Reagerer på uttalelsene til tidligere generalsekretær

Som kjent ble det den 20.11.2019 inngått avtale mellom Solar Mobil AS v/Rune Haaland og
Motvind Norge der Rune Haaland gjennom sitt firma ble leiet inn av Motvind Norge til å
ivareta funksjonen som generalsekretær slik denne er definert i foreningens vedtekter.
Avtalen hadde en varighet til 30.4.2020, men ble i mai 2020 forlenget til utløpet av oktober
2020.
Styret i Motvind Norge har ikke lenger tillit til Solar Mobil AS ved dets representant Rune
Haaland. I lys av dette har styret i Motvind Norge besluttet at Solar Mobil AS ved Rune Haaland med umiddelbar virkning skal opphøre å fungere som generalsekretær i Motvind
Norge.
Samtidig tilbakekalles alle fullmakter gitt til Solar Mobil AS og/eller Rune Haaland.
Dette innebærer at Solar Mobil AS og/eller Rune Haaland ikke i noen sammenheng kan representere eller uttale seg på vegne av Motvind Norge. Det kan videre ikke inngås eller avsluttes avtaler for Motvind Norge, og ingen disposisjonsretter Solar Mobil AS og/eller Rune
Haaland måtte ha, enten formelt eller uformelt, kan benyttes.
I diverse medieoppslag går det frem at Rune Haaland påstår han har blitt «instruert av både økonomisjefen og advokaten» til å inkalle til landsmøte i Motvind Norge. Med «økonomisjefen» antas det at Haaland referer til firmaet som har vært Motvind Norge sin leverandør av regnskapstjenester. Med «advokaten» antas det at det refereres til advokat som har representert Motvind Norge i flere saker.
Som det fremgår av Motvind Norge sine vedtekter, så er det Styret som innkaller til landsmøte. Et flertall i Styret, eller 1/3 av medlemmene, kan kreve ekstraordinært landsmøte. Et ekstraordinært landsmøte kan det innkalles til på 3 ukers varsel. 
Som kjent kunne ikke planlagt landsmøte avholdes i vår grunnet Covid-19. Styret utsatte derfor landsmøtet til oktober 2020. Styret har gjort vedtak om at det skal innkalles til ekstraordinært landsmøte 31. oktober. Innkallingen til dette landsmøtet er ikke sendt ut, og som det fremgår av vedtektene så er fristen for inkalling til ekstraordinært landsmøte 3 uker.
Motvind Norge har engasjert Advokat Johs. A. Aspehaug, Partner i Advokatfirmaet Øverbø Gjørtz AS, til å håndtere tvisten mellom Solar Mobil AS og organisasjonen.
Nøkkelord
Kontakter
Spørsmål kan rettes til nestleder i Motvind Norge, Harald Kjelstad. Mobil: 908 35 192
Bilder
Om Motvind Norge
MOTVIND Norge er en demokratisk medlemsorganisasjon som ble stiftet i 2019. Utspringet er motstanden mot de brutale utbyggingene av vindkraft landet rundt. Våre oppdragsgivere er naturarven og våre medlemmer.
MOTVIND Norge ser behov for demokratiske løsninger og tiltak som sparer naturen og befolkninga for skadelige inngrep og tvangstiltak. Vårt mål er å drive fram bærekraftig energiforvaltning og stanse vindkraft. Vår posisjon er partipolitisk uavhengig.
Vi har en kunnskapsbasert og analytisk tilnærming til klima, natur og miljø. Det er behov for klimaregnskap som viser hvordan tiltak henger sammen og hva som skal til for å skape natur og samfunn i balanse.
Med mer enn 18 500 medlemmer, så er MOTVIND Norge landets raskest voksende natur- og miljøvernorganisasjon.
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
En av Norges største miljøorganisasjoner søker daglig leder3.11.2025 17:01:08 CET | Pressemelding
Med 24.000 medlemmer og stadig sterkere gjennomslag i energidebatten, søker Motvind Norge nå ny daglig leder. Organisasjonen ønsker en leder som kan bygge broer mellom naturvern, lokaldemokrati og politikk – og løfte bevegelsen videre som en enda sterkere kraft i norsk energipolitikk.
Miljødirektoratet slutter å annonsere Espoo-høringer i avis: – Nå må vi følge med selv27.10.2025 08:16:48 CET | Pressemelding
Miljødirektoratet bekrefter at de ikke lenger kunngjør høringer etter Espoo-konvensjonen i aviser. I stedet legges sakene ut på direktoratets høringssider og sendes til utvalgte myndigheter og organisasjoner. Dette svekker lokalt varsel, særlig i grenseområdene. Motvind Norge oppfordrer kommuner, organisasjoner og innbyggere langs svenskegrensen til å abonnere på høringer og dele informasjon bredt.
Kommunens krav overkjørt: NVE ignorerte støygrense i Gulen – “vetoretten” følges ikke i praksis14.10.2025 10:37:32 CEST | Pressemelding
Da Gulen kommune sa ja til Gulavind vindkraftverk, var det under en klar forutsetning: at støyen fra den gigantiske testturbinen ikke skulle overstige 37 desibel om natten. Det var et tydelig krav fra kommunen – et kompromiss som skulle beskytte innbyggerne mot helseskadelig støy. Men da NVE vedtok konsesjonen, var kravet fjernet.
Statnett bekrefter: Vindkraft og utenlandskabler har gitt kostnadseksplosjonen i kraftsystemet8.10.2025 15:42:10 CEST | Pressemelding
Vindkraft skulle gi billig strøm. I stedet har regningen eksplodert. Statnett bekrefter nå at ustabil vindkraft og flere utenlandskabler har gjort det norske kraftsystemet langt dyrere å drifte.
Nå vil EU kaste vinduet også3.10.2025 10:09:58 CEST | Pressemelding
Det sies at vi «kaster penger ut av vinduet» når vi bruker penger på unødvendige tiltak. Med EUs nye bygningsenergidirektiv blir vi ikke bare bedt om å kaste pengene ut – vi må kaste selve vinduet også.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
