Vil opne for å oppløyse kommunale bustadstiftingar
2.7.2020 11:00:00 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
– Dette er ei endring mange kommunar har etterlyst. Den vil gi kommunane betre føresetningar til styre og forsterke det bustadsosiale arbeidet, seier næringsminister Iselin Nybø (V).
– Ved å oppheve stiftingane, vil verdiane som ligg i stiftingane kunne bli betre utnytta til det beste for dei vanskelegstilte, seier kommunal- og moderniseringsminister Nikolai Astrup (H).
Det er i dag om lag 120 kommunale stiftingar, som har til føremål å skaffe bustader til vanskelegstilte personar på bustadmarknaden. Dei fleste blei etablert på 80- og 90-talet, då staten ga økonomiske insentiv til å skilje ut dette arbeidet i stiftingar. Føremålet til stiftingane harmonerer langt på veg med den forpliktelsen kommunen har etter sosialtjenesteloven til å medverke til å skaffe bustader til vanskelegstilte.
Dei økonomiske insentiva er falt bort og stiftelsesloven setter i dag eit strengare skilje mellom opprettar og stiftinga enn da stiftingane blei oppretta.
– Dette har langt på veg ført til at bustadstiftingane ikkje kan bidra til bustadpolitikken til kommunen på den måten som var forutsett då dei blei etablert. Dette er éin av fleire grunnar til at mange kommunar har eigne bustader i tillegg til dei dei leier frå bustadstiftingane. Dette inneber dobbelt forvaltning og ekstra byråkrati, seier Astrup.
Moglegheita til å oppløyse stiftingar vil gi større kommunalt sjølvstyre. For dei kommunane som vel å oppløyse stiftingane, vil forvaltninga av bustadene bli ein del av dei ordinære prioriteringane til kommunen.
– Vi håpar og trur at dette vil styrke kommunane sine moglegheiter til å gi gode tenester til innbyggarane, seier Nybø.
Kontakter
Pressevakt NFD
Tel:902 51 303 (ikkje SMS)media@nfd.dep.noOm Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Forslag til ny lov om data frå korttidsutleige på høyring6.11.2026 14:07:38 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har sendt på høyring forslag til lov om innsamling og deling av data knytte til korttidsutleige av overnattingsstader. Lovforslaget skal gjennomføra EUs regelverk på området i norsk rett.
Regjeringen legger frem nytt regelverk for å styrke tilsynet med varer i Norge6.11.2026 12:27:37 CET | Pressemelding
Regjeringen foreslår nye regler som skal styrke tilsynet med varer på det norske markedet. Forslaget følger opp EUs markedstilsynsforordning og skal gi myndighetene bedre verktøy for å avdekke og håndtere produkter som ikke oppfyller regelverket.
Næringsminister Myrseth til Kina med brunost og ostehøvel i bagasjen6.11.2026 08:31:31 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker denne uken Beijing og Shanghai sammen med en næringslivsdelegasjon for å fremme norsk næringsliv i Kina.
Fiskeri- og havministeren til Ålesund 3. november2.11.2026 12:30:16 CET | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss er i Ålesund tirsdag 3. november. Statsråden skal blant annet delta på Verftskonferansen og møte verft og utstyrsleverandører.
Mer kråkebolle til Kina!29.10.2026 09:10:02 CET | Pressemelding
Norge og Kina signerte i dag en protokoll for norske villfangede arter i Beijing.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom