Dobbeltsporutbygging på skinner igjen for Bane NOR
1.7.2020 13:03:13 CEST | Bane NOR | Pressemelding

Samferdselsminister Knut Arild Hareide besøkte onsdag 1. juli anleggsområdet på Tangen, der det nye dobbeltsporet skal gå og den nye jernbanestasjonen skal ligge. Han var godt fornøyd med de forberedende arbeidene som er i rute i forhold til framdriftplanen.
Kontraktene som ble trukket i vår settes nå ut i markedet
Etter den midlertidige stansen tidligere i vår kunne Hareide nå fortelle at Samferdselsdepartementet har gitt Jernbanedirektoratet i oppdrag å sette i gang prosjektet så raskt som mulig, og med mål om å kunne ha byggestart i 2021.
I Bane NOR er vi klare til å gå ut med kontraktene i markedet igjen, og konserndirektør Utbygging, Stine Undrum, kvitterte ut med å opplyse at prekvalifisering for Tangenvika jernbanebru blir lagt ut i løpet av uke 30. Fristen for å levere søknad om prekvalifisering vil bli satt til 15. september.
– Vi setter stor pris på samferdselsministerens besøk. Dette er svært positivt, og vi gleder oss til å komme i gang. Vi jobber også med kontraktene for Hestnestunnelen og rådgiverkontrakt, og kommer tilbake til datoer for prekvalifisering over sommeren, sier Stine Undrum.
Hele strekningen Kleverud-Sørli-Åkersvika ses i sammenheng
Hareide opplyste også at regjeringen ønsker en samlet utbygging av strekningen Kleverud-Sørli-Åkersvika og at de ønsker å gi bevilgninger som sikrer rasjonell fremdrift. Utbyggingen vil gi langt kortere reisetid og hyppigere avganger mellom Oslo og Hamar, med moderne dobbeltspor på hele strekningen.
– Det er først når dobbeltsporet står klar til Åkersvika at vi får full effekt av den øvrige utbyggingen langs Dovrebanen, sier Undrum. Hun legger til at det er viktig for entreprenørene, togselskapene og kundene deres at prosjektet Kleverud-Sørli-Åkersvika kan gjennomføres på en forutsigbar måte.
Utbyggingen er en del av InterCity-satsingen som skal gi et togtilbud som gjør det lettere å bo i en by og jobbe i en annen. På denne måten utvides bo- og arbeidsmarkedet på Østlandet. Det nye dobbeltsporet vil etter den nye planen kunne tas i bruk i 2027. For de reisende med toget betyr dette kortere reisetid på under én time mellom Hamar og Oslo. Det blir også flere avganger med to tog i timen i grunnrute samt fjerntog og innsatstog. Dobbeltsporet sikrer også kapasitet for godstogene.
Nøkkelord
Kontakter
Stine Undrum
Konserndirektør Utbygging
Tlf. 975 29 310
Birgitte Langballe
Kommunikasjonsrådgiver
Tlf. 909 90 729
Bilder

Om Bane NOR
Bane NOR er et statlig foretak med ansvar for den nasjonale jernbaneinfrastrukturen.
Foretaket har ansvaret for planlegging, utbygging, forvaltning, drift og vedlikehold av det nasjonale jernbanenettet, trafikkstyring og forvaltning og utvikling av jernbaneeiendom. Bane NOR har det operative koordineringsansvaret for sikkerhetsarbeidet og operativt ansvar for samordning av beredskap og krisehåndtering.
Bane NOR har om lag 5.500 ansatte og har hovedkontor i Oslo.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
Omfattende vedlikehold på Dovrebanen i juni21.5.2026 13:21:25 CEST | Pressemelding
I perioden 30. mai til og med 14. juni utfører Bane NOR omfattende fornying og vedlikehold på Dovrebanen mellom Eidsvoll og Støren. På strekningen mellom Støren og Trondheim S utføres det tilsvarende arbeid i perioden fra 30. mai til 4. juni. Det blir buss for tog på strekningen.
Jernbanen får nødvendig vedlikehold i sommer19.5.2026 11:43:13 CEST | Pressemelding
Færre reiser med toget på sommeren og da benytter Bane NOR anledningen til å gjøre nødvendig vedlikeholdsarbeid og fornyelse på jernbanen. Når jernbanen stenges for arbeid, må passasjerene reise med buss.
Oslo S stengt for togtrafikk helgen 23.–24. mai18.5.2026 13:58:55 CEST | Aktuelt
I helgene er det normalt færre tog og mindre travelt på Oslo S enn ellers i uka. Fra lørdag morgen 23. mai til søndag morgen 24. mai, blir det helt stille. Det skyldes et omfattende arbeid med innkopling av nye omformere og omkopling av strømforsyningen til signalanleggene ved landets største jernbanestasjon.
Positive tall for jernbanen i april4.5.2026 13:25:50 CEST | Pressemelding
April var den beste punktlighetsmåneden for jernbanesektoren så langt i år, med flere gode tall som resultat av systematisk arbeid. Hele 16 dager hadde en punktlighet på 90% eller mer.
– Vedlikeholdet som er gjort nå får direkte effekt13.4.2026 11:29:28 CEST | Pressemelding
I løpet av påsken er det utført omfattende vedlikehold og fornyelse på flere av Norges mest trafikkerte og samfunnskritiske jernbanestrekninger. Arbeidet ble levert innenfor planlagt tidsramme og budsjett.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
