Møtte Danmarks utenriksminister om internasjonal handel

Koronapandemien skaper store utfordringer for eksportbedrifter både i Danmark og Norge. Eksport, internasjonal handel og investeringsfremme sto derfor høyt på agendaen i møtet mellom den danske utenriksministeren og den norske næringsministeren.
- Samtaler med nordiske kolleger er nyttig og verdifullt, særlig i arbeidet for å finne gode og bærekraftige løsninger på denne enorme utfordringen, sier Nybø.
Utgangspunktet for møtet, som foregikk på Oslo Cancer Cluster, var at mange bedrifter i helsenæringen trenger tilgang til markeder og verdikjeder i andre land for å vokse.
Jobber med handlingsplan
I løpet av høsten skal regjeringen lansere en handlingsplan for norsk eksport. Den skal inneholde en rekke tiltak som skal bistå norsk næringsliv gjennom og etter koronakrisen.
- I utarbeidelsen av eksporthandlingsplanen samarbeider regjeringen både med næringslivet og det næringsrettede virkemiddelapparatet. Slik kan vi få mest mulig kunnskap om hvor utfordringene ligger, og vurdere hvordan tiltak kan treffe best mulig, sier Nybø.
Juni var den syvende måneden på rad med fall i norsk vareeksport, til 55,8 milliarder kroner, 15,6 prosent lavere enn samme måned i fjor. Importen økte 10 prosent, til 66 milliarder, noe som i sum tilsvarer det høyeste handelsunderskuddet i nyere tid, på 10,2 milliarder kroner.
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Kvotemeldingen kommer i januar5.12.2023 10:22:10 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Cecilie Myrseth (Ap) legger frem den nye kvotemeldingen for fiskerinæringen i Tromsø fredag 12. januar.
Næringsministeren med tydelig signal til Europa: - Norge har et konkurransefortrinn som kan bidra til et livskraftig europeisk solindustri-marked4.12.2023 12:44:04 CET | Pressemelding
Næringsministeren ble fredag invitert inn i EUs ministermøte i solalliansen, European Solar PV Industry Alliance (ESIA). I forkant av møtet sendte Vestre et brev til EU-kommisjonen, og til Tyskland og Frankrike spesielt, med en tydelig beskjed: - Skal vi lykkes med å bygge en livskraftig solindustri i Europa, må vi jobbe sammen om noen felles rammer. Europa kan regne med Norge i dette arbeidet.
Næringsministeren mottok utredning fra Investeringskontrollutvalget4.12.2023 10:52:39 CET | Pressemelding
Regjeringen har tatt flere grep for å forbedre kontrollen med økonomisk aktivitet som kan utfordre Norges nasjonale sikkerhetsinteresser. Regjeringen har etablert nye retningslinjer, kontaktpunkter og en interdepartemental samarbeidsmekanisme. Regjeringen har også satt ned investeringskontrollutvalget, som i dag leverte sin innstilling til næringsminister Jan Christian Vestre.
130 millioner til havforskning3.12.2023 08:30:00 CET | Pressemelding
15 bedrifter innenfor havnæringene kan nå sette i gang forskningsprosjekter. De skal blant annet utvikle mer miljøvennlige fangstredskap, lage systemer for autonom droneinspeksjon av vindkraftverk, og utvikle fôr som reduserer sykdom hos settefisk.
Norge og EU har fornyet avtalen om markedsadgang for sjømat1.12.2023 14:02:48 CET | Pressemelding
Norge og EU har fornyet avtalen om markedsadgang for norsk sjømat. Flere tollfrie kvoter for viktige produkter videreføres, og EU skal åpne nye kvoter for bearbeidet laks, røkt laks og fryste skallreker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom