Ettertraktet villreinjakt er i gang
20.8.2020 10:38:24 CEST | Statskog SF | Pressemelding

Hos Statskog sto over tusen søkere på venteliste etter tilfeldig trekking og tildeling av villreinjakt i vår på Statskogs drøyt 130 tilbud i Dovre og Njardarheim.
- Dette er en jakt som har pågått siden istiden, og er litt annerledes enn annen storviltjakt. Det frister mange, sier fagsjef for jakt og fiske i Statskog, Jo Inge Breisjøberget.
Villreinjakt starter 20. august. Det stilles ingen særskilte krav til villreinjakt, ut over ordinære krav som stilles til all storviltjakt. Stadig flere gjennomgår imidlertid kurs i villreinjakt.
Krevende jaktform
- Det er vanskeligere å felle villrein enn de fleste tror. Små høydeforskjeller i terrenget kan skjule hele flokker, og du må du komme så nært som 100-150 meter unna dyret uten å skremme det over alle hauger, forteller jakt- og fiskekonsulent for Statskog i Sør-Norge, Kristian Eiken Olsen.
Han holder kurs for ferske villreinjegere i Njardarheim i disse dager. Om de får felt dyr, er det ofte krevende å få dyret ned fra fjellet.
- Du bærer som regel svært tungt i timevis før du kommer ned igjen, men det er med på å gjøre totalopplevelsen av denne jakta til noe helt unikt, sier Olsen.
Tilbud om villreinjakt får du gjennom Statskog, ulike fjellstyrer og enkelte private tilbydere.
Fakta om villreinjakt
Elg og hjort utgjør hovedtyngden av storviltjakta i dag, etter at disse bestandene økte sterkt på midten av forrige århundre. Før 1950-tallet var villrein relativt dominerende innen storviltjakt.
Norge har villrein i fjellområdene fra Sør-Trøndelag og sørover. Om lag halvparten av stammen er på Hardangervidda. En stor andel av de resterende holder til i Setesdalsheiene, Rondane, Skarvheimen og Dovrefjell.
Norge er det siste landet i Europa som har villrein og har et særskilt ansvar for bestanden. I motsetning til elg og hjort forvaltes ikke villreinen av kommuner og fylkeskommuner, men av Klima- og miljødepartementet gjennom fylkesmenn og villreinnemder.
Høsten 2019 ble det felt 4 738 villrein, noe som er en økning på 14 prosent fra året før.
Nøkkelord
Kontakter
Jo Inge BreisjøbergetFagsjef jakt og fiske
Tel:907 52 114 / 742 31 000jib@statskog.noBilder


Lenker
Om Statskog SF
Statskog SF skal ivareta og utvikle verdier på fellesskapets grunn og er en garantist for allmennhetens tilgang til jakt, fiske og friluftsopplevelser i norsk natur. Staten er heleier av Statskog og eierskapet utøves av Landbruks- og matdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Statskog SF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statskog SF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statskog SF
En million kroner til friluftsliv i hele landet1.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Statskog byr på en million kroner til aktiviteter som fremmer friluftsliv og bruk av norsk natur. Søknadsvinduet er åpent i mars.
Statskog satser tre millioner på å få flere unge inn i skogbruket3.2.2026 14:20:50 CET | Pressemelding
Statskog og Skogselskapet inngår treårig samarbeidsavtale for et kraftig løft i sommerjobbtilbud til ungdom mellom 15 og 25 år.
Fersk is- og snømelding fra Fjelltjenesten – rett i kartet30.1.2026 07:59:54 CET | Pressemelding
Fjelltjenesten har publisert årets første is- og snømelding for Troms, Nordland og Meråker fra 29. januar. Du kan nå sjekke meldingene direkte i kartet.
Statskog lyser ut Norges største skogoppdrag30.1.2026 06:34:22 CET | Pressemelding
Statskog lyser ut Norges største samlede konkurranse for kjøp av skogtjenester for 2027-2030. Oppdraget gjelder over en million kubikkmeter hogst og har en samlet verdi på nær en halv milliard kroner.
Stabil drift, stor tilvekst og kraftsatsing på ungskogpleie28.1.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Statskog leverte 274 000 kubikkmeter tømmer til sagbruk og treforedlingsindustri i 2025. Men tilveksten i skogen var langt høyere og gir stort rom for framtidig verdiskaping fra statens skoger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
