen befolkning og som ikke respekterer internasjonale spilleregler. Samtidig fører alle de internasjonale straffetiltakene til at makthaverne er på desperat jakt etter penger og olje, og landets innbyggere lider stadig mer under konsekvensene av diktaturet.
- Bruk av skjult kamera og skjult identitet for å lage journalistikk er omstridt. Som et utgangspunkt skal samfunnet vite hvem vi er, og at vi arbeider journalistisk når vi er ute på jobb. Samtidig åpner de etiske retningslinjene våre for at skjulte metoder kan brukes i unntakstilfeller. Forutsetningen må være at dette er eneste mulighet til å avdekke forhold av vesentlig samfunnsmessig betydning. Det mener NRK er tilfellet i denne saken, sier Gander.
Les mer om NRKs etiske vurderinger i denne saken: https://www.nrk.no/dokumentar/en-ganske-ualminnelig-mann-1.15194863
Se dokumentarserien nå
Lenke til NRK TV: https://tv.nrk.no/serie/brennpunkt-muldvarpen-nord-korea-avsloert
Dokumentaren vises på NRK1 i kveld søndag 11. oktober kl. 20.25.
Kontakter
Frank Gander, Programredaktør i Dokumentar og samfunn
Mobil: 92261711
E-post: Frank.Gander@nrk.no
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder




Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
NRK sikrer seg Diamond League til 202922.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Norsk friidrett er inne i en gullalder. Nå har NRK sikret seg rettighetene til å vise verdens største friidrettsstjerner i Diamond League fra 2025 til 2029.
Premiere: Evnukkmakeren21.5.2025 09:49:56 CEST | Pressemelding
Hvordan ble en tilsynelatende harmløs fyr fra Drammen til den mystiske skikkelsen «Evnukkmakeren»? Hør podkastserien om ham i NRK Radio fra 22. mai.
Nora Svenningsen skal lage podkast for NRK14.5.2025 13:04:31 CEST | Pressemelding
Onsdag 21. mai er det premiere på podkasten «Din venn, Nora» med Nora Svenningsen i NRK Radio.
Emma – fra klasserommet til scenen13.5.2025 14:30:00 CEST | Pressemelding
Hun er ikke bare lillesøstera til Marcus og Martinus. Emma følger sin egen drøm om å bli artist. Ny serie med Emma Gunnarsen på NRK.
NRK bytter til Google13.5.2025 10:02:57 CEST | Pressemelding
NRK har valgt Google som leverandør av ny kontorstøtteplattform. De bytter dermed ut Microsoft 365 når avtalen går ut senere i år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom