OBOS-prisene i Oslo fortsetter opp

Oppgangen i Oslo er omtrent som i september fjor, og kommer etter fire måneder med prisvekst. På landsbasis falt prisene med 0,3 prosent.
September er vanligvis en måned med stor aktivitet og september i år er ikke noe unntak: Det ble omsatt 607 brukte boliger i Oslo mot 514 i samme måned i 2019. Andelen som brukte forkjøpsretten, økte fra 30 prosent i september i fjor til 36 prosent i år.
– De kraftige rentekuttene sammen med økt fleksibilitetskvote i boliglånsforskriften, har bidratt til at boligmarkedet har utviklet seg sterkere enn mange fryktet da koronautbruddet satte inn. Aktiviteten i bruktboligmarkedet var høyere enn normalt i sommer, en trend som har fortsatt. Omsetninger i september var 26 prosent høyere enn gjennomsnittet for denne måneden i årene 2016-2019, sier sjeføkonom Sissel Monsvold i OBOS.
Kvadratmeterprisen for OBOS-boliger i hovedstadsområdet i september var på 68 788 kroner. En brukt OBOS-bolig i Oslo-området koster nå 6,3 prosent mer enn i september i fjor. Kvadratmeterprisen på landsbasis er 59 465 kroner. Det er 4,6 prosent høyere enn på samme tid i fjor.
– Vi har lagt bak oss en sterk september med økning i antall solgte boliger og omsetningsvekst. Det høye aktivitetsnivået og mange nye oppdrag peker i retning av moderat prisvekst også i oktober, sier Hans Anders Skjølberg, daglig leder av OBOS Eiendomsmeglere.
Innstramming kan skape ny usikkerhet
Sjeføkonom Sissel Monsvold er kritisk til Finanstilsynets forslag om å stramme inn lånemulighetene.
– Finansministeren bør ikke lytte til Finanstilsynet. Det er usosialt å gjøre det enda vanskeligere for de som er svakest stilt å komme inn på boligmarkedet, samtidig er det dårlig timing å stramme inn i en situasjon med stor usikkerhet om hvordan norsk økonomi vil utvikle seg framover.
Bakgrunnen for kritikken er at Finanstilsynet denne uken tok til orde for å stramme inn boliglånsforskriften. Tilsynet vil redusere den samlede lånegrensen fra 5 til 4,5 ganger brutto årsinntekt. I tillegg blir det foreslått å halvere fleksibilitetskvoten fra 10 prosent (8 prosent i Oslo) til 5 prosent fra 1. januar 2021.
Kan få nye prishopp
– En forventning om strengere låneregler kan føre til at flere ønsker å låne og kjøpe bolig denne høsten. Samtidig vil aktiviteten og prisene kunne utvikle seg svakere neste år. Dette vil raskt slå ut i lavere nybygging. Det vil i neste omgang kunne gi en sterkere prisoppgang, advarer Monsvold.
OBOS har lansert flere nye boligkjøpsmodeller som skal gjøre det lettere for flere å komme inn på boligmarkedet, blant annet OBOS Deleie hvor boligkjøper kan kjøpe fra 50 prosent av en ny bolig og leie den andre halvparten av OBOS.
– Finanstilsynets forslag vil gjøre dette virkemidlet langt mindre effektfullt. Grovt anslått kunne en sykepleier ha kjøpt 6 av 10 nye boliger som er til salgs i Oslo med OBOS Deleie. Med det nye forslaget blir dette redusert til 4 av 10 boliger. Finansministeren må derfor vurdere boliglånsforskriften i et videre perspektiv enn hva som er Finanstilsynets oppgave. Det er svært uheldig å ha en regulering som hindrer mange med betalingsevne fra å bli boligeiere.
Monsvold mener Regjeringen heller bør ta i bruk andre virkemidler for å gi boligkjøpere lån som er tilpasset deres livssituasjon. og som bidrar til at folk ikke kjøper dyrere bolig enn de har råd til.
- Det kan for eksempel være at de som har betjeningsevne blir pålagt ekstra avdragsplikt eller fastrente på den delen av lånet som overstiger fem ganger årsinntekt. Men det aller viktigste tiltaket for å dempe pris- og gjeldsvekst, og samtidig bidra til at flere kan bli boligeiere, er å legge til rette for mer boligbygging i pressområder.
Nøkkelord
Kontakter
Sissel MonsvoldSjeføkonom
Tel:92811287sissel.monsvold@obos.noÅge PettersenKommunikasjonsdirektør
Tel:908 58 441age.pettersen@obos.noBilder

Dokumenter
Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over en halv million medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte. I 2022 solgte OBOS 2 622 boliger og hadde ved utgangen av året 6 992 boliger under bygging.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
OBOS henter sjef fra egne rekker27.5.2025 14:59:07 CEST | Pressemelding
Helge Skaftnes blir ny daglig leder i OBOS Prosjekt. Rokaden skal styrke forvaltningsdelen av OBOS for fremtiden.
Slik blir nye Nydalen7.5.2025 08:32:22 CEST | Pressemelding
700 boliger, en stor park og nytt liv i de karakteristiske trykkerihallene. Nå er planene for det store byutviklingsprosjektet i Nydalen i Oslo klare.
Bedring i boligutvikling for OBOS: – Vi gjør vårt ytterste for å holde aktiviteten oppe6.5.2025 13:13:14 CEST | Pressemelding
OBOS fikk et resultat før skatt på 154 millioner kroner i første kvartal 2025. Bank og forvaltning har solide positive bidrag, mens verdiendringer på næringseiendom og finansielle instrumenter trekker ned.
OBOS-prisene falt kraftig i april2.5.2025 10:50:33 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo falt med 3,8 prosent fra mars til april. På landsbasis falt prisene 3,2 prosent.
God førstekvartalsvekst for OBOS-banken29.4.2025 15:47:40 CEST | Pressemelding
9,4 prosent vekst i sum netto inntekter og 10,1 prosent resultatvekst er fasiten for OBOS-banken i årets første kvartal. – Det er mange bankkunder som er i bevegelse, sier banksjef Tore Weldingh.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom