Nå kan du fylle ut skademeldingsskjema på mobilen
11.8.2020 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

NAF ønsker å minimere stresset med utfylling av skademeldingsskjema. Tiden hvor du måtte være påpasselig med å ha skademeldingsskjema og penn i bilen er forbi. Nå kommer endelig en digital løsning.
- NAF har lenge sett behovet for å digitalisere dagens penn- og papirløsning. Vårt ønske er å bidra til å redusere stress og ubehag, i en situasjon mange opplever som krevende, sier Espen Andreassen.
Enkel utfylling – vi henter inn data
Skademeldingen bør fylles ut på ulykkesstedet, og derfor har NAF prioritert mobile enheter i utviklingen av digitalt skademeldingsskjema.
- De fleste har med seg mobilen når de er ute og kjører. Denne løsningen skal være oversiktlig og enkel å fylle ut selv på en liten mobil, utdyper Andreassen.
Om ulykken innebærer to biler, vil begge parter fylle ut hver sin del. Løsningen er integrert med Statens Vegvesens systemer og henter ut bildata utfra registreringsnummeret. Når man er ferdig med informasjonen, kan partene signere med BankID for trygg identifisering.
- Digitalt skademeldingsskjema er enkelt å bruke, med gode forklaringer på alle feltene dere skal fylle ut. Mye informasjon lastes også inn automatisk når du oppgir registreringsnummeret på bilen og mobilnummeret ditt. Du slipper også å laste ned en egen app, alt er tilgjengelig gjennom nettleseren, avslutter Espen Andreassen.
Skademeldingsskjemaet finner du på skademelding.naf.no og er tilgjengelig for alle som har vært i trafikkuhell.
Skriv skademelding umiddelbart
NAF Advokat mottar mange henvendelser fra medlemmer som har utfordringer med utfylling av skademelding i forbindelse med trafikkuhell. Bakgrunnen for dette kan være svært ulike.
- Mange er usikre på hvordan skjemaet skal brukes og fylles ut. Andre er usikre på hva de skal gjøre når partene er uenige om hendelsesforløpet forutfor trafikkuhellet. I noen tilfeller glemmer man helt at det er noe som heter skademeldingsskjema, eller man har det travelt og tar papirarbeidet i etterkant. Mange bileiere har heller ikke skademeldingsskjemaet liggende i hanskerommet i bilen, eller de mangler kulepenn, forteller Audun de Flon i NAF Advokat.
Resultatet kan da bli at man ikke signerer skademelding på stedet, som er uheldig med tanke på å dokumentere at et uhell har skjedd og hvem de involverte parter var. Dette vil kunne skape store utfordringer med tanke på skadeoppgjøret i etterkant.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver i NAF
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Elbilinteressen øker med stigende oljepris13.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I flere år har NAFs undersøkelser vist at rundt 45 prosent svarer at deres neste bil skal være en elbil. – Nå ser vi et byks, og over halvparten vil nå ha elbil, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Ingen ekstra penger til vei der behovet er størst12.5.2026 13:00:05 CEST | Pressemelding
Forfallet på fylkesveiene vil fortsette å øke, advarer NAF, etter at regjeringen har lagt frem forslaget til revidert nasjonalbudsjett. – Uten ekstra midler vil ikke fylkene klare å ta vare på veiene som er i dårligst stand, og som folk er avhengige av i hverdagen, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: Økt veiforfall svekker beredskapen11.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det stadig økende forfallet på fylkesveiene kan svekke samfunnssikkerheten, advarer NAF. – Det må mye mer midler på plass hvis fylkene ta igjen forfallet og øke sikkerheten på veiene de har ansvar for, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF, Norges Automobil-Forbund.
Elbilbatteriene holder langt utover garantien8.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF har analysert 10 000 batteritester og slår fast at batteriene i elbiler holder langt utover garantiperioden. – Tapet er lite og elbilbatteriene holder seg utrolig godt, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
EU-kontrollen kan bli dyrere4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nye krav til testing av utslipp kan gjøre EU-kontrollen dyrere. Samtidig kan forslaget om årlig EU-kontroll av 10 år gamle biler falle bort. – Vi mener årlige tester av gamle biler er meningsløst, så vi er glade for at denne delen av forslaget ser ut til å ikke bli noe av, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
