La hatet stå alene – opprop fra Religions- og livssynslederforumet i STL

OPPROPET
«Religions- og livssynslederforumet i STL støtter Muslimsk Dialognettverk (MDN) og Islamsk Råd Norge (IRN) i deres oppfordringer om å ikke styrke ytterliggående grupper som sprer hat mot muslimer ved å møte opp på deres demonstrasjoner. Religions- og livssynlederforumet i STL tar avstand fra all voldsbruk som svar på hatytringer og fordømmer all vold mot politiet. Vi må bryte den negative spiralen vi er inne i hvor en ytterliggående muslimfiendtlig gruppe får stadig mer oppmerksomhet i både inn- og utland. La oss stå sammen og la hatet stå alene. Ikke møt opp på demonstrasjonene.»
Signert: Olav Fykse Tveit (Den norske kirke), Bernt Eidsvig (Oslo katolske bispedømme), Senaid Kobilica (Muslimsk Dialognettverk), Manirathana Thero (Buddhistforbundet), Joav Melchior (Det mosaiske trossamfunn), Tom Hedalen (Human-Etisk Forbund), Gurmail Singh Bains (Sikhsamfunnet i Norge), Zahoor Ahmad (Ahmadiyya muslim jama´at), Surinder Nath Joshi (Sanatan Mandir Sabha), Berit Hagen Agøy (Norges Kristne Råd), Tarjej Pedersen (Jesu Kristi Kirke av Siste Dagers Hellige), Kristine Høiland (Kristensamfunnet i Norge), Kari Bansal (Holistisk Forbund). Les mer i dette innlegget i VG.
NORSKE TROS- OG LIVSSYNSSAMFUNN STØTTER HVERANDRE
Første gang Religions- og livssynslederforumet samlet seg om et felles opprop var i 2019 under parolen #hent barna hjem.
Denne gangen ønsker lederforumet å vise at de står samlet i ønsket om å få en slutt på at grupper med religionsfiendtlige budskap får dominere mediebildet, til tross for at de er små og marginale.
– Muslimsk Dialognettverk har lenge rådet muslimer til å holde seg unna demonstrasjonene for ikke å gi det hatefulle budskapet mer oppmerksomhet enn det fortjener. Vi i Den katolske kirke og andre norske tros- og livssynssamfunn ønsker å vise vår støtte til denne linjen ved å oppfordre våre medlemmer til å gjøre det samme, sier Bernt Eidsvig, biskop i Oslo katolske bispedømme.
Leder for Muslimsk Dialognettverk, Senaid Kobilica, er glad for støtten.
– Det er fortvilende når noen få mennesker med ytterliggående meninger blir viet så mye oppmerksomhet. Vi har vært tydelige på at det beste svaret på provokasjoner fra slike miljøer er å nekte dem den oppmerksomheten de er ute etter. Det er gledelig at ledere fra andre tros- og livssynssamfunn støtter oss i dette synet.
Også Islamsk Råd Norge (IRN) har oppfordret sine medlemmer om å holde seg unna demonstrasjonene. Det er altså et samlet muslimsk lederskap i Norge som står bak denne oppfordringen.
KONTAKT:
Ingrid Rosendorf Joys
Telefon: 402 15 132
E-post: ingrid.rosendorf.joys@trooglivssyn.no
Bilder
Om Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn (STL)
Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn (STL) er en paraplyorganisasjon for tros- og livssynssamfunn og sammenslutninger av disse.
Følg pressemeldinger fra Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn (STL)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn (STL) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn (STL)
STL ber regjeringen holde eget løfte17.1.2025 13:24:46 CET | Pressemelding
I en fellesuttalelse sendt i dag ber STL (Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn) regjeringen om å følge opp sine egne løfter om å satse på en mer mangfoldig livssynsbetjening og samtaletjeneste i offentlige institusjoner.
Markant økning: 6 av 10 nordmenn synes det er viktig at frivillige organisasjoner jobber for dialog mellom religiøse miljøer.5.12.2024 11:42:06 CET | Pressemelding
Frivillighetsrapporten 2024 som ble lansert 25. september viste at 6 av 10 nordmenn synes det er viktig eller svært viktig at det finnes frivillige organisasjoner som jobber for dialog mellom religiøse miljøer.
Norske toppledere på tros- og livssynsfeltet appellerer til ytringsansvar19.9.2024 13:10:33 CEST | Pressemelding
I en fellesuttalelse fra de fremste lederne i norske tros- og livssynssamfunn formidles en sterk bekymring for hvordan krigen i Israel-Palestina påvirker samfunnet her hjemme. Uttalelsen kommer i forbindelse med at topplederne var samlet til lederforumet i STL –Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn, i Oslo denne uken. – Vi vet at mange har håpet på en samlet tale fra religions- og livssynslederne, og jeg vil berømme dem for vilje til samhold i en krevende tid, sier Trond Enger, styreleder i STL. ** Alle henvendelser vedrørende denne saken skal rettes til generalsekretær i STL, Birte Nordahl ** Les fellesuttalelsen her:
Feirer Oslos mangfold av religioner og livssyn4.9.2024 14:13:30 CEST | Pressemelding
For første gang samles byens ulike tros- og livssynssamfunn til en felles feiring av mangfoldet.
Feirer Oslos mangfold av religioner og livssyn28.8.2024 10:27:59 CEST | Pressemelding
For første gang samles byens ulike tros- og livssynssamfunn til en felles feiring av mangfoldet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom